Tramp uvodi dodatne carine: Dan oslobođenja, neće nas više iskorišćavati (VIDEO)
Dan oslobođenja Amerike, rečenica koja ima prizvuk borbe za slobodu u 18. veku. Međutim, nije reč o nekoj presudnoj bici kolonijalnih Amerikanaca protiv britanskih crvenih mundira, već o danu u kojem će Donald Tramp objaviti poteze kojima će „jednom zauvek zaustaviti iskorišćavanje Sjedinjenih Država.“ Drugim rečima, pored carina kojima se više ne zna ni tačan broj, Amerika će uvesti nove carine, i to neselektivno – i saveznicima i rivalima.

Trgovinski rat Sjedinjenih Država sa svetom toliko se rasplamsao da na internetu teško da može da se nađe potpuna lista svih carinskih mera koje je Donald Tramp doneo za nešto manje od dva i po meseca. Uvođene su carine državama ponaosob, na svu robu, od 10 do 25 odsto, na sirovine poput čelika ili na proizvode kao što su automobili. To, po svemu sudeći, nije dovoljno za Donalda Trampa pa dan kada ulazi u konačni obračun naziva danom oslobođenja!
"Dan oslobođenja je 2. april jer nas mnoge države iskorišćavaju na načine koji su nezamislivi. I tako decenijama. To, znate, mora da prestane“, poručuje američki predsednik.
Posle četiri godine pravosudnih postupaka i kampanje tokom koje je preživeo dva atentata, Donald Tramp se vratio u Belu kuću rešen da se obračuna sa svima koji imaju drugačiju viziju Amerike, kako na unutrašnjem tako i na spoljnom planu. Međutim, obračun na spoljnom planu, gde su mu alatke američka vojna i privredna moć, ne ide mu za rukom.
Umesto na povinovanje, Tramp je naišao na otpor i carinske kontramere. Posledice će posebno će osetiti Amerikanci.
"Predsednik Tramp veruje da će uvođenje carina naterati američke firme da proizvodnju vrate nazad u Ameriku, što će pomoći ekonomiji. Međutim, većina ekonomista smatra da će carine podići cene i usporiti privredni rast za jedan odsto. Ekonomisti sa Univerziteta Jejl su procenili da će godišnji rashodi prosečne američke porodice porasti za tri do četiri hiljade dolara. Kada Bela kuća kaže da će današnji dan biti istorijski - oni ne preteruju“, smatra Džoš Boak iz Asošijeted presa.
Sličnu, ali ne tako agresivnu trgovinsku politiku, Donald Tramp je vodio i tokom prvog mandata. Uprkos prvobitnim kritikama, administracija demokrata je, delom, takvu politiku i nastavila. Sada ga, ipak, ponovo kritikuju.
"Carine su porez koji plaćaju potrošači i one će ugroziti naše odnose sa ostatkom sveta. Uvođenjem carina predsednik Tramp radi suprotno od onoga što je obećao –da će sniziti cene i 'učiniti Ameriku ponovo priuštivom' za svoje građane“, kaže Kris Kuns, senator demokrata iz Delavera.
Ko je u pravu - ekonomisti, predsednik Tramp ili njegovi politički rivali, pokazaće se ubrzo i na međunarodnom tržištu, ali i u kućnim budžetima Amerikanaca.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.