Radovanović za Insajder: Samoubistvo u policijskoj marici težak propust kao i ubistvo Dalibora Dragijevića (VIDEO)

Odgovornost institucija, poverenje u sistem, sigurnost svakog pojedinca, samo su neki od elemenata koji čine pravnu državu. Kad sve ovo izostane, ostaju strah, neizvesnost, sumnja i nepoverenje. Prema istraživanju javnog mnjenja na uzorku od 2300 ispitanika, koje je sprovelo strukovno udruženje policije Dr Rudolf Arčibald Rajs, više od 70 odsto građana Srbije uglavnom ili uopšte nema poverenja u policiju. Policijska pukovnica u penziji Slavica Radovanović govorila je za emisuju 3D na Insajder televiziji o tome kako policija urušava poverenje.

Policijska pukovnica u penziji Slavica Radovanović u emisiji 3D. Foto: Insajder

Muškarac star 42 godine, inače višestruki povratnik, koga je policija iz Uba pre dva dana sprovodila u zatvor, obesio se u policijskoj “marici”. Na pitanje gde je bila policija i da li je uopšte smeo da ostane sam u policijskom vozilu, Slavica Radovanović kaže da je to jedan od velikih propusta, a možda i najvećih u poslednje vreme, posle smrti Dalibora Dragijevića.



“Policija kao da želi da opravda svoje propuste u radu, međutim policija nije tu da opravdava svoje propuste nego da sprovodi primenu zakona o policiji i upotrebu sredstava prinude, posebno kada u situacijama privođenja, dovođenja, prevoženja lica po bilo kom osnovu, postoje tačno zakonski propisane norme i procedure kako se takve aktivnosti sprovode. Mi samo iz novina možemo da zaključimo, a i pretpostavljamo da je čovek ostao sam u marici. A ako se radi o licu koje je višestruki povratnik, lice koje je do sada već odslužilo jednu ili više kazni zatvora, lice koje je pokušalo da pobegne u međuvremenu od suda, takvo lice se nikada ne sme ostaviti samo, ne samo u marici, nego od momenta kada ga uhapsite, preuzmete ili već na bilo koji način treba da postupate sa njim”, objašnjava pukovnica policije u penziji.

Dodaje da je čak u takvim situacijama potrebno i dodatno pojačanje policije, kao i dodatna pažnja i opreznost policije. 

“Tako da sada mi ne treba da razgovaramo da li je taj čovek nekim hudinskim svojim metodama prebacio lisice, kakve su procedure da on ima ruke napred, da li je skinuo pertlu, kako je to skinuo i tako dalje. Nego ovde treba tražiti odgovornost policije za posledicu koja ima smrt čoveka i propust policije. Velika pažnja se prilikom obuke policije, čak i u Centru za osnovnu policijsku obuku, poklanja upravi, privođenju, dovođenju, legitimisanju, svim opasnostima koje mogu da prete u takvim situacijama. Nekim statistikama, najviše policajaca je ubijeno upravo kada je primenjivalo policijsko ovlašćenje, legitimisanje lica, a mi svi mislimo, pa šta to je neka obična radnja, zatražite ličnu kartu, neko vam da ili ne da. Tako da se sve to planira, sve se to uči. Postoje stvari koje moraju i dalje ostati obavezne, jer policijski posao je veština koja se stalno uči”, napominje Radovanović.

Podsetimo, dekanka iz Niša Natalija Jovanović nedavno je napadnuta nožem od strane jedne građanke. Na snimku se vidi kako ženu bez lisica uvode u maricu. Na pitanje je li to procedura, policijska pukovnica kaže da apsolutno nije, ali su ovo sada dva različita slučaja koja zahtevaju različite pristupe od strane policijskih službenika.

“Kategorija policajaca koja primenjuje takvu vrstu ovlašćenja su policajci koji moraju da prođu kroz osnovnu policijsku obuku i tu ne možemo govoriti o nekoj vrsti njihove nestručnosti kao što govorimo za neke druge policijske poslove koji se obavljaju. Ali ja ovo doživljavam kao jednu vrstu demotivisanosti policajaca, sa druge strane veliki pritisak politike na postupanje policije da policajci više ne znaju kad šta treba da rade, kad koje ovlašćenje primenjuju, kad ne primenjuju, na koga smeju da primene, na koga ne smeju da primene”, smatra policijska pukovnica u penziji.

Dodaje i to da veliki broj policajaca ne podržava ove političke odluke, i to da oni stoje da razdvajaju narod na ulicama, jer među ljudima koji se nalaze u masama su i njihova deca, članovi njihove porodice, rođaci i komšije.

“Policija mora ozbiljno da se pozabavi svojom policijom, posebno policajcima koji rade u patrolama i onim policajcima koje bi mi trebali da srećemo svaki dan u našem komšiluku, na ulici, u gradu, jer to je prva odbrana i neka prva stepenica naše sigurnosti i bezbednosti. Nažalost, zbog svega toga što se politika toliko umešala u policiju, umesto da prilazimo toj uniformi, mi smo počeli kao građani da bežimo. I to bi u Ministarstvu unutrašnjih poslova, odnosno ljudi koji se nalaze na strateškom nivou i te kako trebali da se pozabave time. Da se obavezno urade razne analize, da se razgovara sa tim policajcima i da se radi na vraćanju poverenja građana u policiju, a ne stavljanje policije u političke svrhe i potrebe”, konstatuje Radovanović.

Na početku protesta, Ilija Kostić koji je osumnjičen za napad na službeno lice, posle ispitivanja u policijskoj stanici završio je u Kliničkom centru Vojvodine. Navodno je pretučen od strane policije, nakon čega mu je odstranjen levi testis. Do danas ne postoji odgovor na pitanje šta se u stvari desilo Iliji Kostiću i kako je to moguće.

“Diskriminacija policije ne sme nigde da postoji. U smislu, jako puno se ulagalo u opšte postupanje policije u svim ovim situacijama. Međutim, iz nekog razloga dođe do propusta i, uglavnom, neko ko bi trebalo da snosi najveću odgovornost je neko koga štiti neki možda prijatelj, komšija, rođak Srpske napredne stranke. I ovo je više nego očigledno i uopšte ne treba puno da razmišljamo zašto nemamo odgovor. Nemamo odgovora zato što su očigledni propusti i zato što bi neko trebao da snosi odgovornost, a odgovornosti nema. I to su ključne stvari i ključni razlozi zašto se sve vreme ćuti i onda policija ne treba da se pita zašto im više građani ne veruju. A sa druge strane imamo i pogubnu situaciju po Ministarstvo unutrašnjih poslova, zato što malo, malo pa se menja ministar i taj ministar koji dođe je stalno u strahu da neće doći do novog izbora vlade, da će on ostati bez te fotelje, pa umesto da se brine o policajcima, o postupanju, da se kažnjavaju propusti, oni se više plaše da se dodvore čoveku čijeg su brata, mama i tata više voleli nego njega”, zaključuje Slavica Radovanović.

Smatra da su policiji potrebne ogromne reforme i dosta rada, jer je kako kaže “zadnjih 13 godina dosta nestručnog i nekvalitetnog kadra došlo u policiju sa raznim školama i diplomama preko noći stečenim, a nijedna institucija se ne može voditi tako što dođete do diplome za dva-tri dana”.

Takođe jedna od situacija koja se desila od pada nadstrešnice pa do danas, jeste slučaj žandarma u civilu koji je dobio udarac u glavu dok su bili protesti ispred Radio televizije Srbije. Predsednik Aleksandar Vučić rekao da je Lazar Bačić zapravo napadnut bokserom od strane “boljševačkih plenumaša”. I ovde se policija nije oglasila osim što je prosledila Bačićevu izjavu.

“On je tu povredu zadobio od svog kolege, ali pošto mi imamo problem sa sumanutim čovekom koji svaku situaciju gleda da iskoristi tako što će da okrivi ili studente ili građane. Znači, mi ovde živimo jedan rijaliti. I to je čoveku jako važno da sve spadne na nekog drugog, da on ispadne kao neki heroj. A što se tiče žandarma, jasno se vidi da je njega udario kolega, razne su opcije o kojima ja sada ne bih ni pričala, ali sramota je da taj policajac, ne ustane i ne kaže da, mene je udario kolega, došlo je greškom, nije možda video. Znači on zna koga je udario. Znate kako, šta tu može da se desi? Ne da on njega nije prepoznao, nego da kada je krenula masa, mi vidimo u jednom momentu, oni nisu stajali”, smatra ona.

Policijska pukovnica u penziji kaže da se građani zaista osećaju nesigurno i nelagodno, čak i kada treba da idu da izvade neki svoj dokument, i da se to ne sme dogođati. Dodaje i to da nije mogla da odoli i da ne ode da poseti Pionirski park.

“Pionirski park je kultno mesto za sve nas i koji živimo, a i ko dolazi u Beograd. Kažem, s jedne strane se nalazi muzej i stan Ive Andrića koji stvara ona najlepša dela, sa druge strane vam je Skupština. Ko god dođe u grad, slika se ispred Skupštine. I ono je stvarno strašno. Ona slika koja je otišla u svet i mislim da ćemo Srpsku naprednu stranku pamtiti po tome. Ali što se tiče policajaca, jako ih osuđujem, zameram im i upućujem im kritiku ovim putem, ne zato što su bili u tom Ćacilendu. Oni su u obavezi da čuvaju i brinu o javnom redu i miru i narušavanju. Ali da vi vidite da neko iz Čacilenda napada građane, kao onaj čovek koji je mlatio štapom iz bivše jedinice JSO i da policija ne reaguje, to je za svaku osudu”, napominje Radovanović.

Kaže da policija to ne sme sebi dozvoliti i da mora imati integritet.

“I to smo učili policajce. Morate imati svoj integritet. I ne smete raditi nešto što nije u skladu sa vašim propisima i zakonima o kojima ste učeni. Znači vi morate da čuvate sve građane podjednako. Da li je on ćaci, da li je on građanin, da li je on SNS, da li je član neke opozicije, policiju to ne sme da zanima. U situaciji gde imate veliku koncentraciju ljudi, gde je situacija sama po sebi napeta, pored vas stoji čovek s onolikim čekićem, pa to se istog momenta oduzima i podnosi se prekršajna prijava”, objašnjava ona.

Zaključuje sa tim da “dok je Srpska napredna stranka tu i dok nam ona rukovodi životima, boljitka neće biti”. I smatra da zbog toga treba podržati studente, i da svi treba da daju svoj doprinos za bolji život. 

Izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.