UNS: Težak položaj novinara u Srbiji, pravosuđe decenijama nemoćno da kazni ubice novinara
Udruženje novinara Srbije (UNS) ocenilo je danas da je položaj novinara u Srbiji težak, da su medijski radnici često na meti napada i da srpsko pravosuđe nema moć da kazni ubice novinara i njihove nalogodavce.

UNS je u Proglasu povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija, naveo da je broj napada na novinare veći tokom 2025, u odnosu na isti period prošle godine.
"Zabrinjavajući je porast napada, uvreda i pritisaka na novinare i medijske radnike u ovoj godini. Od početka godine do danas UNS je zabeležio 51 slučaj ugrožavanja novinara, devet više nego u istom periodu prošle godine. U četiri meseca ove godine bilo je osam fizičkih napada na novinare, čak sedam više nego u istom periodu prošle godine", piše u Proglasu.
UNS je zabeležio i više slučajeva ometanja u radu nego u istom periodu prethodne godine, a zabeležena su i tri slučaja hapšenja novinara, dok takvih situacija nije bilo prošle godine.
UNS traži da nadležni organi efikasno istraže sve pretnje novinarima i medijskim radnicima i da o rezultatima tih istraga redovno obaveštavaju medije i javnost.
To udruženje medijskih radnika ocenilo je da srpsko pravosuđe i dalje potvrđuje nemoć da kazni ubice novinara i njihove nalogodavce.
"Ni posle više decenija još uvek nisu pronađeni i kažnjeni nalogodavci i ubice novinara Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, niti rasvetljene okolnosti smrti Dade Vujasinović, kao ni ubistava i kidnapovanja novinara i medijskih radnika na Kosovu od 1998. do 2005. godine (...) UNS traži da pravosudni organi ne dozvole da i ubistvo Milana Pantića dočeka potpunu zastarelost", piše u Proglasu.
Kako navodi UNS, ekonomski položaj medijskih radnika je loš.
To udruženje je kritikovalo donosioce odluka zbog kašnjenja sa raspisivanjem konkursa za izbor članova Saveta za Regulatorno telo za elektronske medije.
"U prvoj godini sprovođenja projektnog sufinansiranja putem Jedinstvenog informacionog sistema, novinari i mediji u Srbiji suočili su sa velikim problemima u funkcionisanju ove platforme, kao i sa njenom netrasparentnošću. Opštine i gradovi ponovo su kasnili sa raspisivanjem konkursa za projektno sufinansiranje medija, a Ministarstvo informisanja i telekomunikacija sa formiranjem liste kandidata za komisije", navedeno je u Proglasu.
UNS je zatražio sa Ministarstvo informisanja i telekomunikacija kroz efikasan inspekcijski nadzor kontroliše da li lokalne samouprave poštuju obavezu i rokove raspisivanja konkursa za projektno sufinansiranje medija.
To novinarsko udruženje se osvrnulo i na položaj medijske zajednice na Kosovu i Metohiji te ocenilo da se novinari na toj teritoriji suočavaju sa finansijskom neizvesnošću nakon povlačenja stranih donatora i "neregularne raspodele novca" na medijskom konkursu Ministarstva informisanja i telekomunikacija za sufinansiranje medijskih projekata.
Dodaje se da su godinu između dva Svetska dana slobode medija obeležila "drastična kršenja" Kodeksa novinara Srbije.
Izvor: Beta