Profesor Radonjić: Filozofski fakultet izglasao štrajk, uz tri zahteva

Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ognjen Radonjić rekao je za Insajder da je nastavno osoblje tog fakulteta izglasalo štrajk, te da sledi utvrđivanje minimuma rada.

Filozofski fakultet u Beogradu i Akademski plato, foto: Srđan Ilić

“U pitanju je štrajk nastavnog osoblja, sa tri zahteva. Da nam uplate sva sredstva koja nam duguju – za plate i materijalne troškove, zatim da ukinu Uredbu kojom je promenjen odnos sati za nastavu i naučno-istraživački rad i na osnovu koje su umanjene plate, kao i da zaustave izmene Zakona o visokom obrazovanju”, kaže profesor Radonjić.

Profesor Filozofskog fakulteta u Jovo Bakić je za FoNet napomenuo da još treba da se utvrde detalji realizacije štrajka.

"Ja sam glasao za štrajk", rekao je Bakić.

Dodao je da treba sačekati preciznije informacije o samom štrajku. 

Predsednica Sindikata zaposlenih Filozofskog fakulteta Nada Sekulić izjavila je za Nova.rs da je Izvršni odbor tog sindikata izglasao štrajk, te da je nakon toga organizovan sastanak štrajkačkog odbora sa dekanom kako bi bila definisana pitanja u vezi sa minimumom rada, na šta su zaposleni obavezni. 

Sekulić je istakla da štrajk okuplja nastavno osoblje Filozofskog fakulteta.

"U ovom momentu naši studenti nisu za prelazak na onlajn nastavu, to su oni definisali u okviru plenuma, ali su različiti vidovi pregovora u toku. Za sada ne razmatramo nastavu, ali je situacija fleksibilna, još ne znamo šta će biti konačan ishod, to ćemo znati za nekoliko dana“, poručila je ona.

Podsetimo, plenum studenata Filozofoskog fakulteta u Beogradu u blokadi saopštio je pre dva dana da odbijaju da prihvate održavanje onlajn nastave, kao i da odbijaju da prihvate raspisivanje ispitnih rokova i bilo kakav vid njihovog održavanja.

"Naglašavamo da s obzirom da bi se održavanje onlajn nastave protivilo odlukama Plenuma i profesora ova odluka bila bi nelegitimna i u suprotnosti sa demokratskim načinom organizovanja fakulteta i studenata. Dodajemo da ovakav vid predavanja ne predstavlja adekvatno pedagoško sredstvo i ne može studentima preneti znanje na način koji dolikuje akademskom obrazovanju", navedeno je u saopštenju. 

Kako su dodali, s obzirom na to da "veliki broj koleginica i kolega" aktivno učestvuje u blokadama, smatraju da "nagli prelazak na nastavu i sve što ista podrazumeva predstavljaju neodrživ model koji bi se protivio interesima studenata zbog kojih institucije visokog obrazovanja i postoje".

Izvor: Insajder, FoNet

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.