Projekat Jadar među projektima EU: Za vlast odlična vest, za aktiviste dokaz da je Evropi važna samo njihova životna sredina (VIDEO)
Projekat Jadar kompanije Rio Tinto uključen je u listu projekata strateških sirovina za EU u trećim zemljama, saopšteno je danas iz Brisela. Kompanija Rio Tinto pozdravlja to što je projekat o otvaranju rudnika litijuma u okolini Loznice proglašen strateškim projektom, uz ocenu da to znači da se projekat može razvijati u skladu sa standardima EU. Aktivisti koji se protive otvaranju rudnika, sa druge strane, poručuju da od svoje borbe neće odustati.

Ovako su pre tri godine izgledali masovni protesti širom Srbije u kojima se tražila zabrana iskopavanja litijuma. Danas, tri godine kasnije, iz EU stiže vest da je projekat Jadar o otvaranju rudnika litijuma u okolini Loznice proglašen strateškim projektom. Kako je izjavio evropski komesar za industriju u Briselu, ovaj projekat je među 13 od ukupno 49 koliko je bilo prijavljeno.
"Odabrano je 13 jer ispunjavaju prilično stroge uslove koje takođe treba da napomenemo. To uključuje izvodljivost, njihov direktan uticaj na evropsku ponudu, njihove posledice za celu Evropsku uniju i njihovu usklađenost sa našim društvenim i ekološkim standardima. Sada će ovi projekti uživati podršku Komisije, država članica i finansijskih institucija. Takođe ćemo biti uključeni u finansijske napore kako bismo osigurali da ovi projekti postanu stvarnost", izjavio je evropski komesar za industriju Stefan Sežurne.
Kompanija Rio Tinto smatra da je odluka EU potvrda da Srbija ima važnu ulogu u energetskoj i digitalnoj budućnosti Evrope, uz napomenu da su posvećeni dijalogu. Ovo je dobra vest i za predsednicu parlamenta Anu Brnabić koja je kao premijerka pre 3 godine rekla da je stavila tačku na projekat Jadar. Odluka Evropske unije za nju znači da će za ovaj projekat važiti najviši standardi očuvanja životne sredine.
"To će onda značiti da mi, na način koji ne ugrožava našu životnu sredinu, naše vode, našu zemlju, naš vazduh, imamo stratešku sirovinu koja će obezbediti do 20.000 novih radnih mesta, zato što mi naš litijum nećemo izvoziti, nego ćemo ga koristiti za unapređenje životnog standarda, bolje poslove, bolje plate, samim tim bolje penzije, više investicija u Republici Srbiji", izjavila je predsednica Parlamenta Ana Brnabić.
Za Zlatka Kokanovića iz udruženja “Ne damo Jadar", međutim, ova odluka je znak da Evropu interesuje samo njihova zdrava životna sredina.
“Gospođa Evropa je skinula svoje rukavice i pokazala svoje pravo lice, a to je da se ne zalaže za vladavinu prava, za slobodu govora, za zdravu životnu sredinu i da ne čuje građane u Srbiji jer mi imamo Srpsku akademiju nauka, akademsku zajednicu, imamo novosadske univerzitete, beogradske univerzitete, imamo 63,5 odsto građana Republike Srbije koji su jasno rekli da neće rudnik litijuma u Srbiji i oni su se na sve te naše odluke oglušili", izjavio je za Insajder Zlatko Kokanović iz “Ne damo Jadar.
Dokle je stigao projekat Jadar, javnost nije u potpunosti upoznata. U pravnom smislu, kompanija Rio Tinto mora da traži od Ministarstva životne sredine smernice za studiju uticaja na životnu sredinu za druga dva dela projekta, stručnjaci kažu i daleko problematičnija - deponiju i preradu industrijskog otpada. Na pitanje da li su od ministarstva tražili ove smernice, iz Rio Tinta nisu odgovorili. Odgovor nismo dobili ni od nadležnih državnih institucija-ministarstva za zaštitu životne sredine i ministarstva rudarstva i energetike.
Novinarka Bojana Stojanović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.