Američke firme srpskih vlasnika donatori u trci za senat Marka Brnovića, predloženog američkog ambasadora u Srbiji (VIDEO)
Poslovanje pojedinih firmi registrovanih u Americi, čiji su vlasnici poreklom iz Srbije, otvoreno je nakon nagađanja da li je i koja firma za srpsku delegaciju predvođenu predsednikom Srbije platila donatorsku večeru Republikanske stranke na Floridi. To je bio povod da novinari Insajdera istraže poslovanje tih firmi.

Podaci iz američkih registara dostupni u ovom trenutku otkrivaju između ostalog da je predloženi američki ambasador u Srbiji Mark Brnović, u trci za senatora iz Arizone 2021. i 2022. godine dobio donacije od srpske dijaspore iz druge države - Ilinois vredne više od pola miliona dolara. Iako to nije kršenje američkih propisa, ove donacije otvaraju brojna pitanja.
Aleksandar Mimić, vlasnik firme Super Ego koja se pominjala kao donator Srpske delegacije, u intervjuu za Insajder kaže da ni na koji način nije finansirao delegaciju Srbije. Brnoviću je, kaže, donirao iz prijateljskih i patriotskih razloga.
Mimić: O večeri saznao iz medija
Nagađanja o tome šta se desilo prilikom posete delegacije Srbije predvođene predsednikom Aleksandrom Vučićem Americi, tačnije Floridi, podstaknuto je jer je poseta naglo prekinuta. Umesto zvanično iz predsedništva, nezvanično je saopšteno da je razlog pogoršano zdravstveno stanje predsednika. Uoči posete bilo je najavaljeno da će se predsednik čak dva puta sresti sa američkim kolegom Donaldom Trampom bez objašnjenja kada i gde. Slučajno ili ne, na Floridi su se tih dana održavale dve donatorske večere Republikanske stranke, a jedna u privatnoj rezidenciji Donalda Trampa, Mar-A-Lago. Usledile su tvrdnje da je naknadno otkriveno da prisustvo predsednika Srbije na toj večeri ne bi bilo u skladu sa američkim zakonima.
Aleksandar Mimić je kaže odlučio da odgovori na pitanja Insajdera u prvom intervjuu u poslednjih pet godina, i kako kaže drugom u životu, zbog tvrdnji da je njegova firma platila pozivnicu za donatorsku večeru Republikanske stranke za delegaciju Srbije predvođenu predsednikom Aleksandrom Vučićem, ali i drugih, kako kaže, netačnih informacija o njegovoj kompaniji.
Po američkim zakonima to bi moglo da se podvede po strani uticaj na politički život, što je zabranjeno jer Mimićeva firma jeste registrovana u Americi, ali je reč o delegaciji druge države.

”Ja lično nisam, niti firma, niti niko iz moje firme. Da li je neko drugi iz Amerike lobirao, ali neki drugi ljudi, to stvarno ne znam i ne ulazim u to. Ja sam u toj večeri i tom dolazku saznao preko društvenih medija i televizije”, kaže Mimić za Insajder.
Na pitanje da li je na bilo koji način bio uključen u posetu delegacije Srbije ili možda nešto plaćao preko firme Super Ego ili neke druge povezane firme Mimić kaže:
”Ne, apsolutno ne.”
Na društvenim mrežama, ali i u pojedinim medijima, uspeh Aleksandra Mimića objašnjava se kao posledica političkog dogovora srpskog i američkog političkog vrha u vreme Trampovog prvog predsedničkog mandata.
Dodatnu sumnju je izazvao brz uspeh firma Super Ego koja je osnovana 2019. Na pitanje u čemu je tajna uspeha njegove firme, Mimić kaže da se ništa nije desilo preko noći.
Kaže da se poslovima transporta u Americi se bavi od 2012. osnivanjem firme Ego u Čikagu, a potom holding firmu Super Ego registruje 2019.
“SuperEgo je u poslu skoro 14 godina. Neki mediji su skoro objavili da je se sve desilo preko noći, što apsolutno nije tačno. Super Ego je uspešna priča jer je tokom prvih 6,7 godina suv profit reinvestiran u biznis. Banke su to jako podržale i najveće svetske američke banke kao što su Bank of America, su uložili dosta kapitala i dalje ulažu u SuperEgo”, kaže Mimić i dodaje da je zbog banaka u obavezi da dostavlja kvartalne revizorske izveštaje.
Tvrdi na ni njegov početni kapital nema veze sa bilo kim iz vlasti ili ljudima bliskim vlastima u Srbiji. Kaže da razume sumnje jer je i on odrastao u Srbiji u vreme kada su uspešni bili samo oni koji imaju veze sa državom.
“Vremena su se promenila, ja vidim da čak danas i u Srbiji ima dosta mladih biznismena koji apsolutno nemaju nikakve veze sa politikom, gledam ih po podkastima. A pogotovo u Americi. Amerika je napravljena zemlja za biznis i mislim da te tvrdnje naši ljudi povezuju jer smo svi tako odrastali, gledajući to oko nas, a drugi razlog je to što što mi ne izlazimo često u javnost i ne govorimo i ne hvalimo se”, kaže Mimić koji je zbog svega što se govori u javnosti odlučio da odgovori na pitanja Insajdera.
Srpski biznismeni donatori Marka Brnovića
Firma Super Ego je međutim tek jedna od firmi čiji su vlasnici poreklom iz Srbije a posluju u Americi koja je, prema istraživanju Insajdera, davala donacije Marku Brnoviću za kampanju unutar Republikanske stranke za senatora iz Arizone.
Nakon dva mandata na funkciji državnog tužioca Arizone, Brnović je 2021. godine započeo novu fazu političke karijere unutarstranačkom trkom republiknaca za kandidata za senatora iz Arizone. Donacije prikuplja u proleće i leto te godine.

Donacije su prikupljane preko dva, za to formirana komiteta- “Advancing Arizona Forward i "Brnovich for Senate".
Preko ovih komiteta, kako se to naziva u Americi, doniralo je više firmi iza kojih stoje američki Srbi.
Ono što je neobično je da su donatori za senatora iz Arizone firme iz druge države-Ilionis, tačnije iz Čikaga i okoline. To su firme koje se bave kamionskim transportom u Americi: Super Ego Holding u vlasništvu Aleksandra Mimića, Antonije Keljević iz firme AAA Freight Inc i MIloš Dimitrijević vlasnik firme "Connect Freight".
Među donatorima je i Ranko Ristić iz firme Zastava Arms, generalnog zastupnika proizvoda državne fabrike namenske industrije u Kragujevcu.
Najveći donator među njima je firma Super Ego Holding donirala 300 hiljada dolara- 100 hiljada dolara u septembru 2021. i 200 hiljada dolara u martu 2022. Godine.
Vlasnik firme, Aleksandar Mimić, u intervjuu za Insajder kaže da je sa Brnovićem u prijateljskim odnosima, a njegovu kampanju je donirao jer je to bila šansa da neko u američkom Senatu zastupa interese Srbije.
Mimić: Ne očekujem kontrausluge od Marka Brnovića, niti je to moguće
Aleksandar Mimić kaže da je predloženi američki ambasador u Srbiji Mark Brnović njegov lični i porodični prijatelj. Predlog za imenovanje Marka Brnovića na funkciju u Srbiju još čeka zeleno svetlo Senata.
Pre dve godine nije imao uspeha u trci unutar Republikanske stranke za senatora iz Arizone. U toj trci imao je značajnu pomoć firmi registrvanih u drugoj državi- Ilinois, tačnije kompanija i Srbi iz Čikaga.
Najveća donacija bila je ona koju je dala kompanija Super Ego.
“Ne znam koliko naša javnost zna o Marku Brnoviću, on je jedan mnogo dobar karakter, jedan mnogo dobar i pošten čovek i narod u Arizoni ga mnogo voli. I ja lično i firma smo ga podržali iz razloga što je to bio istorijski trenutak da jedan naš čovek, Amerikanac srpskog porekla, neko ko se preziva na -ić, postane senator. To je bila istorijska prilika da se čuje naš glas i da se promeni imidž srpskog naroda i srpske države i to je bio naš interes”, kaže Mimić.
Dodaje da je procedura za doniranje nečije kampanje u Americi strogo kontrolisana.
”Ja bih hteo da napomenem da ta donacija, da smo mi bili jedno od većih čak sponzora i da je sve urađeno po pravilima. U Americi, kada doniraš moraš da potpišeš ugovore, da je sve transparentno od koga dolazi donacija, to je javna informacija i na taj način smo mi sve to uradili i stvarno smo ponosni na tu kampanju”, kaže Mimić.
Tužba bivših zaposlenih
Protiv kompanije Super Ego u avgustu 2022. tužbu su podneli bivši raznici, odnosno vozači kamiona, koji su tvrdili da su prevareni. Prema optužnici Sper Ego je bio u obavezi da vozačima kamiona isplati 88 odsto vrednosti od svakog tereta, ali tvrde da je kompanija smanjivala vrednost celog tereta pa tako i profit za vozače.
Pravni zastupnik bivših vozača kompanije Super Ego Holding, advokat iz Čikaga Kris Vilems za Insajder kaže da se do sada više od 800 vozača pridružilo ovoj kolektivnoj tužbi protiv firme Super Ego Holding. Tužba se odnosi na period od 2019, a kako kaže, umanjenje cene tovara bio je samo jedan od načina da kompanija profitira na svojim vozačima.

”Primera radi po ugovoru su vozači bili dužni da plate troškove goriva preko kompanijske kartice. Prema optužnici, Super Ego je imao značajan popust za gorivo, ali su vozačima naplaćivali po ceni po kojoj se prodaje na pumpama. Nekada su vozači posle vozili cele nedelje samo da bi bili na nuli, da bi platili gorivo i najam kamiona. Mnogo vozača nam je nakon jedne nedelje imalo negativan bilans- vozili bi cele nedelje a umesto plate su dobijali račun”, navodi Vilems.
Firma Aleksandra Mimića Super Ego Holding i on lično nisu jedini obuhvaćeni tužbom bivših zaposlenih. Tu su i druge firme u njegovom ili vlasništvu članova njegove porodice ili na drugi način povezane sa Mimićem.
Pravni zastupnik bivših radnika kompanije Super Ego kaže za da su sve ove kompanije obuhvaćene tužbom jer postoje dokazi da su povezane.
Aleksandar Mimić kaže da su to privatne tužbe, odnosno da ih nije podnelo tužilaštvo. To je, kaže Mimić, uobičajeno za velike kompanije u Americi.
“Mi nismo uopšte izuzetak nikakav što se tiče ovih parnica. U jednom trenutku firma je narasla do te veličine kada je krenula da postane meta. U početku sam te stvari malo shvatao lično, mislio sam da nisu fer, ali su mi konsultanti objasnili da je to sastavni deo posla i da tako američki korporativni sistem funkcioniše”, kaže Mimić i dodaje da optužbe bivših vozača ove kompanije nemaju osnova.
Ističe i da sud još nije privatio ovu kolektivnu tužbu, odnosno da ona još nije kao takva stupila na pravnu snagu.
Na pitanje zašto uopšte posluje preko više firmi, ako već ima jednu koja je uspešna, Mimić kaže da je i to uobičajen način poslovanja jer se tako kontroliše odgovornost za eventualnu štetu u okviru različitih segmenata poslovanja.
Aleksandar Mimić i u Čikagu i u Srbiji ima firmu Ego Express. Ovo preduzeće je na različite načine povezano sa više različitih preduzeća.
Donacije iz Čikaga za senatora druge države
Firma Super Ego jeste bila najveći ali ne i jedini donator. Preko istog komiteta za prikupljanje donacija “Advancing Arizona Forward” 20 hiljada dolara uplatio je Ranko Ristić preko firme Zastava Arms USA, ekskluzivni distrubuter kompanije za proizvodnju oružja Zastava AD iz Kragujevca u vlasništvu države Srbije.
Vlasnik firme Zastava Arms Ranko Ristić više puta je fotografisan u prisustvu visokih američkih zvaničnika iz redova Republikanaca, kao i u društvu srpskih zvaničnika.
Upravo on je stao nedavno u odbranu predsednika Srbije koji se našao na meti kritika zbog načina organizacije posete Americi. Kako je rekao za Kurir, sedeo je za istim stolom sa predsednikom Srbije, koji je prema rečima Ristića, bio vidno loše.
”Te laži da je predsednik pokušao da uđe u Mar-A-Lago ili pod lažnim imenom to izjavljuju ljudi koji su ili zlonamerni ili ne znaju ni osnovna pravila kako se dolazi na takve događaje. Da se nekoliko sedmica unapred ostave dokumenti ne samo ime nego i pasoš ako je strani državljanin. Znači to što se provlači kroz medije je najjeftinija propaganda”, izjavio je Ristić za Kurir.
Drugi komitet koji je prikupljao donacije za Brnovića bio je "Brnovich for Senate".
Tu se kao donatori pojavljuju Antonije Keljević za firmu "AAA Freight Inc" sa pet hilajda dolara i MIloš Dimitrijević vlasnik firme "Connect Freight" sa hiljadu dolara. Reč je takođe o firmama registrovanim u Čikagu koje se bave transportom.
Keljević i Dimitrijević su u decembru prošle godine bili na večeri u Mar-a-Lagu, u Trampovoj vili, gde se tada tek izabrani američki predsednik zahvalio srpskoj zajednici u Americi. Tom prilikom su se slikali i sa Kešom Patelom, sadašnjim direktorom FBI-a.
Nije nezakonito ali jeste sumnjivo
Kreg Holmen, ekspert za pitanja finansiranja kampanje u SAD iz neprofitne organizacije za zaštitu prava građana i demokratskih procedura Public Citizen, za Insajder kaže da jeste legalno da firme registrovane u jednoj američkoj državi finansiraju trku za senatora druge države, ali je istovremeno i neobično.
“Bilo bi ilegalno u slučaju da su novac donirale srpske kompanije ili srpski državljani. Ono što se radi je da, u ime srpskih kompanija i srpskih interesa, američki državljani daju te donacije i tako zastupaju interese srpskih kompanija kupujući uticaj u američkoj politici. To je zakonito, ali je izuzetno sumnjivo jer je reč o trgovini uticajem, kupovini usluga od političara”, kaže Holmen za Insajder.
Holmen kaze da ima nekoliko razloga za brigu.
”Prvo, ako bi se dokazalo da državljani SAD koji daju donacije zapravo to rade u ime srpskih kompanija. Drugo, zato što daju novac političaru koji uopšte ne zastupa njih. Oni su u Ilinoisu, on je u Arizoni. I to pokazuje oko čega se sve ovde vrti - nije cilj da imamo snažan izborni sistem, već da se omogući trgovina uticajem”, kaže Holmen.
On ukazuje na to da su individualne donacije američkih državljana ograničene na oko 3.000 dolara, ali kada se donira političko-akcionom komitetu, onda nema ograničenja donacija ni za građane, niti korporacije.
“I zato oni koji žele da kupuju razne usluge od političara ne daju 3.000 dolara, već pola milona političko-akcionim komitetima i osiguraju da taj kandidat zna odakle je došlo tih pola miliona. Jer taj novac se daje kako bi se izvukla neka potencijalna usluga”, objašnjava Holmen.
Zbunjuje to što je Mark Brnović posle prošlih predsedničkih izbora, na Kojima je Tramp izgubio, pao u njegovu nemilost da bi ga sada predložili za visoku funkciju.
Mimić: Više uticaja ima lokalni gradonačelnik od ambasadora
Aleksandar Mimić međutim tvrdi da za ovakve sumnje nema osnova da u pozadini postoje bilo kakve kontrausuge i ponavlja da su njegovi motivi bilo isključivo prijateljski i patriotski, a donacija potpuno zakonita i trasnparentna .
”U Americi više uticaja na poslovanje naše firme ima lokalni gradonačelnik nego recimo senator. Ovde je sistem takav da je moć jako ograničena, tako da ti analitičari su možda previše duboko to shvatili i komplikovane, ali stvari su u stvarnosti jako jednostavne”, tvrdi Mimić.
Činjenica je međutim da je Mark Brnović osam godina bio tužilac, a da su istu kompaniju, iako nekoliko meseci kasnije, tužili bivši zaposleni. Mimić negira da bi Brnović kao bivši tužilac mogao da ima bilo kakvog uticaja.
”To nema apsolutno nikakvog uticaja. Ovde je sudstvo totalno nezavisno, ja poslujem u Illinoisu, to je totalno neke različite priče”, kaže Mimić.
Činjenica je i da bi Brnović mogao da postane američki ambasador u Srbiji a da Mimić i u Srbiji ima kompanije takođe nije razlog za bilo kakvu mogućnost vraćanja usluge, kaže Mimić.
”Moja firma se bavi transportom i logistikom u Americi. U Srbiji ne generišemo nikakav priliv novca niti ništa. i sap transport, logistika i iznajmljivanje kamiona je vezan isključivo za Ameriku. Mi smo američka firma”, zaključuje vlasnik kompanije Super Ego.
Ko je Mark Brnović?
Mark Brnović nije odgovorio na pitanja koja su novinari Insajdera poslali mejlom.
Mark Brnović je postao poznat široj javnosti kada ga je predsednik SAD Donald Tramp imenovao za ambasadora u Srbiji.
“Kao sin izbeglica od komunizma, Mark će snažno zastupati slobodu i uvek stavljati Ameriku na prvo mesto”, napisao je Tramp kada je objavio Brnovićevu nominaciju.
Da bi stupio na dužnost ambasadora, treba najpre da ga potvrdi Senat. Predlog o njegovoj nominaciji je krajem aprila zvanično prosleđen Odboru za spoljne poslove koji će održati pretres o nominaciji. Nakon toga, glasa Senat u punom sastavu. Još nije poznato kada bi to moglo da se desi.
Brnović nema diplomatskog iskustva. Završio je prava i u dva puta uzastopno bio je izabran za državnog tužioca Arizone. Na toj fukciji je bio od 2015. u dva uzastopna mandat osam godina, koliko je zakonom maksimalno dozvoljeno.
Američki mediji su izveštavali da je Tramp pritiskao Brnovića da, kao tadašnji državni tužilac, potvrdi njegove navode o krađi izbora u okrugu Marikopa u Arizoni - jednoj od država koja je odlučila pobedu demokrate Džoa Bajdena 2020. godine.
Na jednom stranačkom mitingu u Finiksu 2021, prema navodima lokalnih medija, Tramp Brnoviću poručio da se nada da će legitimizovati njegove tvrdnje o krađi izbora - koje su kasnije osporili i sudovi.
Brnovićeva kancelarija otvorila je istragu o izbornoj krađi. Posle godinu dana je saopšteno da nakon deset hiljada radnih sati njegov tim nije otkrio dokaze o izbornoj krađi, ali takvu mogućnost nije ni isključio. Ipak to što nije pronađeno ništa što bi potkrepilo tvrdnje o prevari velikih razmera, naljutilo Trampa i u unutrastranačkoj trci za kandidata za Senat podržao je Brnovićevog protivkandidata.
“Mark Brnović je veliko razočaranje za mene”, rekao je tada Tramp.
Brnović tada nije izabran za kandidata za senatora na unutarstranačkim izborima u Republikanskoj stranci.
Kada je državni tužilac iz Arizone imenovan iz redova Demokrata, 2023 objavljeno je da je Brnović sakrio od javnosti izveštaj svojih istražitelja u kojem se jasno navodi da nema dokaza za izbornu krađu 2020.
Brnović je u pojavljivanjima u javnosti zastupao stavove slične Trampu - snažniju zaštitu granice, strožu politiku prema ilegalnim imigrantima, borbu protiv “levičarske” ideologije demokrata. Izjašnjavao se kao protivnik finansiranja rata u Ukrajini i pobornik smrtne kazne za one koji počine najteža krivična dela.
Nije se mnogo bavio Balkanom, ni Srbijom do sada, ali je dao intervju za Radio-televiziju Republike Srpske u septembru prošle godine, pre nego što je Trampo postao predsednik i dok on sam još nije bio kandidat za ambasadora. Tada je zastupao stranu Milorada Dodika u sukobu sa visokim predstavnikom u BiH Kristijanom Šmitom. Brnović je ocenio da visoki predstavnik ima “široka ovlašćenja” i da nekim svojim odlukama podriva integritet BiH.
Novinarka Irena Stević
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.