Boris Varga o sastanku Rusa i Amerikanaca: Ukrajinska javnost se oseća izdanom (VIDEO)

Nakon prve runde američko-ruskih pregovora u Rijadu, već se najavljuju novi koraci i to na najvišem mogućem nivou. Iz Kremlja je saopšteno da bi Vladimir Putin i Donald Tramp krajem meseca mogli da se sastanu, ali je zvanična Moskva i dalje oprezna i poručuje - ne može se rešiti rat ni za dan ni za sedam. O prekidu rata u Ukrajini koji traje tri godine juče su u Saudijskoj Arabiji razgovarali delegacije Rusije i Sjedinjenih država a bez ukrajinskih predstavnika. I sa tog nivoa se čak diskutovalo o legitimnosti predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog i oragnizovanju izbora nakon rata. Tu temu pokrenuo je čak i američki predsednik Donald Tramp koji tvrdi da Zelenski ima podršku tek 4 odsto građana što demantuju današnja istraživanja koja pokazuju da ga podržava 57 odsto Ukrajinaca. I Zelenski je direktan - Tramp živi u svetu ruskih dezinformacija. O tome kako Ukrajinci gledaju na novonastalu situaciju i činjenicu da se o njihovoj budućnosti razgovara u njihovom odsustvu, razgovarali smo sa politikologom i novinarom Borisom Vargom.

Politikolog i novinar Boris Varga, foto: Insajder

"Kada je reč o običnim građanima Ukrajine, oni se osećaju izdanim. Sjedinjene Države su u ratu bile ključni politički akter. Iako sa šokom, u početku su se reči Trampa i nove administracije u Ukrajini shvatale kao deo nove američke taktike. Međutim, kada se krenulo u bezuslovno obnavljanje diplomatskih veza Vašingtona i Moskve, a ratna dejstva nisu zaustavljena, već je rat u punom jeku ruske ofanizve, to je izazvalo ogromno nezadovoljstvo među Ukrajincima. Pogotovo kada je Tramp rekao da je Ukrajina sama kriva za rat sa Rusijom i da je započela sukob. Kada je reč o ukrajinskim političarima, svakako da je isključivanje Ukrajine i Evropske unije iz pregovora, svojevrsno poniženje Kijeva i Brisela. Tramp bi hteo da pokaže ko je glavni gazda, da mu ne treba niko i da sam rešava stvari i ako treba u pregovorima sa crnim đavolom. Iako deluje šokantno, Kijev je od strane zapada od samog početka bio prepušten samom sebi. Setimo se da je pre tri godine, u februaru 2022. predsedniku Zelenskom i Vladi Ukrajine u slučaju bekstva i kapitulacije bila ponuđena karta u jednu smeru - za Zapad. Ukrajinci su svesni da jedno vreme neće moći da vrate teritorije koje je okupirala Rusija, ali isuviše su ginuli i trpeli da bi se prema njima tako ophodilo kako to čini Vašington", kaže Boris Varga, politikolog i novinar.


Poljaci i Amerikanci kažu da neće slati svoje vojnike u okviru bezbednosnih garancija, ako kao takve budu dogovorene. Oni su izašli javno sa tim stavom, ali znamo da i drugi, posebno u Evropi, razmišljaju na taj način. Kako ukrajinska javnost gleda na to?

"Da, ali ima i važnih geopolitičkih igrača koji su ipak spremni da pošalju svoje mirotvorce poput Francuske, Velike Britanije, Švedske, baltičkih republika... Oni shvataju ozbiljnost problema i situaciju da ukoliko se u ovim okolnostima potpiše primirje, da će Rusija sigurno za nekoliko godina ponoviti i nastaviti sa ratnim dejstvima. Poljska je pred predsedničkim izborima i ne treba izjave iz Varšave shvatati kao okretanje leđa Ukrajini. Poljska je među važnijim saveznicima Ukrajine pre svega zbog svoje bezbednosti. Oni su među prvima na udaru ako Rusija produži ili otpočne novi rat. Druga je stvar da li stvarno mislite da će Putin samo tako prihvatiti širenje NATO-a na Finsku i Švedsku. Novi 'hladni rat' će se nastaviti u Evropi punom silom nakon zaustavljanja oružanog sukoba u Ukrajini. To se tiče i Zapadnog Balkana i Srbije, odakle je i njen uticaj poslednjih godinu dana prilično bio potisnut", naveo je Varga.

Donald Tramp i Vladimir Putin dovode u pitanje legitimitet Volodimira Zelenskog. Izbori su održani, znamo, zbog ratnog stanja. Kako na to pitanje gledaju Ukrajinci, dovode li oni u pitanje poziciju predsednika Zelenskog kako to čine Putin i Tramp?

"Tramp je tu preuzeo retoriku Kremlja insistirajući na izborima u Ukrajini. Međutim, sada je vanredno stanje i izbori u Ukrajini po Ustavu ali i objektivno ne mogu da se organizuju. Tramp podilazi Putinu jer je ruskom predsedniku jedan od glavnih političkih ciljeva da se otarasi Zelenskog, makar na izborima kada već nije uspeo državni udar i svrgavanje ukrajinskog predsednika. Druga je stvar da Putin računa na podele unutar Ukrajine i ukrajinskog političkog društva, ali ne samo Ukrajine", rekao je Varga.

Predsednik Tramp je u više navrata isticao da je popularnost predsednika Zelenskog u Ukrajini na niskom nivou, kako kaže. Kako stoji predsednik Zelenski među ukrajinskim narodom?

"Ja se ne bih oslanjao na pouzdanost Trampovih izjava niti na istraživanja javnog mnjenja u toku vanrednog i ratnog stanja. Svakako da je poverenje Zelenskom sve vreme bilo na visokom nivou, ali mislim da nije realno to o čemu govori Tramp i da je ta njegova izjava usmerena na to da podrije autoritet Zelenskog - i unutar Ukrajine i na neki način da ga natera u svoj mirovni proces, u svoj okvir mirovnih pregovora na koje Zelenski trenutno ne pristaje", zaključio je Boris Varga, politikolog i novinar.

Novinar Žikica Stevanović

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.