Avdibegović o pucnjavi u centru za migrante kod Sarajeva: Migrantski kampovi postaju mete kriminalnih grupa (VIDEO)
Pucnjava u migrantskom kampu u Blažuju, kod Sarajeva, u kojoj je ranjeno šest osoba, osvetlila je ozbiljne bezbednosne izazove migrantskih centara na Balkanu. O incidentima u BiH i Srbiji, te odgovoru institucija i EU, u emisiji "Svet i mi" govorio je Samir Avdibegović iz udruženja "Vaša prava BiH".

Pucnjava u migrantskom kampu u Blažuju, u kojoj je ranjeno šest osoba, među kojima su dve životno ugrožene, dodatno je uznemirila javnost u Bosni i Hercegovini, ali i šire. Samir Avdibegović iz udruženja "Vaša prava BiH" kaže da ovakvi incidenti nisu iznenađenje.
"To je još jedan u nizu incidenata koji se događaju u BiH. U policijskim akcijama se i ranije pronalazilo, ali i koristilo oružje, što znači da ovo nije ništa novo,“ ističe on. Dodaje da u kampu borave pretežno muškarci iz različitih zemalja i da mnogi od njih nisu istinski zainteresovani za azil.
"Postoje organizovane kriminalne grupe u regionu celog Zapadnog Balkana i sa bezbednosnog aspekta, treba se boriti protiv njihovog infiltriranja u kampove,“ upozorava Avdibegović.
Na incident u Srbiji, gde je kod Šida, u pucnjavi migranata i policije jedan čovek poginuo, takođe gleda kao na alarm za reagovanje institucija.
"Takva lica treba da budu procesuirana, jer predstavljaju pretnju po bezbednost ne samo migranata, već i onih koji rade u sistemu pomoći,“ poručuje.
Naglašava da se u Bosni i Hercegovini najavljuje zatvaranje pojedinih kampova i grupisanje migranata, što posebno ugrožava ranjive kategorije poput dece bez pratnje i žena.
"Apelujemo na državu da se ne dozvoli smeštanje maloletnika u iste kampove sa odraslim muškarcima. To povećava rizik od zloupotreba i trgovine ljudima,“ kaže.
Avdibegović upozorava da dolazak lepog vremena znači veći broj migranata, i da je neophodno pooštriti sigurnosne protokole. Posebno naglašava važnost evropske podrške.
"Voleli bismo da vidimo konkretnije uključivanje EU u menadžment migracionih tokova. Skrining na granicama je ključan – oni koji žele da ostanu, rade i doprinesu, treba da dobiju šansu. Takvi ljudi nam trebaju,“ zaključuje Samir Avdibegović iz udruženja "Vaša prava BiH".
I dok pojedine zemlje pooštravaju migracione politike, druge tragaju za alternativnim rešenjima. Nemačka, pod novom vladom, uvodi znatno strože mere — tražioce azila vraća već na granici, osim u slučajevima trudnica i dece. Ova praksa, koja je naišla na oštre reakcije organizacija za ljudska prava, deo je šireg trenda restriktivnijeg pristupa.
S druge strane, Velika Britanija, iako više nije članica EU, pokušava da balansira migracione tokove kroz ekonomske i političke dogovore. Nedavno potpisani sporazum sa Severnom Makedonijom, vredan šest milijardi evra, podigao je brojna pitanja. Iako detalji nisu objavljeni, spekuliše se da dogovor uključuje i prihvat određenog broja migranata na teritoriji te zemlje.
Italija, pak, razvija modele saradnje izvan EU okvira — prema sporazumu sa Albanijom, migranti koji ilegalno uđu u Italiju mogu privremeno biti prebačeni u albanske centre. Time Rim pokušava da rastereti sopstveni sistem i premosti političke razlike unutar EU.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.