Blef, sila ili strategija - kako Tramp, Putin i Netanjahu oblikuju geopolitiku (VIDEO)
Prema tom audio-snimku Tramp je na privatnom skupu donatora 2024. godine rekao da je jednom pokušao da odvrati ruskog predsednika Vladimira Putina od napada na Ukrajinu i da mu je zapretio da će ako to uradi bombardovati Moskvu. "A onda je Putin rekao: 'Ne verujem ti.' Ali verovao mi je 10 odsto", dodao je Tramp. Američki predsednik je, takođe, tvrdio da je poslao sličnu poruku kineskom predsedniku Si Đinpingu, upozoravajući ga da će Sjedinjene države bombardovati Peking ako Kina izvrši invaziju na Tajvan."Mislio je da sam lud. Ali nikada nismo imali problem", rekao je Tramp o Siju. Blef ili blefiranje je čini se ključna reč u današnjoj politici u celom svetu. Pretnje napadima, iseljavanjima, nuklearnim oružjem, velikim obećanjima deo su svakodnevice ali i tokom važnih pregovora. O tome je za Svet i mi govorio politikolog Đorđe Trikoš.

Politika pretnji i blefova dugo je bila sastavni deo međunarodnih odnosa, ali se danas način na koji se ti blefovi ispoljavaju značajno promenio. Đorđe Trikoš ukazuje da, iako je blef bio deo politike „odvajkada“, današnja komunikacija kroz internet i medije menja njenu formu i uticaj. Ovaj pomak u komunikaciji doveo je i do promena u vođenju međunarodnih pregovora.
"Jednostavno, tip komunikacije sa širom javnošću pa otuda i način na koji se lideri velikih sila rukovode u pregovorima sa drugim državama se izmenio.“, kaže Trikoš.
Posebnu ulogu u ovom procesu igra ličnost samih lidera, a Trikoš za Donalda Trampa kaže da odstupa od uobičajenih standarda:
"Donald Tramp po svim mogućim merilima predstavlja jednu vrstu devijacije u odnosu na ono što je standardni liderski stil. On sa svojim načinom komunikacije zadaje jednu vrstu tona u svim tim pregovorima sa drugim zemljama“, dodaje on.
Zbog toga, kako navodi, ne treba se previše lako povoditi za blefovima u politici.
"Tako da u tom smislu treba zadržati jednu vrstu uzdržanosti kada pričamo o tome da je blef postao nešto što je sastavni deo politike.“, ističe.
Kada se postavi pitanje o efikasnosti Trampovog stila, Trikoš ostaje skeptičan:
"Ne bih rekao da se njemu to blefiranje do sad isplatilo, jer on ima tu tendenciju da ekstrapolira ono što su načini komunikacije i pregovora u biznisu, na ono što je kompleksna realnost međunarodne politike i geopolitike i da u tom smislu to nije dalo veće rezultate.“, dodaje Trikoš.
Naš sagovornik podseća da su mnogi očekivali da će Tramp imati kontrolu nad Putinom:
"Mnogi su prognozirali da će Tramp imati veliku moć da ga zaustavi, da ga iskontroliše, da će on sa svim tim svojim taktikama i pristupima Putinu preko svojih posrednika da dođe do onoga što mu treba.“, navodi.
Kada je reč o Vladimiru Putinu, Trikoš ga vidi kao mnogo doslednijeg igrača:
"Ne bih rekao da on blefira, ja bih rekao da u tom smislu da je Putin mnogo konzistentniji. On će naravno jednu stvar da priča o razlozima za napad na Ukrajinu, pa će da se priča o denacifikaciji i širenju NATO-a na istok. On ima svoju agendu, on ima svoje namere i on u tom smislu teži da te, kako je rekao, namere i ostvari. Meni se čini da tu treba razdvojiti dve stvari. Jedna je na koji način blefovi Donalda Trampa utiču na Vladimira Putina i njegovo donošenja odluka. Druga je kako Vladimir Putin segmentira poruke koje dolaze od strane Amerike ka njemu.“, kaže Trikoš.
On ističe da Putin realno procenjuje američki politički sistem:
"Putin vrlo kredibilno može da kaže, pošto se ja oslanjam na reč Donalda Trampa, koji je jedan od predsednika koji će doći za tri godine, Amerika će se vratiti na svoja podešavanja i odnos prema Rusiji koju je imala i pre. Nema razloga da ja pristajem na bilo koju Trampovu igru, jer za mene to nisu kredibilne pretnje.“, ističe Trikoš.
Za razliku od Trampa, Benjamin Netanjahu nije poznat po blefiranju već po proaktivnom vođenju politike:
"Netanjahu je jako prekaljen političar. Dakle, on ima ogromno iskustvo i osim upornosti ako bih morao da izdvojim jednu glavnu njegovu karakteristiku je to što je on jako proaktivan političar. Kod njega bismo pre mogli da pričamo o agendi i o talentu da postavi definicijske probleme i da svi drugi zapravo njega prate i reaguju na ono što on radi, nego što se radi o blefiranju. Netanjahu jako dobro razume na koji način treba da flertuje sa različitim američkim političarima, ali takođe dobro razume njihove političke ideologije i agende u okviru samog američkog političkog sistema i on sebi dozvoljava da napravi neke poteze, pa da faktički dovede čak i jednu srednju američku državu pred svršen čin.“, smatra on.
Istovremeno, izraelska uloga na Bliskom istoku je značajna i samostalna:
"Izrael ima jednu vrstu inicijative na Bliskom Istoku, on ima jednu vrstu objektivne ekonomske i vojne moći na Bliskom Istoku, a Netanjahu po prirodi svoje političke istorije ima jednu vrstu inicijative – on jednostavno donošenjem tih nekih odluka zadaje prosto teme, on na neki način dovodi ostale lidere pred svršen čin i utiče na to na koji način će se oni dalje postaviti prema njemu,” rekao je Đorđe Trikoš.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.