Da li će Italijan doneti regularnost srpskom fudbalu: Prvi stranac na čelu Sudijske komisije FSS-a
Fudbalski savez Srbije imenovao je Domenika Mesinu, istaknutog italijanskog fudbalskog sudiju sa bogatim međunarodnim iskustvom, za predsednika Sudijske komisije. Mesina je tokom karijere sudio u prestižnoj italijanskoj Seriji A, ima višegodišnje iskustvo kao predsednik sudijske komisije u Italiji, a u poslednje dve godine i na Kipru. Da li će njegovo imenovanje unaprediti kvalitet i regularnosti suđenja u Superligi Srbije i šta konkretno može da donese srpskom fudbalu? Sportski novinar Mihajlo Todić kaže za Insajder da su za poboljšanje situacije neophodni opšti konsenzus u fudbalskoj organizaciji i potpuna podrška svih struktura.

“Pre mnogo godina, otprilike sa Draganom Stojkovićem Piksijem kao predsednikom Saveza, u srpski jezik ušla je reč 'regularnije'. Šta znači 'regularnije'? Može da bude više ili manje? Ako je manje regularno ili više regularno, opet je neregularno. Tako da o tome ne treba uopšte mnogo da pričamo. Ili će biti regularno, ili neće biti regularno”, kaže za Insajder sportski novinar Mihajlo Todić.
Dodaje, dovođenje stranih stručnjaka na takve pozicije može da bude dobra stvar, ali uz nekoliko uslova.
“Imenovanja stranaca su se dosta dobro pokazala, ali samo kada je postojao opšti konsenzus i kada je iza njih stalo kompletno rukovodstvo, ili kada bi stala kompletna država kao u Grčkoj, na Kipru, Rusiji, gde je bio naš Milorad Mažić, ili Emiratima gde je bio Klatenburg”, ističe Todić.
Ističe, međutim, da strani stručnjaci najčešće ne poznaju odnose u zemlji u koju dolaze, pa se uvek postavlja pitanje kako će se snaći - "a to zavisi od opšte podrške."
“Bitne su podrške i Saveza i države, kao što se desilo na Kipru ili u Grčkoj. Grčka liga je dugo bila pod kontrolom UEFE koja je tu čak postavila svog čoveka. Grčki fudbalski savez je bio pod monitoringom i suspendovan, pa ga je vodila UEFA. To jeste bio malo drugačiji slučaj ali, svejedno, relativno se uspelo da se stvari srede”, kaže Todić.

Navodi da je postojala i druga opcija - da se za najvažnije utakmice kao sudije angažuju stranci.
“U Grčkoj derbije između Olimpijakosa, Panatinaikosa, AEK-a, sude stranci. Na Kipru takođe. U Turskoj nisu imali strane sudije, ali su često angažovali inostrane trenere, kako bi otklanjali i pritisak i umanjivali sumnju da postoji određeni pritisak sa jedne, druge ili treće strane na sudije”, navodi Todić.
Kaže da je pitanje da li će sa Mesinom nešto slično doći u Srbiju i da li ćemo početi da angažujemo strane sudije, te dodaje kako je u bivšoj Jugoslaviji bilo primera kad su stranci sudili derbije kao gosti.
“I to bi moglo da doprinese. Sada je pitanje da li će on imati potpuno odrešene ruke, da li će imati potpunu podršku struktura da bi razumeo situaciju i da li će mu sam kvalitet naših sudija omogućiti da sve uradi kako treba”, ističe Todić.
Dodaje i da bi Mesina mogao da prenese neka iskustva iz sudijskih organizacija i prvenstava u Italiji i na Kipru gde je bio angažovan.
“On je veliko svetsko ime kada su fudbalske sudije u pitanju. Nadam se samo da svojim imenom neće biti pokriće za ono što se do sada radilo, pa da se nastavi na sličan način. Sigurno je da bi mogao da se trudi da poboljša stvari, da podiže kvalitet suđenja držeći i organizujući kurseve, analizirajući situacije, razgovarajući sa sudijama, klubovima”, smatra Todić.
Podseća i da je opšte poznato šta se dešavalo na Kipru i u italijanskoj Seriji A.
“U Seriji A su država i policija to rešile sa sudijama. Za podmićivanje - hapšenje, zatvor, izbacivanje u drugu ligu. To su bile ozbiljne stvari, ljudi su završili u zatvorima, izbačeni iz fudbala doživotno, jedan Juventus je izbačen u drugu ligu. Tamo je bila situacija u kojoj znaš da imaš podršku”, kaže Todić.
Ali, na Kipru su stvari stajale drugačije.
“Na Kipru je situacija bila drugačija - sa napadima na sudije - gde je bilo nasilja, prekidanjem mečeva, a stradali su i policajci. Bio je to jedan drugačiji nivo, ali su i tamo takođe pomogli. Opet kažem, pitanje je samo da li će sa njim doći još stranaca. Dolazak stranih sudija je dosta uticao na kvalitet u drugim zemljama. S njim bismo to mogli da dobijemo”, kaže sportski novinar Mihajlo Todić.
Mesina: Glavni cilj regularnost Superlige Srbije
"Moji glavni ciljevi za novu sezonu su da osiguram regularnost domaćeg šampionata. U svakoj zemlji prvenstvo mora da osvoji najbolji tim, najgori da ispadne. Sudije ne smeju da imaju bilo kakav uticaj na rezultat", rekao je Domeniko Mesina na konferenciji za medije, koja je održana u Sportskom centru FSS-a u Staroj Pazovi.

Mesina je naveo da ima jasan plan za promene u sudijskoj organizaciji.
"Želim da poboljšam veštine sudija, glavnih i pomoćnih takođe, ali i posmatrača, jer niko njih ne spominje. Uvešćemo neke novine, na primer razgovarali smo o novoj platformi koju ćemo koristiti kako bismo razvijali veštine sudija i tu su još neke novine", dodao je novi predsednik Sudijske komisije FSS-a.
Mesina (62) je prvi stranac na toj funkciji u FSS-u. Italijan je tokom karijere sudio gotovo 200 mečeva u Seriji A. Mečeve pod okriljem FIFE i UEFE sudio je od 2002. do 2008. godine.
Bio je predsednik Sudijske komisije Serije A, a prethodne dve godine je istu funkciju obavljao na Kipru.
Odbor za hitna pitanja FSS-a imenovao je pre šest dana Mesinu za predsednika Sudijske komisije FSS-a.
Novinar Rajko Martinović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.