Dragana Jeckov (SNV): Srbi u Hrvatskoj suočeni su sa etničkom mimikrijom i kolektivnom krivicom (VIDEO)
Tri decenije nakon kraja rata u Hrvatskoj, politička trvenja na relaciji Beograd-Zagreb, koja ponekad dovedu i do kriza, ne prestaju. Najčešće se dešavaju u toku predizbornih kampanja, pa onda utihnu do sledeće prilike. Čini se da se najmanje radilo na normalizaciji odnosa, ali i na stvaranju uslova za bolji i kvalitetniji život srpske zajednice u Hrvatskoj i hrvatske zajednice u Srbiji. Srba je u Hrvatskoj iz godine u godinu sve manje, pa ih je sada prema poslednjim podacima popisa oko 123 hiljade. Dragana Jeckov, zamenica predsednika SNV-a i poslanica u Saboru, gostujući u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji, rekla je da se u najkraćem položaj Srba u Hrvatskoj kretao od konstitutivnog naroda preko statusa nacionalne manjine do demografski devastirane zajednice koja se želi učuvati i revitalizirati.

"Ono što svakako zabrinjava, to je ta veoma izražena etnička mimikrija, odnosno prikrivanje etničke pripadnosti srpskoj zajednici u Republici Hrvatskoj, jer, dakle, veoma je izražen strah od stigmatizacije i izloženosti jednoj vrsti kolektivne krivice. Veoma često ćete čuti da su Srbi krivi za većinu stvari koja se zapravo u Republici Hrvatskoj događa", istakla je Saborska zastupnica SDSS.
Nedavno je povučena ambasadorka Srbije u Hrvatskoj, Jelena Milić, nakon niza skandala. Na pitanje Insajdera šta srpskoj zajednici treba od predstavnika države Srbije konkretno, odgovara da im je potreban jedan sistemski način pomoći i dodaje da su uglavnom opštine koje su naseljene srpskim stanovništvom, spadaju u tzv. prvu kategoriju po stepenu nerazvijenosti.
"Neću reći da do sada pomoći nije bilo iz Srbije. I mi smo imali jedan period, kada je također bila jedna desna struja na vlasti u Republici Hrvatskoj, kada su bile naše institucije, usudiću se reći kad kažem naše institucije, mislim institucije Srba u Hrvatskoj, Srpsko narodno veće, zajedničko veće opština, prosveta, te institucije su bile gotovo na kolenima, jer im je ukinuto bilo finansiranje. Upravo tada Beograd nam je itekako pomogao, ali opet ponavljam, to su ovako pojedinačne akcije i pojedinačni projekti. Voljeli bismo kada bi postojala jedna uređena sistemska pomoć, jer zbog ove loše demografske slike jasno nam je da itekako moramo voditi računa i unapređivati obrazovanje, itekako moramo voditi računa o identitetu, o socijalnim uslugama i o infrastrukturnim projektima", istakla je zamenica predsednika SNV-a.
Srpsko nacionalno vijeće sprovodilo je na prethodnim parlamentarnim izborima kampanju "Hrvatska treba Srbe". Sagovornica Insajdera ističe da su zapravo kroz tu kampanju hteli na neki način da približe kako danas žive Srbi u Hrvatskoj.
"Hteli smo skinuti upravo neke stereotipe, stereotipe i predrasude o kojima mi svedočimo i koje uporno pokušavamo da pokažemo i koje zapravo želimo i zaustaviti. Naravno da je u periodu kada smo bili u koaliciji, kada smo bili deo vlasti, da smo itekako pokrenuli mnogobrojne i veoma značajne projekte koji su se ticali poboljšanja položaja i statusa pripadnika Srpske zajednice u Republici Hrvatskoj. Međutim, nakon zadnjih parlamentarnih izbora, moram priznati, dakle, da je hrvatska politika u dobroj meri skrenula udesno ulaskom takozvanog DP-a, odnosno Domovinskog pokreta, koji, usuđujem se reći, niti nema neku politiku, neku ciljanu politiku, osim politike koja je usmerena prema Srbima, na čijom, upravo na toj politici, na tim krilima diskriminacije i stigmatizacije Srba, mržnje prema Srbima, oni su zapravo osvojili veliki broj glasova", istakla je Dragana Jeckov.
Kako navodi naša sagovornica, veoma je važno da odnosi između Srbije i Hrvatske budu dobri zbog, kako navodi, niza otvorenih pitanja koji na neki način i određuju politiku SDSS.
Dodaje da postoje brojna otvorena pitanja poput pitanja koja se tiču suđenja za ratne zločine, pitanje nestalih, pitanja prekogranične saradnje... i to su problemi s kojima se oni suočavaju. Kada bi odnosi dve zemlje, kako kaže, bili bolji, svakako bi se odrazili i na položaj Srba u Hrvatskoj.
"Odnos Srbije prema Srbima u Hrvatskoj uveliko je zapravo opterećen odnosom između dve zemlje, između Srbije i između Hrvatske. I tu po pravilu itekako utiče na položaj Srba u Hrvatskoj, ali i Hrvata u Srbiji. I sigurno da trenutno taj odnos između dve zemlje, koji nije na zavidnoj razini, itekako se odražava i na naš položaj i na naš status, i mišljenja sam da s obzirom da smo mi, kako se kaže, nova nacionalna manjina, ne znam kako nova, već 30 godina smo nacionalna manjina, još uvek ne postoji jedan sistematski, odnosno sistemski način za brigu o Srbima u Hrvatskoj. Iako, recimo, još 2004. godine je potpisan taj bilateralni sporazum koji garantuje položaj i status, dakle, obe nacionalne manjine, i Hrvata u Srbiji i Srba u Hrvatskoj. Nama je odnos prema matičnoj državi veoma važan i svakako da ćemo mi učiniti sve da taj odnos, koliko god je moguće, da se on popravlja i da se unapređuje i da bude sve bolji, naprosto zato što je neprirodno da mi kao srpska nacionalna manjina u Republici Hrvatskoj imamo loš odnos sa Beogradom, sa svojom matičnom zemljom. To, mislim, to nikako nije dobra politička prilika za Srbe u Hrvatskoj, i u dobroj meri kroz naše političko delovanje mi smo u više navrata bili na neki način most između te dve zemlje, odnosno između Hrvatske i između naše matične zemlje Srbije", zaključuje Dragana Jeckov, zamenica predsednika SNV-a i poslanica u Saboru.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.