Trampov svemirski projekat vredan 175 milijardi dolara: "Komplikovano, skupo i destabilizujuće" (VIDEO)
Donald Tramp je pobornik ideje "Amerika na prvom mestu", pa je predsednik SAD ovih dana više posvećen bezbednosti Sjedinjenih Američkih Država. Od povratka u Belu kuću, američki predsednik obećava građanima da će biti bezbedniji nego ikada, jer će nad Sjedinjenim Državama uspostaviti protivraketni sistem koji će dosezati do svemira. Dao mu je i ime - Zlatna kupola. O tome u emisiji “Svet i mi” govorila je Viktorija Samson, direktorka sektora bezbednosti svemira u Fondaciji "Bezbedni svet" iz Vašingtona.

"Tramp je u januaru zatražio razvoj američke verzije Gvozdene kupole – izraelskog sistema protivraketne odbrane. Njegova verzija bi trebalo da štiti SAD od balističkih, hipersoničnih i krstarećih raketa, ali i da uključuje svemirske presretače koji bi uništavali projektile u ranoj fazi leta. U februaru je sistem dobio ime Zlatna kupola, mada nije jasno zašto – možda zato što Tramp voli zlato. Pentagon je razradio plan koji je predsedniku predstavljen pre sedam dana, a procenjuje se da će sistem koštati 175 milijardi dolara i biti operativan do kraja njegovog mandata. Iskreno, to deluje nerealno", rekla je Samson.
Zabrinutost raste jer bi ovakav sistem mogao da destabilizuje postojeći balans snaga.
"Tokom Hladnog rata, sporazumi o kontroli naoružanja su sprečavali trku u naoružavanju. Ako SAD razviju sistem koji može da presreće projektile, druge sile poput Kine i Rusije mogu odgovoriti gomilanjem raketa kako bi probile odbranu", upozorava Samson.
Na pitanje da li Tramp preuveličava pretnju ili koristi projekat za političku promociju, Samson odgovara:
"Protivraketna odbrana je dugo bila političko sredstvo, posebno za republikance. Tramp voli da se njegovo ime veže za velike projekte – Svemirske snage, Zlatna kupola... Ipak, ovo je tehnički, finansijski i diplomatski izuzetno složen poduhvat. Bojim se da će administracija gurati ovaj projekat po svaku cenu, čak i ako testovi pokažu da nije efikasan".
O uticaju na odnose sa Kanadom, članicom NORAD-a, kaže: "Kanada je velika teritorija i njeno uključivanje bi dodatno zakomplikovalo i poskupelo sistem. Tramp je u šali rekao da bi sve bilo besplatno ako Kanada postane 51. američka država – ali to nije ozbiljna ponuda".
Kina smatra da bi Zlatna kupola predstavljala korak ka militarizaciji svemira.
"Svemir je odavno militarizovan kroz nadzorne satelite, ali nije naoružan. Postavljanje oružja u orbitu bi moglo da pokrene trku u svemiru. Iako Rusija zaostaje zbog resursa, Kina je potencijalni konkurent, mada joj i dalje nedostaju kapaciteti za masovno lansiranje i održavanje takvog sistema", navodi ekspertkinja.
Na kraju, Samson podseća da militarizacija svemira ima posledice i za obične ljude.
„Sporazum iz 1967. zabranjuje postavljanje oružja za masovno uništenje u svemir, ali Zlatna kupola ne bi kršila te odredbe. Ipak, destabilizacija svemira bi ugrozila svakodnevne servise – od GPS-a do bankarskih sistema. Sukobi u svemiru mogli bi imati ozbiljne posledice za život na Zemlji", smatra Viktorija Samson, direktorka sektora bezbednosti svemira u Fondaciji "Bezbedni svet" iz Vašingtona.
novinar Žikica Stevanović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.