EU pokrenula projekat podrške reformi radnog zakonodavstva u Srbiji

U Srbiji je danas zvanično počeo tvining projekat Evropske unije "Podrška unapređenju uslova rada i pripremi Republike Srbije za učešće u mreži EURES", za koji je EU izdvojila dva miliona evra, a koji će našim institucijama pružiti savetodavnu podršku u usklađivanju radnog zakonodavstva sa evropskim.

Foto: Srđan Ilić

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je, otvarajući ovaj tvining projekat, da će on trajati dve godine i da će u njemu biti angažovani stručnjaci iz četiri zemlje, među kojima su Grčka, Slovenija, Švedska i Francuska.

"Ti stručnjaci će našim institucijama pružati stručnu i savetodavnu podršku kako bi postigli cilj prepoznat kao jedan od najznačajnijih u procesu pristupanja Srbije EU — u pitanju je usklađivanje radnog zakonodavstva, a krajnji cilj je formiranje nacrta zakona o radu", rekla je ona.

Prema njenim rečima, projekat će obuhvatiti usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU, izradu novog zakona o radu i prvog zakona o radnoj praksi, kao i jačanje konsultativnih mehanizama sa socijalnim partnerima, a poseban akcenat biće na pripremama za pristupanje Srbije EURES mreži, evropskoj mreži službi za zapošljavanje.

Ministarka je objasnila da je tvining mehanizam koji EU koristi za pretpristupnu podršku zemljama kandidatima koje se nalaze u procesu pristupanja Evropskoj zajednici, kao što je i naša zemlja.

"Rezultat radionica, različitih panela, diskusija i svega onoga što će nas očekivati tokom naredne dve godine doprineće da Srbija stekne sve uslove za pristupanje EURES-u kao Evropskoj mreži službi za zapošljavanje", rekla je Đurđević Stamenkovski.

Kako je navela, učešće u EURES-u je preduslov za punu integraciju našeg tržišta rada u evropsko, ravnopravno učešće naših agencija za zapošljavanje na evropskom tržištu rada, ali i prilika za bolju mobilnost radnika, zaštitu njihovih prava i efikasnije povezivanje poslodavaca i tražilaca posla unutar EU.

Ministarka je dodala i da je jako važno da Srbija poradi na podizanju standarda kada su u pitanju uslovi za radnike u našoj zemlji, naglašavajući da je želja da tokom naredne dve godine jedan od prvih koraka bude i izrada tabele usklađenosti, gde bi imali komparaciju šta je to što Srbija danas ispunjava kada su u pitanju evropski standardi u ovom domenu, a šta je to što je potrebno da popravimo, izmenimo, dopunimo, nadogradimo kako bismo se uskladili sa evropskim standardima.

"Srbija pripada evropskoj porodici naroda i naša je obaveza pre svega prema građanima da uskladimo radno zakonodavstvo sa evropskim standardima. Zahvaljujemo našim partnerima iz EU koji su prepoznali značaj ove teme, opredelili sredstva iz pretpristupnih fondova kako bismo zajedničkim snagama uspeli da tokom naredne dve godine obavimo sve neophodne pripreme i pred srpsku javnost, ali i pred njene nadležne institucije, izađemo sa nacrtom zakona o radu", rekla je ona.

Prema rečima ministarke, taj nacrt koji će prirediti struka i partneri iz EU pre svega treba da bude izraz temeljnog društvenog konsenzusa i društvenog dijaloga koji će se voditi i sa reprezentativnim sindikatima, kao i predstavnicima poslodavaca i radnika, odnosno sa najvažnijim "adresama" koje su zainteresovane da Srbija do kraja 2026, početkom 2027. dobije najbolju verziju nacrta Zakona o radu.

"Na taj način bi poslali poruku da brinemo o našim radnicima, jer to je jako važno za podizanje i životnog standarda, ali i za poslovni ambijent, kao i za ono čemu želimo — a to je da budemo lideri i da se takmičimo u privlačenju investicija iz inostranstva", rekla je Đurđević Stamenkovski.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je da je ova tvining inicijativa, koja se danas pokreće, važna za preispitivanje i unapređenje radnog prava u Srbiji, kao i za omogućavanje pristupa EU.

"Radno pravo je srž otpornih ekonomija i društava i zato je veoma važno imati moderan, sveobuhvatan zakon o radu koji je garancija lojalnosti, učešća i socijalne kohezije. Mehanizmi za socijalni dijalog omogućavaju radnicima da utiču na odluke koje utiču na njihove živote i oblikuju ih, a ovo je važno i na političkom nivou, kao i na nivou nacionalnih politika, kao što su zapošljavanje, uslovi rada ili nivo prihoda", rekao je on.

Žiofre je dodao da demokratske politike moraju uključivati sve aktere i sve zainteresovane strane, posebno u vremenima krize.

On je naglasio da srpski radnici treba da budu poštovani i da bolji uslovi rada znače bolji život za srpske radnike.

"Moderno radno pravo treba da uzme u obzir savremene realnosti kao što su rad na daljinu ili rad preko platformi, a zaštitu treba poboljšati, jer svet se menja i radno pravo treba biti u skladu sa najnovijim standardima", rekao je on.

Žiofre je naveo i da je EU usvojila direktivu o radu na platformi koja će osigurati da tehnologija ne oslabi prava radnika, odnosno da prava radnika ostanu u skladu sa novim oblicima zapošljavanja koje tehnologija donosi.

"Takođe moramo osigurati da zakoni pomažu ljudima da kombinuju svoj poslovni i privatni život. Naše direktive podržavaju roditeljstvo, fleksibilne aranžmane rada i tako dalje. Ali ne zaboravljam i na prihode, i Direktiva o minimalnoj plati u EU je tu da obezbedi legalne prihode i prosperitet", rekao je Žiofre.

Kako je naglasio, ovaj projekat će pomoći Srbiji da učestvuje na evropskom tržištu rada, a to je važan korak ka dubljoj integraciji Srbije u EU.

Izvor: Tanjug