Trideset godina od genocida u Srebrenici: Održan komemorativni skup u Potočarima

Danas se obeležava trideset godina od genocida u Srebrenici.

Spomenik sa imenima žrtava genocida u Srebrenici, u Memorijalnom centru u Potočarima, foto: Tanjug/AP Photo/Armin Durgut
10:17 Jul 11.
Aleksandar Vučić, foto: Srđan Ilić

Vučić izrazio saučešće porodicama žrtava u Srebrenici: Ne možemo promeniti prošlost, ali moramo budućnost

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je saučešće porodicama bošnjačkih žrtava u Srebrenici i izrazio uverenje da se sličan zločin nikada više neće ponoviti.

Vučić je u objavi na mreži X, povodom 30 godina od zločina u Srebrenici, istakao da ne možemo promeniti prošlost, ali da moramo promeniti budućnost.  

"Danas se navršava trideset godina od strašnog zločina u Srebrenici. Ne možemo promeniti prošlost, ali moramo promeniti budućnost. Još jednom, u ime građana Srbije, izražavam svoje saučešće porodicama bošnjačkih žrtava, uveren da se sličan zločin nikada više neće ponoviti", naveo je predsednik Vučić.  

Nacionalni konvent o EU: Veličanje genocida je neetično i politički pogubno

Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) ističe danas u saopštenju "povodom 30 godina od genocida u Srebrenici, da je moralna i ljudska obaveza sa pijetetom se sećati svih žrtava i jasno, bez dvoumljenja, osuditi svako poricanje, umanjivanje i relativizaciju tog zločina, a posebno pokušaje nametanja kolektivne odgovornosti".

Ta, kako je navedeno, najbrojnija mreža organizacija civilnog društva u Srbiji navela je da "slavljenje osuđenih ratnih zločinaca, veličanje genocida i njegovo normalizovanje kroz institucije ili pod pokroviteljstvom vlasti u Srbiji nije samo duboko neetično, već i politički pogubno".

Kako se dodaje u saopštenju, pozivanje na loše prakse u drugim državama regiona ne može biti izgovor za to.

Nacionalni konvent o Evropskoj uniji podseća vlade svih država regiona da pomirenje nije proces koji se dešava sam od sebe te da ono "zahteva političku hrabrost, spremnost da se prekine sa nasleđem negiranja i veličanja zločina, kao i sposobnost da se izgradi zajednička budućnost koja ne zavisi od prošlih podela, već od zajedničkih vrednosti".

Danas se obeležava 30 godina od zločina u Srebrenici. U ovom gradu su, prema nalazima Haškog tribunala, snage bosanskih Srba između 11. i 19. jula 1995. godine ubile između sedam i osam hiljada građana muslimanske veroispovesti. Sud je ovaj zločin tretirao kao genocid, a u Hagu je protiv 19 osoba podignuta optužnica zbog zločina u Srebrenici.

Radovan Karadžić, nekadašnji predsednik Republike Srpske i Ratko Mladić, bivši komandant Vojske RS osuđeni su na doživotni zatvor zbog zločina protiv čovečnosti i genocida.  

Za genocid su na doživotne kazne osuđeni i Ljubiša Beara, bivši načelnik za bezbednost glavnog štaba VRS, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obaveštajno-bezbednosne poslove glavnog štaba VRS i Vujadin Popović, potpukovnik Drinskog korpusa.  

Ovogodišnja godišnjica je druga otkako je u Ujedinjenim nacijama usvojena deklaracija kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na žrtve genocida u Srebrenici.  Za usvajanje deklaracije su glasale 84 zemlje, 19 je bilo protiv, uz 68 uzdržanih. Srbija se oštro protivila usvajanju deklaracije.  

Aleksandar Vučić je bio u Potočarima poslednji put 2015. godine. Ova poseta Memorijalnom centru u Srebrenici se završila incidentom kada je deo okupljenih gađao Vučića.  

Izvor: Agencije/Insajder

11:22 Jul 11.
Srebrenica. Foto: Srđan Ilić

Komemoracija u Potočarima: Trideset godina od genocida u Srebrenici

U Memorijalnom centru u Potočarima u toku je komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, javlja BHRT.

Nakon komemoracije uslediće molitva i ukop sedam žrtava genocida u Srebrenici, najtežeg zločina počinjenog u Evropi od Drugog svetskog rata, u kojem su snage Vojske Republike Srpske u nekoliko dana ubile 8.372 muškaraca i dečaka bošnjačke nacionalnosti.

Predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici 2025. godine Hamdija Fejzić govorio je na otvaranju komemoracije u Potočarima.

"Tačno pre 30 godina civilizacija je pala na ispitu čovečnosti. Stojimo danas ovde među nišanima naših najmilijih, stojimo na svetoj zemlji, natopljenoj krvlju nevinih ljudi. U tišini koja odzvanja jače od bilo kakvog govora. Stojimo sa bolom, ali i s ponosom. Jer istinu niko nije uspe zakopati. Trideset godina živimo sa istinom o genocidu. Trideset godina slušamo laži, poricanja i poniženja. Ali nismo zaboravili. Nismo pokleknuli i nećemo to uraditi", rekao je Fejzić otvarajući komemorativnu sednicu u Fabrici akumulatora u Memorijalnom centru Potočari.

Istakao je da su tu ubijeni dečaci od 12, 13 i 14 godina i više od 600 maloletnih žrtava, od ukupno više od 8.000 imena.

"Ubijeni su samo iz jednog razloga, bili su Bošnjaci. Nije to samo genocid, to je generacijski zločin. Pokušaj je to da nestanemo, ali nestali nismo. Danas, 30 godina posle, u Srebrenici rastu njihova deca, njihovi unuci", rekao je Fejzić.

U Memorijalni centar Potočari pristižu građani iz celog sveta kako bi na dostojanstven način odali počast nevino ubijenim žrtvama genocida.

Članice Udruženja pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” u Memorijalnom centru Potočari podelile su bele marame majkama, sestrama i gošćama, koje su došle da odaju poštu ili klanjaju molitvu žrtvama genocida u Srebrenici.

Danas će biti ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava ubijenih u julu 1995. godine.

U Potočarima će biti ukopani Senajid (Husein) Avdić, rođen 1976. godine; Hariz (Ramiz) Mujić, rođen 1976. godine; Fata (Huso) Bektić, rođena 1928. godine; Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961. godine; Sejdalija (Alija) Alić, rođen 1961. godine; Rifet (Mustafa) Gabeljić, rođen 1964. godine; Amir (Ibrahim) Mujčić, rođen 1964. godine.

Pronađeni su u proteklim godinama u različitim masovnim i sekundarnim grobnicama na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići i Kameničko brdo. Većina pronađenih tijela su nekompletna, što znači da će porodice, zbog okolnosti i okolinskog stanja posmrtnih ostataka, moći položiti u zemlju i po jednu ili dvije kosti svojih najmilijih.

U Memorijalnom centru Potočari do sad je ukopana 6.751 žrtva genocida.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donela je Odluku kojom se 11. juli 2025. godine, Dan sećanja na genocid u Srebrenici, proglašava Danom žalosti u Federaciji BiH.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine doneo presudu prema kojoj je Vojska Republike Srpske u julu 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, počinila genocid. 

Izvor: FoNet

13:40 Jul 11.

Generalni sekretar NATO: Strahote se ne smeju ponoviti

Generalni sekretar NATO Mark Rute poručio je danas, povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, da se strahote koje su se tada dogodile ne smeju zaboraviti.

"Trideset godina od tragedije u Srebrenici, sećamo se događaja koji su potresli čitav svet i zauvek povezali moju zemlju s vašom", naveo je Rute u video poruci. 

Rute je podsetio da je kao premijer Holandije posetio Memorijalni centar u Potočarima i naglasio da se "užas tih dana ne sme zaboraviti" i da su njegove misli sa svima koji su pogođeni. 

"Naša odgovornost je da zajedno gradimo bolju i sigurniju budućnost", poručio je Rute. 

Rute je naveo da Dejtonski mirovni sporazum, postignut 1995. godine, i dalje predstavlja osnovu stabilnosti Bosne i Hercegovine, iako, kako je rekao, nije savršen. 

"NATO je intervenisao u BiH da pomogne u zaustavljanju sukoba koji je odneo stotine hiljada života u svim zajednicama. Tada smo bili uz vas", rekao je Rute i naveo da taj savez već 30 godina pruža stabilnost u regionu. 

Dodao je da građani i NATO ne smeju dozvoliti da ih podele odvedu unazad. 

"Ostajemo uz vas i u godinama koje dolaze", zaključio je Rute.

Izvor: FoNet 

13:40 Jul 11.

Bećirović: Bošnjaci nisu otklonili opasnost od novog genocida

Bošnjački član Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Denis Bećirović izjavio je danas u Potočarima da genocid nad Bošnjacima nije bio slučajnost, već planiran i brutalno izvršen zločin i pozvao da se ozbiljno shvate namere ponovnog pokretanja propagande protiv BiH, koja je devedestih uzrokovala katastrofalne posledice.

Agresija na BiH pokrenuta je iz Beograda i bez toga ne bi bilo moguće izvršenje zločina u i oko Srebrenice, izjavio je Bećirović na komemoraciji u Memorijalnom kompleksu Potočari. 

Bećirović je pozvao rukovodstvo Srbije da odbaci "politiku ugrožavanja suvereniteta" BiH i drugih država u regionu. 

"Pozivam rukovodstvo Srbije da gradimo odnose međusobnog poštovanja", rekao je Bećirović i istakao da je to zajednički interes BiH i Srbije. 

Bećirović je rekao da je genocid bio kulminacija agresije na međunarodnu priznatu državu, ocenivši da mu je prethodila višegodišnja priprema i da je režim u Srbiji godinama vodio propagandu protiv Bošnjaka kako bi ih demonizovao i diskreditovao na Zapadu. 

"Miloševićev režim je, putem medija, distribuirao otrovni sadržaj, da je čak i jedan poslanik u Skupštini Srbije rekao da za jednog Srbina treba ubiti sto Muslimana", naveo je Bećirović, ocenjujući da je ponovo na delu "zastrašujuće monstruozna" propaganda protiv BiH. 

Prema njegovim rečima, zato Zapad i BiH ovaj put moraju ozbiljno shvatiti namere ponovnog pokretanja propagande koja je devedesetih uzrokovala katastrofalne posledice. 

Bećirović je naglasio da je paravojskom "takozvane Republike Srpske" od 1992. do kraja 1995. rukovođeno iz Beograda iz Generalštaba Vojske Jugoslavije, a da je predednik Srbije Slobodan Milošević potom u Beogradu dočekao njenog komandanta i čestitao mu na vojnom uspehu. 

Prema njegovim rečima, rukovodstvo u Beogradu je znalo da je agresija protiv BiH suprotna međunarodnom pravu. 

Bećirović je ukazao da je pre tri dana u Njujorku obeležen Međunarodni dan genocida u Srebrenici i zahvalio svim državama koje su podržale usvajanje te rezolucije. 

Bećirović je upozorio da Bošnjaci nisu otklonili opasnost od novog genocida.

 "BiH se ne može braniti ćutnjom već kazivanjem o istini o režimu Slobodana Miloševića, moramo govoriti ne samo zbog prošlosti, već zbog sadašnjosti i budućnosti. Ideologija i politika koje su dovele do genocida još prete i ne smeju se potcenjivati", zaključio je Bećirović. 

Izvor: FoNet 

13:43 Jul 11.

Brnabić: Pijetet prema žrtvama "užasnog zločina i masakra u Sreberenici"

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da ono što se desilo u Srebrenici "apsolutno nije genocid", ali da to ne znači da nije u pitanju užasan zločin.

Ana Brnabić je u programu televizije Informer izrazila pijetet prema žrtvama "užasnog zločina i masakra u Sreberenici". 

"Apsolutno ono što se desilo u Srebrenici nije genocid, što ne znači da nije užasan zločin. Zato što jeste užasan zločin koji nikad nije smeo da se dogodi. Genocid je ono što se desilo srpskom narodu u Nezavisnoj državi Hrvatskoj u Drugom svetskom ratu", rekla je Ana Brnabić. 

Ona je istakla da ne možete graditi politiku "na žrtvama prvog i drugog reda", ocenivši da je to postalo normalno, ali da nije ljudski. 

Ana Brnabić je upitala da li je moguće da niko iz bivše vlasti, medija i civilnog društva nije otišao u Bratunac 5. jula da "čuje i te priče" i dodala da niko iz opozicionih stranaka nije pisao evropskim institucijama i evropskim strankama da se izjasne o nedavnom koncertu pevača Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu.

Izvor: FoNet

 

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.