Nove deportacije stranaca "zbog bezbednosnih procena" tajnih službi (VIDEO)
Novo zatezanje odnosa na relaciji Zagreb-Beograd. Hrvatsko Ministarstvo spoljih poslova je, zbog odnosa i postupanja prema hrvatskim građanima u Srbiji, ažuriralo preporuke za putovanje u Srbiju i savetovalo da se odlože sva putovanja koja nisu neophodna. Upozorenje je usledilo nakon što je pet državljanki Hrvatske, učesnica međunarodne civilne radionice u Beogradu privedeno na informativni razgovor, a potom su proterane iz Srbije uz objašnjenje da je razlog „zaštita bezbednosti države i njenih građana“.
![](https://publisher-publish.s3.eu-central-1.amazonaws.com/pb-insajder2-staging/swp/aw6325/media/2022052618054_1339e672c10f4efbe6562652b235883822dbb96627ef5758706c6edf2bf4a5aa.jpg)
Ukupno trinaest učesnika međunarodne civilne radionice privedeno je u Beogradu na informativni razgovor u utorak uveče. Rečeno im je, kako objašnjavaju, da su neki od njih sumnjivi, detaljno su ispitivani o obrazovanju, tome sa kim su se viđali, privatnom životu i profesionalnom angažmanu.
Po istom principu, na osnovu arbitrarne odluke u prethodnih godinu dana ulazak je na godinu dana zabranjivan antiratnim aktivistima iz Ukrajine i Rusije, glumcu iz Bosne i Hercegovine Feđi Štukanu i estradnoj pevačici iz Hrvatske Severini Vučković. Nikome nikad nije obrazloženo zbog čega. BIA i policija ni danas ne odgovaraju na pitanja Insajdera o razlozima deportacije učesnika međunarodnog skupa.
Na radionici sa koje je deo učesnika privođen na informativni razgovor bilo je 22 učesnika iz 12 zemalja, a početkom nedelje organizovala ju je NVO Akademija Ekonomskog univerziteta u Beču, pod poktroviteljstvom Erste Štiftung. U trenutku kad su se vraćali iz kafea, prišli su im inspektori, na kratko im pokazali legitimacije, zamolili ih da uđu u automobile, a zatim odveli u nepoznate prostorije, gde su do kasno u noć ispitivani o tome s kime su se viđali, koju su školu završili, profesionalnom angažmanu i privatnom životu. Pet učesnica radionice iz Hrvatske ne žele da se eksponiraju u medijima.
"Taj strah se, koliko ja razumem, nije javio zbog nečega konkretnog što se njima dogodilo, nego ih je strah koje će biti posledice njihovih izlazaka u medije. Posebno zbog činjenice - boje se zapravo da ne završe kao naš kolega novinar Matej Devčić kome je i lična karta bila objavljena, svi njegovi lični podaci, dok je izveštavao s nereda iz Beograda. Koliko mi kažu, njima nije dato nikakvo objašnjenje, ni na jedno njihovo pitanje nije odgovoreno", kaže za Insajder Kristina Turčin, novinarka Jutarnjeg lista koja je razgovarala sa jednom od privedenih i deportovanih učesnica radionice iz Hrvatske.
Organizator radionice je u odgovoru Insajderu naglasio da znaju da je 13 učesnika iz 9 zemalja privedeno.
"Ni tim Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis, niti je bilo ko iz ERSTE fondacije obavešten zašto se to dogodilo. Program radi od 2013. godine i nekoliko sličnih radionica su se i ranije održavale u Beogradu. Ovaj incident je krajnje zabrinjavajuć; i zajedno sa našim partnerom, NVO Akademijom, mi nastaviti da pažljivo pratimo situaciju."
Navodi se u odgovoru i dodaje da je danas austrijska ambasada uputila protest zbog tretmana učesnika radionice i njihovog naknadnog proterivanja iz Srbije.
Prilikom donošenja bezbednosnih mera zabrane ulaska strancima, država po zakonu nema obavezu da ih obrazloži pisanim putem. To međutim nije u skladu sa evropskom praksom. Po više presuda Evropskog suda za ljudska prava, svaki stranac prilikom ulaska u neku državu, ili prilikom deportacije ima prava da bude upoznat sa činjenicama, na osnovu kojih bezbednosne službe donose negativnu bezbednosnu procenu o njemu.
"Čak u slučajevima nacionalne bezbednosti mogu se ne dati javnosti sva obrazloženja i svi razlozi i sve indicije, otkriti svi dokazi koji ukazuju na neku nedozvoljenu radnju; ali mora postojati kontrola, nezavisna kontrola koja će umesto, ili u ime javnosti to proveravati i garantovati zajedno sa rukovodstvom države i drugih institucija da se sve radi po zakonu. Ovde to nije slučaj. I ne samo što nije slučaj, nego je to postalo pravilo. Suštinski, Ustav u Srbiji danas ima samo dva člana. Prvi da za vlast zakoni ne važe i drugi je "Pa šta?", ocenjuje za Insajder Saša Janković, stručnjak za bezbednost i ljudska prava i bivši zaštitnik građana.
Među privedenima na informativni razgovor bilo je učesnika iz Hrvatske, Slovenije, Rumunije, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije. Kuće ljudskih prava iz Beograda i Zagreba najoštrije su osudile postupke policije, dok je Hrvatska Srbiji povodom svega uputila protestnu notu. Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula ocenio je da je deportacija pet hrvatskih učesnica način da Srbija Hrvatskoj zahvali na garancijama za dotok nafte putem Janafa, tokom američkih sankcija NIS-u.
Portal Euraktiv navodi da je privedeno 14 stranih aktivista koji su prisustvovali konferenciji civilnog društva u Beogradu.
Među njima je bio i Gazmir Memaj, koji radi za humanitarnu organizaciju za borbu protiv trgovine ljudima koji je, prenoseći iskustvo za portal, rekao da je od njega i još jednog kolege takođe iz Albanije policija u civilu tražila da potpišu dokument koji ih obavezuje da napuste Srbiju i da im se zabranjuje povratak u roku od godinu dana.
Zajedno s njim i učesnicama iz Hrvatske bili su i gosti iz Slovenije, Slovačke, Severne Makedonije, Albanije, Moldavije, Rumunije, Austrije i Češke.
Novinarka Radoslavka Žigić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.