Prof. Marko Milanović za „Svet i mi“: Sud u Hagu nastavlja da postoji i ako ga Mađarska napusti (VIDEO)

Ako se povuče iz Međunarodnog krivičnog suda, kao što najavljuje - od najave do izlaska potrebno je minimum godinu dana - Mađarska će postati jedina zemlja Evropske unije koja nije deo tog suda. Koje su moguće posledice takve eventualne odluke Budimpešte, pitali smo profesora međunarodnog prava na Univerzizetu u Redingu Marka Milanovića koji ocenjuje da je pozivanje Netanjahua u Budimpeštu, otvoreno ruganje Mađarske - Sudu u Hagu. Podsetimo, Sud u Hagu izdao je nalog za hapšenje premijera Izraela, smatrajući ga odgovornim za ratne i zločine protiv čovečnosti.

Međunarodni krivični sud u Hagu, ilustracija, foto: Hypergio/Wikipedia/CC BY-SA 4.0

„Izlazak iz Suda ne oslobađa Mađarsku pravnih obaveza u odnosu na postupke koji se već sada vode. Mađarska time ne bi bila oslobođena obaveza u pogledu, na primer, istraga protiv Netanjahua ili protiv bilo kog drugog lica protiv koga je Sud pokrenuo taj postupak“, kaže profesor Milanović.

Podseća da su se, pre Mađarske, iz Suda u Hagu povukli Burundi i Filipini; Filipini su se povukli pre nekoliko godina kada je predsednik bio Rodrigo Duterte - koga je sledeći predsednik poslao u Hag.

„Nije sada kraj Međunarodnog krivičnog suda, taj sud i dalje ima više od 100 država članica. Jedna članica odbija da izvršava svoje obaveze, ali smo takvih primera imali nedavno, pre nekoliko nedelja Mongolija nije uhapsila Putina koga je bila pozvala u zvaničnu posetu, iako je Međunarodni krivični sud za njim, kao i za Netanjahuom, izdao nalog za hapšenje“, navodi profesor Marko Milanović.

Profesor međunarodnog prava Univerziteta u Redingu podseća i na naše iskustvo, odnosno na to koliko je vremena bilo potrebno Srbiji, Hrvatskoj i BiH da uspostave punu saradnju s Haškim tribunalom.


Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.