Svetska zdravstvena organizacija usvojila istorijski sporazum o borbi protiv pandemija
Istorijski međunarodni sporazum o prevenciji i borbi protiv pandemija usvojen je danas u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), posle više od tri godine žustrih pregovora.

"Ovaj sporazum je pobeda za javno zdravlje, nauku i multilateralnu akciju. Omogućiće nam kolektivno bolju zaštitu sveta protiv budućih pretnji od pandemija", naveo je šef SZO Tedros Adhanom Gebrejesus u saopštenju.
On je rekao za Frans pres da je danas "veliki, istorijski dan".
Tekst, usvojen na godišnjoj Skupštini zemalja članica SZO, uvodi raniju i efikasniju svetsku koordinaciju za sprečavanje, detektovanje i odgovor na rizik od pandemije, i to na brži način, posle kolektivnog neuspeha u epidemiji kovid-19 tokom koje su milioni ljudi umrli i bila razorena svetska privreda.
Sporazum predstavlja uspeh posle teških pregovora i u okolnostima drastičnih smanjenja budžeta SZO, koja se ipak suočava sa sve brojnijim krizama.
Predlog sporazuma, koji je otvorio vrata za njegovo usvajanje, odobren je na odboru sinoć sa 124 glasa za, nijednim protiv i jedanaest uzdržanih, među kojima su bili Iran, Izrael, Rusija, Italija, Slovačka i Poljska.
Iako povlačenje SAD iz SZO, što je odlučio Donald Tramp po povratku u Belu kuću, treba da stupi na snagu tek idućeg januara, SAD su se već isključile iz pregovora poslednjih meseci i nisu poslale delegate na njenu skupštinu.
Francuska ambasadorka pri SZO, An Kler Ampru, rekla je da je pandemija kovida-19 bila "kao elektrošok" i sve brutalno "podsetila" da virusi ne poznaju granice i da nijedna zemlja, ma koliko moćna, ne može sama da se suoči sa svetskom zdravstvenom krizom.
Cilj sporazuma je da se garantuje ravnopravan pristup zdravstvenim proizvodima u slučaju pandemije. To je bilo u središtu brojnih pritužbi najsiromašnijih zemalja tokom pandemije kovid-19, kada su videli kako su bogatije zemlje prigrabile vakcine i druge testove.
U središtu sporazuma je novi mehanizam pristupa patogenima i deljenje podataka, koji treba da omogući brzo i sistematično deljenje informacija o pojavi patogena sa pandemijskim potencijalom, rekla je Ampru.
Svaka farmaceutska firma koja prihvati da učestvuje u mehanizmu treba u slučaju pandemije da stavi na raspolaganje SZO "brzi pristup procentu od 20 odsto svoje proizvodnje vakcina, tretmana i sigurnih dijagnostičkih proizvoda", od čega najmanje 10 odsto kao poklon, a preostale procente po "pristupačnim cenama".
Detalji mehanizma treba da se ispregovaraju tokom naredne godine ili dve da bi sporazum mogao da bude ratifikovan. Potrebno je 60 ratifikacija da ugovor stupi na snagu.
Tokom tri godine pregovora o sporazumu, žestoko su ga osporavali oni koji su smatrali da će se njime ograničiti suverenitet država.
Milijarder Ilon Mask, jedan od članova glavnog kruga Donalda Trampa, je 2023. godine pozvao zemlje da ne prepuste svoj autoritet međunarodnom nacrtu sporazuma čiji cilj je borba protiv pandemija.
SZO ga je tada optužila da širi "lažne vesti".
"Sporazum o pandemijama neće to promeniti. On će pomoći zemljama da se bolje pripreme protiv pandemija. Pomoći će nam da bolje štitimo ljude, bilo da žive u bogatim ili siromašnim zemljama", odgovorio mu je tada Tedros Adhanom Gebrejesus.
Izvor: Beta