Đurić: Srbija počinje pregovore sa američkim Ministarstvom finansija o sankcijama NIS-u

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je u ponedeljak 13. januara da su mehanizmi ugrađeni u sankcije protiv ruskog udela vlasništva u Naftnoj industriji Srbije (NIS) temeljno pravnički osmišljeni i da će biti vrlo teško i novoj američkoj administraciji da bez kompleksne kongresne procedure ukine te sankcije.

Foto: Srđan Ilić

"Tim Ministarstva finansija Srbije danas počinje tehničke razgovore sa američkim Ministarstvom finansija o tome koji su sve to uslovi. Razgovaraćemo vrlo brzo i sa ruskim partnerima da nađemo za Srbiju najbolje moguće rešenje", rekao je Đurić za RTS i dodao da je optimista. 

On je ocenio da neće biti šokova na tržištu energenata u Srbiji. 

Đurić je dodao da "sankcije protiv ruskih kompanija koje su deo tekućeg sukoba pogađaju kompanije u više desetina zemalja i da nisu samo kompanije u Srbiji predmet ovih sankcija". 

"Za nas je važno da se i na ovoj temi držimo principa.Nećemo bilo kome bilo šta da otimamo.Želimo fer razgovore, želimo najbolji dil za Srbiju, želimo da poštujemo i ugovorne obaveze", istakao je Đurić. 

On je, govoreći o dolasku Donalda Trampa na funkciju predsednika Amerike i nove američke administracije, naveo da Srbija vodi izbalansiranu spoljnu politiku i da strateški dijalog sa Sjedinjenim Državama nije na uštrb ili na račun odnosa Srbije sa drugim međunarodnim parterima. 

"Ovaj strateški dijalog jača međunarodnu poziciju Srbije i on je, uveren sam, duboko dvopartijski po podršci. To smo već videli po izjavi Klaudije Teni, šefice Srpskog kokusa u Kongresu", rekao je Đurić i dodao da "je ona u dobrim odnosima sa Trampom". 

On je ocenio da je značajno da "neko ko tako snažno podržava Srbiju i ko je tako blizak ideji jačanja odnosa sa našom zemljom ima dobre relacije sa predsednikom Trampom". 

Đurić je rekao da i Srbija direktno razgovara sa Trampovim timom. 

"To ne znači da će se američka politika prema svim važnim državnim i nacionalnim pitanjima promeniti preko noći, ali svakako znači više prostora za nas da iznesemo svoje argumente ako ništa drugo", ocenio je on. 

Đurić je rekao da promenu u Americi "prate globalne, tektonske geopolitičke promene, promena načina vođenja politike, promena ideologije koja prati tu politiku". 

“Uveren sam da u tome za Srbiju leže šanse koje mi organizovanim, marljivim, mudrim i promišljenim radom možemo i hoćemo da iskoristimo”, rekao je šef diplomatije.

Izvor: FoNet