Opcije se nižu, a poverenje izostaje: Šta čeka novosadsku Železničku stanicu?

Sedam i po meseci od pada nadstrešnice, i dalje je neizvesna sudbina Železničke stanice u Novom Sadu, ali zvaničnici sve češće govore o opcijama, doduše potpuno različitim – od rušenja, preko rekonstrucije, do delimičnog korišćenja. Svoje viđenje izneo je i gradonačelnik Žarko Mićin, poručivši da bi jedan kolski prolaz mogao da se uredi i da tu putnici “apsolutno bezbedno izlaze na perone”. Ostaje, međutim, ključno pitanje da li bi se građani zaista usudili da poveruju u tvrdnje o bezbednosti i ponovo kroče na glavnu Železničku stanicu u Novom Sadu ukoliko bi bila delimično uređena, a posle pogibije 16 ljudi.

Železnička stanica u Novom Sadu, foto: Srđan ilić

U ovom trenutku izvesno je samo da je stanica na Petrovaradinu preopterećena i udaljena od grada. Građani svedoče velikim gužvama gotovo svakodnevno, a to je jasno i gradonačelniku Novog Sada Žarku Mićinu, koji je juče rekao da “stanica u Petrovaradinu nema kapacitet adekvatan potrebama građana”. 

Mićin, ipak, naglašava da je pitanje sudbine Železničke stanice u nadležnosti republičkih organa, dodajući da je on kao gradonačelnik pokrenuo to pitanje više puta i “istakao da postoji prelazno rešenje”. 

"Postoji rešenje, krajnje desno postoji jedan kolski prolaz koji izlazi na oba perona i on bi potpuno nezavisno od glavne zgrade, gde je pala nadstrešnica, mogao da se uredi, i postavi mesto za prodaju karata i tu bi putnici mogli apsolutno bezbedno da izlaze na perone", naveo je Mićin.

Žarko Mićin
Žarko Mićin, foto: TANJUG/ Kabinet gradonačelnika Grada Novog Sada/ bg


Govoreći nedavno o ovoj temi, ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević je spomenula sličnu opciju.

"A to je da deo koji je potpuno bezbedan, peronski deo sa prolazom ispod hodnika, da se možda iskoristi kao stajalište kad se dve države (Srbija i Mađarska) dogovore o puštanju (brze pruge) u putnički saobraćaj u nekom roku", rekla je Sofronijević.

Iznoseći tvrdnje o potpunoj bezbednosti određenih delova stanice, ministarka je istovremeno naglasila da ispitivanje statike objekta fizički još nije moguće sprovesti zbog zabrane ulaska u staničnu zgradu.

Dok se ne reše sva pitanja, poručila je Sofronijević, stanična zgrada “ostaje u statusu kvo”, bez mogućnosti ulaska i provere kompletne statike postojeće zgrade.

A nakon utvrđenog stanja – zgrada će, kako je rekla, biti ili srušena ili rekonstruisana ili “delimično korišćena gde je potpuno bezbedna”.

“Sve će zavisiti od nalaza struke u kom je postojećem stanju zgrada. Tražiće se rešenja kada se dobije zvanično izveštaj šta možemo od te zgrade. Da li je za rušenje, da li je za rekonstrukciju, što u ovom trenutku ne možemo znati”, rekla je Sofronijević.

Aleksandra Sofronijević
Aleksandra Sofronijević, foto: Tanjug/Jadranka Ilić


A nepoznanica je i kada bi javnost mogla da sazna šta je sledeći korak.

Infrastruktura železnice Srbije raspisala je čak treći put javnu nabavku kojom traži ponuđača za izradu Elaborata o oceni stanja konstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, nakon što su prva dva poziva bila bezuspešna. 

U ovom, trećem pokušaju, nabavka je otvorenog tipa, odnosno može da se prijavi bilo koje pravno lice koje ispunjava uslove.

Mićin: Kontrolisano stanje 927 javnih objekata u Novom Sadu – 83 ima nedostatke

Posle 16 izgubljenih života pri padu nadstrešnice, u vazduhu lebdi pitanje koliko su bezbedni javni objekti širom Srbije. 

Odgovarajući na pitanja Insajdera, gradonačelnik Mićin rekao je ranije da su u tom gradu “vlasnici i korisnici dostavili podatke za 927 javnih objekata”, te da je “konstatovano da 83 objekta ima nedostatke koje je neophodno proveriti”. 

Od svih tih objekata, kako proističe iz odgovora Mićina, za sada je doneta zabrana korišćenja jedne sale, u novosadskoj gimnaziji “Jovan Jovanović Zmaj”.

Dodaje da je “od navedenih 83 objekta kao prioritet pregledano 26 osnovnih i 11 srednjih škola”.

“Utvrđeno je i naloženo da se za četiri osnovne škole i jednu srednju uradi specijalistički pregled veštaka građevinske struke. Za tri osnovne škole je urađeno veštačenje i trenutno nema osnova za zabranu korišćenja. Za Jovinu gimnaziju je na osnovu veštačenja doneta zabrana korišćenja sale ispod kupole do ishodovanja nove građevinske dozvole”, piše u odgovoru Insajderu.

Gradonačelnik Mićin najavljuje da će za sve pregledane škole u Novom Sadu biti urađen tzv. “Elaborat ispitivanja stanja konstrukcije”.

“Rebalansom budžeta koji će biti usvojen na sednici 17. juna opredeljena su sredstva za elaborate ispitivanja stanja konstrukcije za škole i sve ostale objekte po prioritetima”, zaključeno je u odgovoru gradonačelnika Mićina Insajderu. 

Novinarka: Dijana Babić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.