Trgovinski rat Trampa sa svetom – odjeci i reagovanja (VIDEO)
Amerikancima je svanuo „dan oslobođenja“, a ostatak sveta se probudio u jednom od najvećih trgovinskih ratova u istoriji. Da bi, kako kaže, sprečio iskorišćavanje Amerike i vratio je na put prosperiteta, Donald Tramp je celom svetu uveo carine - nekom veće, nekom manje. Iako pristup sile do sada nije urodio plodom, Amerikanci nastavljaju po starom. Razlika je samo u tome što Vašingtonu ne prete kontramere pojedinih država već, potencijalno, celog sveta.

"Moji sunarodnici, Amerikanci. Danas je 'dan oslobođenja'!“ Tako je predsednik Donald Tramp Amerikancima najavio početak preporoda američke industrije i novo bogaćenje Amerike! Međutim, bogaćenje Amerikanaca, prema njegovom planu, moraće da plate druge zemlje koje su ih, kako tvrdi, do sada iskorišćavali.
"Hronični trgovinski deficit Amerike nije više samo ekonomski problem, već je i vanredna situacija koja ugrožava našu bezbednost i način života. Velika je pretnja po našu zemlju. Zemljama koje se ophode loše prema nama - u carine ćemo uračunati njihove carine na američku robu, nemonetarne prepreke i druge vidove varanja kojima pribegavaju“, najavljuje predsednik SAD Donald Tramp.
Ukaz o carinama propisuje osnovicu od 10 odsto carina svim zemljama, na svu robu. Međutim, kao što je pojasnio Tramp, onda se računaju i nameti koje je određena zemlja uvela Americi. Zatim se rezultat podeli sa dva i dobijeni broj je zapravo iznos američkih carina.
"Ako pogledate prvi red - Kinu. Šezdesetsedam odsto predstavlja carine koje Kina nameće Americi, tu ulaze manipulacije valutama i trgovinske prepreke. Zbog toga ćemo im uvesti carine od 34 odsto. Uvodimo im manje carine u odnosu na one koje su nametnuli nama, kako onda mogu da se ljute? Evropska unija. Oni su teški pregovarači. Neko bi pomislio - Evropska unija, prijateljska strana. Međutim, oni nas otkidaju. Tužno je to gledati. Oni nama 40 odsto, pa ćemo mi njima uvesti carine od 20 odsto“, kaže Tramp.
Na brojne trgovinske mere koje je Tramp uveo za samo dva i po meseca od povratka u Belu kuću, mnoge države ni do sada nisu ćutale. Sada, kada su se na meti našle sve države sveta, kako sam kaže, i prijatelji i rivali – tek se očekuju odgovori, na poteze Amerike.
"Sve vreme smo spremni da pregovaramo sa Sjedinjenim Državama da uklonimo barijere u trgovini. U isto vreme, spremni smo i da odgovorimo. Privodimo kraju pisanje prvog paketa kontra mera kao odgovor na carine na čelik, a sada pripremamo naredne poteze kako bismo zaštitili svoje interese i privredu, ako propadnu pregovori“, poručuje Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.
Iz Pekinga podsećaju da je jednostrano uvođenje carina suprotno pravilima Svetske trgovinske organizacije.
"Štetno je po interese svih zemalja i neće rešiti probleme Amerike. Jasno je da se sve više država suprotstavlja američkom maltretiranju“, kaže Guo Džijakun, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine.
Odlazeći kancelar Nemačke Olaf Šolc smatra, da je odluka o carinama „u srži pogrešna.“
"To je napad na svetsku trgovinu koja je dovela do prosperiteta planete, a to je velikim delom i zasluga Amerike. Svetska ekonomija će patiti zbog nepromišljenih poteza“, ocenjuje Šolc.
Nestabilna berza, koja iz godine u godinu prolazi kroz različite krize, ušla je u novu krizu: evropski berzanski indeks Stoks 600 pao je 2,3 odsto, a vrednost brodske kompanije Mersk, čija se vrednost uzima kao barometar svetske trgovine, pala je 10 odsto. Međutim, najveći gubitnik Trampovog takozvanog dana oslobođenja, piše Blumberg, jeste američka berza koja je izgubila četiri odsto vrednosti.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.