Evropska federacija novinara: Sloboda medija u Srbiji u vanrednom stanju

Uoči Svetskog dana slobode medija, Evropska federacija novinara (EFJ) objavila je izveštaj misije Media Freedom Rapid Response (MFRR), koji sadrži, kako navode, alarmantne nalaze o pogoršanju stanja slobode medija u Srbiji.

Ilustracija. Foto: Jana Shnipelson/Unsplash

Misija solidarnosti MFRR sprovedena je u Beogradu i Novom Sadu od 7. do 9. aprila, uz stalno praćenje, i ustanovila je stanje koje se može opisati kao vanredno i koje zahteva hitnu pažnju i akciju srpskih vlasti i EU, saopšili su iz Evropske federacije novinara.

"Iako kriza slobode medija traje već godinama, izveštavanje o tragičnom urušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu dovelo je do još većeg pritiska na novinare širom Srbije, uključujući mlade novinare i studente novinarstva", ocenjuju u saopštenju.

Dodaju i da su od cenzure, političkog pritiska, sve veće kontrole medija, neprekidnih kampanja blaćenja, zloupotreba tužbi i svakodnevnih pretnji po život – medijski radnici suočeni sa neprijateljskim okruženjem u kojem počinioci – uključujući i državne vlasti i zvaničnike – deluju nekažnjeno.

"Istrage o pretnjama, kada se i pokrenu, retko su efikasne, a još ređe se završavaju, te više služe kao formalnost nego kao iskren pokušaj da se obezbedi pravda i zaštita za novinare", objašnjavaju u dokumentu.

Sprečeni da obavljaju svoj uobičajeni posao, novinari su suočeni sa konstantnim napadima, odbijanjima pokušaja diskreditacije, što ide na štetu prava građana da budu informisani slobodno i nepristrasno.

Tokom misije solidarnosti, partneri MFRR-a su se sastajali sa novinarima iz privatnih i državnih medija, sindikatima i organizacijama civilnog društva. 

Delegacija se takođe sastala sa predstavnicima Republičkog javnog tužilaštva i srpske policije, kao i predstavnicima kancelarije Evropske unije u Beogradu, Saveta Evrope (CoE) i Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS).

Među nalazima MFRR-a nalaze se i ozbiljni propusti srpskih vlasti u zaštiti novinara, što je u suprotnosti sa zaštitom slobode izražavanja predviđene Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (EKLJP) i merilima iz Poglavlja 23 (Pravosuđe i osnovna prava) u okviru pregovora o pristupanju EU.

Izneli su i, kako navode, ključne preporuke za vlasti Srbije, uključujući predsednika Srbije:

  • Prekinuti i osuditi sve javne napade na medije i novinare
  • Prekinuti sve nezakonite policijske akcije protiv medija, uključujući upade u redakcije
  • Zaustaviti nezakonitu upotrebu špijunskog softvera protiv novinara i civilnog društva
  • Obezbediti adekvatnu obuku za pripadnike policije i pravosuđa
  • Osigurati temeljnu i brzu istragu o napadima na medije i novinare, uključujući nerešena ubistva
  • Osigurati da novi proces izbora članova REM Saveta bude fer, nezavistan i transparentan, bez političkog uticaja
  • Obezbediti nezavisnost javnog servisa

Takođe, saopštili su i preporuke za Evropsku uniju:

  • Javno osuditi sve napade na novinare i predstavnike civilnog društva koji dobijaju pretnje, fizičke napade i pravne pritiske zbog svog rada
  • Javno i dosledno ispitivati vlasti Srbije o statusu istraga napada na novinare
  • Javno osuditi nezakoniti digitalni nadzor i korišćenje špijunskog softvera protiv novinara i organizacija civilnog društva, i podići to pitanje na visokim sastancima sa srpskim zvaničnicima, uključujući predsednika Srbije
  • Razmotriti obustavu pregovora sa srpskim vlastima o Poglavlju 23 dok se ne sprovedu suštinske i održive reforme u oblasti slobode medija, medijskog pluralizma i bezbednosti novinara

"Media Freedom Rapid Response izražava spremnost da učestvuje u javnim konsultacijama i pruži podršku u jačanju slobode medija u Srbiji", istakli su u dokumentu.

Misiju je predvodila Evropska federacija novinara (EFJ), a pridružili su se i predstavnici organizacija ARTICLE 19 Europe, Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), Free Press Unlimited (FPU), Međunarodni institut za štampu (IPI), kao i Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT). Misija je koordinisana uz podršku Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).

Izveštaj je nastao kao zajednički napor svih organizacija koje su učestvovale u misiji, zaključuju u saopštenju.

Podsetimo, juče je nepoznati muškarac fizički napao novinara televizije Insajder Stefana Miljuša, dok je izveštavao sa Trga Nikole Pašića.

Napadač ga je dvaput udario, pokušavajući da mu oduzme telefon kojim ih je snimao. Redakcija Insajdera ovaj napad na našeg novinara prijavila je Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.

Ministarstvo unutrašnjih poslova navelo je juče za Insajder da se za sad čeka nalog od tužilaštva kako bi se postupalo dalje. Redakcija Insajdera ovaj napad na našeg novinara prijavila je Višem javnom tužilaštvu u Beogradu. Napad su osudili Udruženje novinara Srbije (UNS) i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM).

Izvor: Insajder