Dragana Đurica: Studenti nisu nosili EU zastave, ali nose njene vrednosti (VIDEO)

Dragana Đurica, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji gostujući u emisiji 3D - Nova dimenzija dana istakla je da studenti nisu nosili EU zastave, ali da nose njene vrednosti.

Dragana Đurica Foto: Insajder/ screenshot

"Primanje studenata od strane zamenika generalnog sekretara Saveta Evrope jedan je dobar pokazatelj i činjenica da su se studenti obratili evropskoj instituciji koja nema politička ograničenja poput drugih institucija Evropske unije i koja još uvek ima refleks da zaštiti prava građana. Oni su, u stvari, odneli poruku da u Srbiji postoji veliki broj građana koji neguju iste vrednosti koje i Evropa zastupa, koje Evropa neguje i, na kraju krajeva, zahteva ih od Srbije“, istakla je ona.

Na pitanje Insajdera zbog čega na studenskim protestima nismo videli zastave Evropske unije naša sagvornica kaže da da postoji više razloga.

"Jedan od razloga zašto nisu nosili zastavu Evropske unije jeste to što su bili razočarani, zato što su se osećali ostavljeni na cedilu, videvši da Evropska komisija održava kontinuitet saradnje sa strukturama koje ne ispunjavaju fundamentalne zahteve, koje se itekako tiču života naših građana. Tako da je taj problem onako malo više složen i sada ćemo videti kakva će biti reakcija“, objasnila je Đurica.

Sagovornica Insajdera samtra da su zvaničnici Evropske unije suzdražano regaovali na zbivanja u Srbiji jer "balansiraju između političke realnosti i diplomatije".

"Taj oprez je zapravo deo onoga što mi znamo pod nazivom stabilokratija. To je nešto što se na kraju ne ispostavlja kao nešto što donosi suštinske promene i, hajde kolokvijalno da se izrazimo, nešto što se obija o glavu svima. Tako da moramo isto tako napraviti razliku između institucija koje su reagovale na situaciju u Srbiji, ali nemaju istu političku težinu kao sama Evropska komisija“, istakla je ona.

Studentski protesti su svojim razmerama skrenuli pažnju javnosti i medija, kako u Evropi, tako i širom sveta, što je kakako navodi generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji dodatno pojačalo pritisak na zvaničnike EU da reaguju konkretnije.

"Međutim, kako su ovi studentski protesti dobili na momentumu i na svojoj veličini i na činjenici da ne samo hiljade, nego stotine hiljada ljudi učestvuje u ovome — vi sada imate situaciju da gde god krenete u Srbiji je neki protest u toku i neko pešači od grada do grada, što je jedan miran način da se iskaže nezadovoljstvo. Oni se tog načina drže i za to dobijaju priznanja. I to je, nakon tolike masovnosti, dobilo na značaju ne samo u evropskim, nego i u svetskim medijima. Ceo svet sada gleda šta se u Srbiji dešava. I to je isto tako podstaklo i zvaničnike Evropske unije, te je bio pritisak javnosti i na njih da počnu da reaguju direktnijim pristupom i da shvate da je vreme oprezne diplomatije prošlo“,

Evropska unija u svojim zvaničnim izveštajima godinama konstatuje nedostatak napretka u ključnim oblastima.

"Evropska unija prepoznaje da Srbija nije ostvarila napredak po onim ključnim pitanjima — fundamentalnim vrednostima. To su vladavina prava, sloboda medija, građanska prava i tako dalje, a isto tako nije napredovala ni po pitanju usklađivanja sa spoljno-bezbednosnom politikom Evropske unije, koja je sada velika tema upravo zbog ovog prvog i osnovnog principa zbog kog je Evropska unija formirana — a to je mir", istakla je Đurica.

Uprkos suzdržanim rekacijama EU kako navodi naša sagovornica deluje da ipak postoji svest i među evropskim zvaničnicima da se politička realnost u Srbiji ne poklapa sa vrednostima koje Unija promoviše.

"Oni očekuju, ali mislim da Evropska unija jako dobro zna s kim ima posla i mislim da je Evropska unija svesna, čak i pomalo šokirana — znamo da neke zemlje članice definitivno jesu — što nova vlada Srbije ima predstavnike ne samo sa ultradesničarskim stavovima, nego i sa vrlo anti-EU stavom“, rekla je ona.

Prema rečima naše sagovornice sadržaj ekspozea nove vlade pokazuje odsustvo suštinske posvećenosti evropskim reformama, uprkos formalnim izjavama o „Evropskom putu“.

"Ono što možemo očekivati jeste da ovo nije priča o reformskom zaokretu, nego priča o kontinuitetu sa vrlo centralizovanim polugama vlasti. I iz jučerašnjeg ekspozea, onog dela koji se tiče Evropske unije, možemo da vidimo da i dalje stoji ista deklarativna priča o 'putu Srbije ka Evropskoj uniji'. Dakle, ne o članstvu Srbije u Evropskoj uniji kao krajnjem cilju, nego o 'Evropskom putu Srbije'. Takođe, možemo videti da tu postoji neka namera po pitanjima ekonomije, nauke i ostalih stvari koje se u stvari finansiraju sredstvima pristupnih fondova, ali nismo ništa videli o suštinskim reformama, nismo ništa videli o ubrzanju reformi zarad postizanja cilja članstva Srbije u EU i nismo ništa čuli o potpunom zakonodavnom usklađivanju sa EU do 2026. godine, što smo slušali pre nekoliko meseci. Postoji velika zabrinutost da će priča ostati deklarativna, na nivou 'Evropskog puta Srbije', a ne suštinskih reformi i krajnjeg cilja — članstva Srbije u EU.“

Celo gostovanje pogledajte u videu.


Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.