Stambeni krediti za mlade: Veliki broj zainteresovanih, ali brojne poteškoće (VIDEO)
Svakoj mladoj osobi predsednik države Aleksandar Vučić obećao je 100.000 evra povoljnog stambenog kredita za kupovinu stana u Beogradu po ceni kvadrata do 2.200 evra. Ovog meseca, krenula je primena tog projekta, a vlast navodi da je broj zainteresovanih u prvim danima prijavljivanja za ovaj kredit veliki. Sa druge strane, kupci tvrde - u novogradnji nema dovoljno stanova manje površine, a stručnjaci apeluju na investitore da grade stanove manje kvadrature po povoljnijim cenama.

Program "jeftinih" stambenih kredita je, u jeku masovnih studentskih protesta, predstavio predsednik Aleksandar Vučić. Učešće za kredit od jedan odsto od vrednosti stana i niske rate koje će u prvim godinama otplate subvencionisati država - su, prema rečima predsednika Srbije, ključne prednosti novog programa stanova za mlade.
“Godina prva - uzeli ste 100.000 stan u Višnjici, Rospi, Ćupriji, Karaburmi. Dve hiljade evra je kvadrat, fiksna kamatna stopa je 3.5 odsto, mi vam od toga dajemo 2 posto, kamatna stopa za korisnika je 1.5 posto. To nema nigde na svetu", izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Dvadesetsedmogodišnji Jovan Gajić planira da kupi stan i pokušaće da to uradi preko subvencionisanih kredita.
“Ja i devojka živimo kao podstanari već nekih godinu i nešto dana i mi smo krenuli kada smo se uselili, da skupljamo novac. Ideja nam je uvek bila da kupimo stan, da ne živimo više sa roditeljima i onda je ova iskrsla prilika, jer meni najveći problem kod uzimanja kredita jeste bilo to učešće od 20 odsto kod običnog komercijalnog kredita što bi trebalo par godina, možda i deset godina da se skupi. I onda kad je izašla ova prilika ja sam rekao daj da probamo”, izjavio je za Insajder Jovan Gajić.
Kao najveću poteškoću u realizaciji Jovan Gajić vidi upravo pronalaženje stana. Kupovina u sivoj gradnji, nije opcija jer, kako kaže, investitori teško pristaju i na komercijalne kredite, a o povoljnijim kreditima za mlade ne žele ni da razgovaraju.
Problem je i to što program predviđa da je maksimalna cena kvadrata za Beograd samo 2.200 evra.
“Najveća poteškoća je bila naći stan. To prvo i naći ljude koji će da prihvate toliko malo učešće, ako imaju legalno uknjižen stan, da su papiri svi dobri. Ima, videli smo dosta stanova u tom cenovnom rangu, ali dosta kao što kažem ili nisu uknjiženi, od toga ne mogu da dobijem kredit na njih, ili su uknjiženi, ali osobe neće na tako malu kaparu jer ne znaju da ćeš biti odbijen za kredit, ne znaju kome će dati taj kredit i onda bi uzeli rizik da čekaju neki duži period da uzmu samo jedan odsto kao kaparu. To je bio najveći problem", objasnio je za Insajder Jovan Gajić.
Podnošenje zahteva za subvencionisane stambene kredite za mlade počelo je pre dvadesetak dana, a agenti za nekretnine, kupci i prodavci susreću se sa više poteškoća. U prikazima svih banaka koje ove kredite nude nedostaje - koliko će, hipotetički, porasti rata dužniku po isteku prvih šest godina otplate koje subvencioniše država.
“Mi se na terenu suočavamo trenutno sa jednom situacijom koja nam je nerešena, jer nemamo iskustva još uvek sa ovim kreditima. Kako mi kao posrednici, tako i banke. Naravno, prodavac je neko ko će tu dati konačnu reč da li pristaje prvenstveno na ulaz od jedan odsto depozita, tačnije u ovom slučaju bi to bila kapara. To je ono što je nama na terenu pravi najveći problem, jer prodavci često iz nesigurnosti ne žele da pristanu na depozit od jedan odsto, koji je najviše 1.000 eura. To je neki novac sa kojim oni ne mogu da raspolažu, jer ukoliko kupac ne bude dobio kredit, oni moraju taj depozit da vrate”, izjavila je za Insajder agent za nekretnine Aleksandra Stojaković.
U ovom projektu učestvuje više banaka u Srbiji, a rok otplate ovih kredita kreće se od 72 do 480 meseci, ali do najviše navršene 70. godine dužnika, ili žiranta, u trenutku otplate poslednje rate.
Novinarka Nevena Cvijović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.