Povratak studenata na nastavu: Kraj blokada ili drugi vid borbe? (VIDEO)

Pre nekoliko dana i poslednji fakultet u Beogradu izglasao je povratak na nastavu. Takva odluka pokrenula je pitanje šta to znači za studentsku borbu i proteste? Uprkos nastavi i spremanju ispita, studenti u blokadi nisu obustavili svoje akcije, a trenutno sakupljaju sredstva za ugrožene u požarima. Dekani koji su govorili za Insajder navode da se odziv na nastavu solidan, a stručnjaci ocenjuju da blokade nisu ključne za studentski pokret.

Studentska blokada na Autokomandi, foto: Srđan Ilić

Posle višemesečne neizvesnosti  da li će akademska godina biti spasena,sada je izvesno - svi fakulteti beogradskog univerziteta organizovaće nadoknadu rada. Početkom juna, na Hemijskom fakultetu, počela je onlajn teorijska nastava, studente od septembra čekaju ispiti, a u međuvremenu će uživo odraditi praktični deo nastave. Dekan Goran Roglić zadovoljan je odzivom na predavanjima.

“Naravno na višim godinama je taj odziv nešto bolji nego na nižim godinama, ali uglavnom smo prilično zadovoljni odzivom. Naravno, pravi parametar i pokazatelj će nam biti kada budu počele vežbe, jer bez predavanja mogu. Mi smo dogovorili da se predavanja i snimaju, tako da će svi studenti moći da pristupe i tom snimljenom delu, ali vežbe su nešto što ne možemo da nadoknadimo i za šta je neophodno prisustvo studenata u laboratorijama”, rekao je Roglić za Insajder.

Za razliku od Hemijskog, koji prema rečima dekana nije bio u fizičkoj blokadi, Fakultet političkih nauka nedavno je odblokiran, navodi za Insajder dekanka FPN-a Maja Kovačević. Nastava se odvija onlajn, kaže da je odziv solidan i da sve ide po planu.

“Fizička blokada fakulteta je nedavno okončana. Nama je drago da su studenti promenili svoj stav, mi smo to i očekivali i naravno nismo želeli da zaoštravamo odnose sa njima. Napravili smo jedan plan koji do duše jeste intenzivan. Ali smo predvideli zapravo način na koji možemo da nadoknadimo sve. A kod nas na fakultetu ispiti su predviđeni da počnu krajem avgusta i da se odvijaju pretežno u septembru i oktobru”, navela je Kovačević za Insajder.

Iako se nastava odvija, studenti nisu odustali od svoje borbe, koja danas izgleda drugačije.

“Sada se to proširilo i na građanstvo, tako da studenti malo moraju da povedu računa i o sebi i da probamo da sačuvamo ovu godinu i da omogućimo studentima da upišu u narednu godinu”, smatra Roglić, a Kovačević dodaje da blokade nisu u potpunosti ukinute.

“Zapravo nije reč o potpunom ukidanju blokada kao vida studentskog protesta. Te blokade se nastavljaju kao znak upozorenja da studenti ne odustaju od borbe za svoje zahteve”, kaže Kovačević.


Ukoliko se nastavi sa organizovanjem neke vrste studentskih akcija, njihov povratak na nastavu neće predstavljati pobedu vlasti, iako je možda tako interpretirano u javnosti, smatra sociolog Vladimir Simović.

“Ne mislim da su blokade fakulteta same po sebi ključne za razvoj pokreta. Mislim da je ono što se desilo 15. marta, to je uključivanje i prebacivanje odgovornosti na ostatak društva. To je možda trebalo da se uradi i ranije, a ne da sve ostane na studentima i blokadama”, naveo je Simović u emisiji 3D.

Paralelno sa predavanjima, studenti u blokadi trenutno su usmerili svoje akcije na sakupljanje sredstava za ugrožene u požarima na jugu zemlje. Pred njima je dugo leto, ispunjeno nadoknadama i ispitima, jer će naredna akademska godina umesto u oktobru, početi 1. novembra, tačno na prvu godišnjicu pada nadstrešnice.

Novinarka Ana Mihaljčić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.