Podrška studentima uzima danak: Novinarke u Srbiji dobijaju otkaze zbog objava na društvenim mrežama (VIDEO)
U poslednjih nekoliko meseci više novinara različitih redakcija proglašeno je tehnološkim viškom, uglavnom nakon što su iskazali neslaganje sa uređivačkom politikom medijske kuće za koju su radili. Pritisci, opomene, neosnovane izmene u rasporedu, otkazi, za mnoge medijske radnike postali su normalizovani i očekivani. U trenutku neizvesnosti i pod pretnjom gašenja pojedinih medija, kada su zaposlenima ugrožena radna mesta, novinarska udruženja na zajedničkom skupu pozvala su da se progon novinara zaustavi.

Novinarka Večernjih novosti Vojislava Crnjanski Spasojević proglašena je tehnološkim viškom u svojoj medijskoj kući pre šest meseci. Iako se to ne navodi u zvaničnom obrazloženju, ona smatra da je otkaz dobila zbog objave na drutšvenim mrežama nakon što se ogradila od redakcisjke objave ličnih podataka iz pasoša dvojice studenata.
“Tri dana posle toga je bio organizovan protest ispred Ustavnog suda i tu sam se slikala i objavila to na svom instagram profilu u vidu storija koji traje 24 sata i nestaje. Dan posle toga bez ikakvog upozorenja bez ikakve najave, bez ikakve ponude za neko drugo radno mesto, bez ikakvog razgovora ja sam dobila papir kao papir kao tehnološki višak posle 31 godine staža od čega je 15 godina u Večernjim novostima, pikanterija je da urednici koji nisu znali, da su od mene saznali za otkaz”, kaže novinarka Vojislava Crnjanski Spasojević.
Sandra Gucijan i Dorotea Čarnić, urednice u “Politici”, takođe su proglašene tehnološkim viškom. I u ovom slučaju, novinarke veruju da je to posledica njihove podrške studentima.
“Mi smo proglašeni tehnološkim viškom, to je sve što je nama rečeno zvanično. Ja znam da mene u ovom trenutku menja 5 urednika, toliko o tome da sam ja tehnološki višak. Ono što je u mom slučaju problem i slučaju koleginice je što smo mi naše aktivnosti u privatno vreme, u slobodno vreme objavljivale na društvenim mrežama koje su takođe zatvorene”, ističe novinarka Sandra Gucijan.
S posebnim pritiscima mesecima se, kažu, suočavaju i novinari redakcije Euronews Srbija. Primećuju da su se pritisci pojačali nakon što su zaposleni potpisali saopštenje kojim se ograđuju od saopštenja Euronewsa, objavljenog bez potpisa i znanja redakcije, a koji na sporan način govori o studentskim blokadama. Zaposleni tvrde da se njihov otpor i borba da profesionalno rade sada već kažnjavaju i otkazima.
Novinarka Marija Šehić otpuštena je pre dve nedelje uz obrazloženje da je povredila radnu disciplinu.
“Rečenice su: budi pametna, polako, stani znas li ti za koga radiš, hajde da budemo pametni. Rečenice koje su upućene čitavoj redakciji: ja se trudim da vam sačuvam posao, budite pametni imate i decu. Tako da da, imamo decu, ali bas zbog te dece i onoga sto smo mi, mislim da ne postoji drugi put, nego ovakav put. Mozda nece biti plate, mesec, dva, ali od kako sam dobila otkaz, ja mirnije spavam”, kaže novinarka Marija Šehić.
Podršku otpuštenim novinarkama pružila je i predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever- poručila je da će u ime federacije pisati na sve adrese u Evropskoj uniji i pozvala na zajedničku akciju kojom bi se poslala snažnija poruka da novinari nisu sami i nezaštićeni.
Novinarke: Maja Repić i Ivona Kunarac
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.