Pašalić: Slobodna medijska reč mora da bude neupitna, kao i odgovornost koju ta sloboda nosi
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je povodom Svetskog dana slobode medija, da sloboda izražavanja pokazuje koliko se poštuju i sva druga prava, i da zbog toga slobodna medijska reč mora da bude neupitna, kao i odgovornost koju ta sloboda sa sobom nosi.

"U suprotnom, mediji postaju sredstvo manipulacije, umesto da su izvor pouzdanih i tačnih vesti, prostor za podsticaj pluralizma mišljenja i podrška vladavini prava", naveo je Pašalić u saopštenju.
Prema njegovim rečima, medijska sloboda je neprikosnovena, jer je pravo na slobodno izveštavanje novinara, uključujući i rad ostalih predstavnika medijske struke, u direktnoj vezi sa pravom svih građana da budu objektivno informisani.
Dodao je da izazovi sa kojima se društvo i danas suočava dodatno ugrožavaju položaj novinara, koji su sve češće meta verbalnih i drugih pritisaka, ali i fizičkih napada, zbog čega je neophodno obezbediti sistemske mehanizme za njihovu pravnu zaštitu.
Pašalić je naveo i da je pre pet godina pokrenut zajednički projekat sa deset novinarskih udruženja, asocijacija i sindikata o uspostavljanju Platforme za evidenciju slučajeva ugrožavanja bezbednosti i pritisaka na novinare, u pravcu efikasnije zaštite medijskih radnika, ali da do danas nije dostavljen nijedan podatak o eventualnom napadu ili drugom obliku ugrožavanja novinara.
"Umesto toga, novinarska udruženja Zaštitniku građana se obraćaju selektivno, zbog čega apeluje na njihovo jedinstvo i međusobnu solidarnost kao i obnavljanje saradnje sa institucijom Zaštitnika građana u cilju osnaživanja novinarske struke i zaštite javnog interesa", piše u saopštenju.
Zaštitnik građana je pozvao sve novinare i ostale predstavnike medija koji smatraju da su im povređena prava, kao i građane koji bi mogli da posvedoče ugrožavanju ličnog i profesionalnog integriteta novinara, da se obrate toj instituciji za pravnu podršku.
Rakočević (UNS): Ovo nije Dan slobode medija, već dan u kojem sabiramo neslobode
Predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Živojin Rakočević ocenio je da je da današnji dan nije Svetski dan slobode medija, već "dan u kojem sabiramo neslobode", ukazujući na brojne probleme medijske zajednice u Srbiji i na Kosovu i Metohiji.
"Svet je nepopravljivo gori u odnosu na prošlu godinu, a svet medijskih sloboda je ove godine u mraku", rekao je Rakočević na obeležavanju 3. maja, Svetskog dana slobode medija u Gračanici, a preneo UNS u saopštenju.
Prema njegovim rečima, to je dan kada je premalo papira da se napiše sve ono šta se u proteklih godinu dana dogodilo novinarskoj zajednici, kao i premalo vremena da se nabroji šta sve iz prošlosti nije rešeno.
"Kako govoriti na teritoriji na kojoj je oteto 17 novinara i medijskih radnika i o čijoj se sudbini gotovo ništa ne zna? Kako govoriti iz perspektive da je poništena presuda Slavku Ćuruviji i da svi oni koji su tu presudu doneli ne pakazuju ni trunku samilosti i mogućnosti da se pokaju?", upitao je on.
Rakočević je naveo i da je teško govoriti o svakodnevnim pritiscima na čitavu zajednicu koja je jedna od retkih, ako ne i jedini, prozor pluralizma i slobode.
"Kako govoriti u situaciji kada institucije koje minimalno treba da pomognu, a na prvom mestu Ministarstvo informisanja vlade republike Srbije, čine nepravdu i prave razdor, kako govoriti u situaciji kada je medij nešto što se nastoji ograničiti i getoizirati? Kako na kraju govoriti iz pozicije kada se čitavi sistemi pretvaraju u propagandu i kada je slobodni pojedinac prinuđen da sluša jednu i drugu propagandu i da se na osnovu toga određuje prema istini?", pitao je predsednik UNS-a.
Predsednica Društva novinara Kosova i Metohije (DNKiM) Ivana Vanovac istakla je da ovaj Svetski dan slobode medija srpska novinarska zajednica na Kosovu i Metohiji dočekuje sa mnogobrojnim problemima koje vuče kao nasleđe.
Dodala je da je pogoršana i finansijska stabilnost, ukazujući na povlačenje sredstava izvesnog broja stranih donatora, kao i rapodelu sredstava Ministarstva informisanja vlade Srbije.
"Tu smo otkrili izvesne neregularnosti i zahtevali da se taj konkurs poništi kako bi se još jednom sagledalo ko su zaista aktivni mediji na području Kosova i Metohije, ko tu postoji i ko je tu od neizmerne koristi za građanstvo", rekla je Vanovac.
Posebno je skrenula pažnju na postojanje straha kod koleginica i kolega koji doživljavaju neprijatnosti i ometanja od strane kosovske policije, a koje, osim što o tome informišu udruženje, ne žele da se javne oglase.
Izvor: Beta