Vučetić (Aero): Za ljubitelje avijacije, nestanak malezijskog aviona simbol misterije (VIDEO)

Kada je pre 11 godina nestao avion “Malezija erlajnsa” sa 239 putnika i članova posade, u istoriji avijacije taj slučaj zapisan je kao jedna od najvećih misterija moderne avijacije - jer još nema odgovora kako se to dogodilo i gde je avion. Međutim, potraga za Boingom 777 koji je 8. marta 2014. poleteo iz Kuala Lumpura ka Pekingu, nastavljena je ovih dana! Iako je avion iz nepoznatog razloga nestao sa radara iznad Južnog kineskog mora, američko - britanska kompanija “Ocean Infinity” pokrenula je ove sedmice potragu u Indijskom okeanu, u blizini obale Perta u Australiji. Potraga se sprovodi na području od 15.000 kilometara kvadratnih i trajaće šest nedelja. Ako kompanija “Ocean Infinity” pronađe olupinu aviona, Vlada Malezije isplatiće joj 70 miliona dolara, u suprotnom, neće dobiti ništa. O tome zbog čega je ponovo pokrenuta potraga, ali i kako je moguće da bez traga nestane - u ovom slučaju - najveći dvomotorni avion u svetu, razgovarali smo sa urednikom portala "Aero" Predraga Vučetića.

Predrag Vučetić, foto: Insajder

"Osim tehničkog i istraživačkog značaja, psihološki efekat pronalaska MH370 bio bi ogroman. On je postao simbol razbijanja teorije da danas, u eri moderne avijacije, avion može jednostavno da nestane bez traga, što se smatralo nezamislivim u eri satelitske komunikacije i globalnog praćenja. Ono što je, ipak, najvažnije jeste da bi 239 porodica dobilo nekakvu istinu, a bez olupine nema definitvnog zaključka šta se s letom desilo. Ako se pronađe olupina, istraživači bi mogli da analiziraju šta je pošlo po zlu i da li je došlo do tehničkog kvara, sabotaže ili namerne radnje, što bi pomoglo budućim vazduhoplovnimm regulatorima i razvoju tehnologije za praćenje aviona", kazao je Vučetić.

Avion nije mala stvar, a posebno nije Boing 777. Kako može da nestane jedan avion, a posebno ako znamo da to nije usamljen slučaj?

"Nestanak aviona u 21. veku bez traga je izuzetno redak događaj. Najpoznatiji slučaj je svakako MH370, o kom sad pričamo. Uprkos opsežnim međunarodnim potragama, pronađeno je par desetina delova u Indijskom okeanu. Drugi veliki nestanak aviona se desio 1962. godine kada je avion kompanije 'Flying Tiger' nestao iznad Pacifika sa 107 putnika i članova posade i on, olupina, nikad nije locirana. Međutim, takvi slučajevi su izuzetno retki i većina aviona koji su nestali tokom leta su kasnije pronađeni ili su njihovi ostaci locirani. U 21. veku je do sada bez traga nestalo čak 19 aviona, ali su u pitanju uglavnom avioni generalne avijacije, tj. kako bi se laički reklo mali avioni. Nestanak aviona, naročito u modernoj eri globalnog praćenja, zvuči neverovatno, ali nije nemoguće. Postoje tri ključna razloga zašto avioni mogu da nestanu bez traga. Prvi je svakako geografija terena, nepristupačni predeli. Veliki deo sveta nije radarski pokriven, posebno iznad okeana i na polovima. A sistem za praćenje aviona, ADS-B i radari pokrivaju samo kopnene oblasti uz delove okeana u blizini obale. Ono što još treba napomenuti je da crne kutije imaju ograničeno dejstvo trajanja signala, a mogu i da potonu na velike dubine i onda su teško dostupne ili se ne mogu naći", naveo je Vučetić.

Slučaj MH370 je danas jedan od najpoznatijih slučajeva nestanaka aviona. Jedanaest godina kasnije, kako na taj slučaj gledaju ljubitelji avijacije?

"Jedanaest godina kasnije let MH370 ostaje slučaj o kome se jako puno diskutuje. Ljubitelji aviacije, istraživači, pa i javnost i dalje aktivno prate sve novosti u ovom nestanku, a objavljena potraga je samo pojačala interesovanje za ovaj slučaj. Za mnoge ljubitelje aviacije, MH370 je postao simbol misterije. Od samog početka pojavile su se brojne teorije o tome šta se zaista dogodilo sa letom, neke su bile zasnovane naučnim analizama, dok su druge spadale u domen spekulacija i teorija zavere. Neke od njih su, recimo, prema jednoj teoriji avion je ostao bez napajanja usled požara u kokpitu i dekompresije, što je dovelo do gubitka komunikacije sa kontrolom leta, usled čega je posada bila onesposobljena ili zbog hipoksije, dok je avion nastavio da leti uz pomoć autopilota, dok nije ostao bez goriva. Ova teorija se oslanja na satelitske podatke koji pokazuju da je avion leteo pravolinijski ka južnom Indijskom okeanu. Druga teorija je namerno obaranje, to jest pilotova samoubilačka misija. Kapetana su mnogi teoretičari povezali sa mogućnošću namernog obaranja aviona. Postoje izveštaji da je kod kuće imao simulator leta kojim je uvežbavao navodno let sličan ovom. Međutim, nije pronađen jasan motiv, a porodica i kolege su odbacile ovu mogućnost. Treća teorija je bila možda i najinteresantnija - da se radilo o otmici terorista i nepoznate grupe. Međutim, nije bilo nikakvih zahteva za otkupninu, niti je jedna teroristička organizacija preuzela odgovornost", izjavio je Predrag Vučetić, urednik portala "Aero" za “Svet i mi”.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.