Aleksandar Lukašenko - politička karijera vladara Belorusije (VIDEO)

Aleksandar Lukašenko osvojio je sedmi uzastopni mandat predsednik Belorusije na izborima u nedelju, na kojima je dobio 87 odsto glasova! Drugoplasirani je Sergej Sirankov, sa 3,2 odsto glasova. Dok Lukašenko danas slavi 31. godinu na vlasti, opozicija, međunarodne organizacije i Zapad nisu saglasni sa rezultatima. Izgnana opozicionarka Svetlana Tihanovskaja nazvala je izbore farsom, a predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola poručila je Belorusima da će "doći kraj Lukašenkovoj diktaturi". Danas neprikosnoveni vladar Belorusije, međutim, imao je skroman početak.

Aleksandar Lukašenko Foto: Srđan Ilić

Borac protiv korupcije iz naroda koji se protivi nemoralu i novim elitama - tako je sebe predstavljao Aleksandar Lukašenko početkom devedesetih tokom svog uspona na vlast u Belorusiji. Nekadašnji direktor državne farme svinja sa ruralnim naglaskom, već na predsedničkim izborima 1994. osvojio je 80 odsto glasova. Prorusku politiku koju danas praktikuje, pokazao je i pre preuzimanja funkcije šefa države - bio je jedini beloruski poslanik koji je glasao protiv dogovora o raspuštanju Sovjetskog Saveza a već 1999. je potpisao sporazum o državnoj zajednici sa Rusijom. Tokom prva dva petogodišnja mandata radio je učvršćivanju svoje pozicije - najpre je sebi povećavao ovlašćenja, a zatim i ukinuo ograničenje na broj mogućih predsedničkih mandata.

Tokom tri decenije na vlasti, Lukašenko je optuživan za stvaranje kulta ličnosti, koji je nazvan po njegovom nadimku: Batka, u prevodu - otac. Pored nadimka koji imponuje, ima i drugi - prozvan je poslednjim evropskim diktatorom. Prema državnim podacima, najlošiji rezultat na izborima Aleksandar Lukašenko imao je 2001. godine - kada je dobio 77 odsto glasova. Međunarodne organizacije, ali i beloruski političari i aktivisti ocenjuju da Belorusija nikada nije imala slobodne izbore.

Posebno sporni predsednički izbori održani su 2020, kada je usred pandemije i ekonomske krize, belorusku opoziciju predvodila Svetlana Tihanovskaja - čiji je suprug u zatvoru, a ona sada u egzilu. Zbog sumnje na izbornu krađu, prema procenama, na ulice Minska tada je izašlo 200.000 ljudi; tokom nasilnog gušenja protesta, 32.000 demonstranata je uhapšeno, a najmanje četvoro je poginulo.


Lukašenko sebe opisuje kao pravoslavnog ateistu i ima trojicu sinova - Viktora, Dmitrija i Nikolaja. Zapadni mediji o najmlađem Nikolaju - Kolji, govore kao o potencijalnom nasledniku Aleksandra Lukašenka, ali je predsednik Belorusije te navode demantovao. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.