Obeležavanje 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma
Predstavnici zemalja-članica NATO-a učestvuju na Prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine Alijanse u američkom gradu Dejton u Ohaju, gde je pre 30 godina dogovoren i parafiran mirovni sporazum za BiH.

Dejton će od 22. do 26. maja ugostiti više od 1.000 učesnika, brojne bivše i sadašnje diplomate na događaju NATO na kojem će se govoriti o miru i bezbednosti na Balkanu.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute, obratiće se plenarnoj sednici u ponedeljak, 26. maja, u 15.55 časova po srednjeevropskom vremenu.
Takođe će imati niz bilateralnih sastanaka, uključujući i sastanak sa delegacijom Kongresa Sjedinjenih Američkih Država, koju predvodi predstavnik Majkl Tarner.
Skupština je juče otvorila svoje prolećno zasedanje, pozivajući na jači NATO i potvrđujući podršku Ukrajini.
"Sreli smo se sa našim partnerima iz NATO-a i rukovodstvom na Balkanu. Dejtonski mirovni sporazum je rođen kao načelo mira koje se održalo zajedno 30 godina u još uvek krhkoj strukturi", rekao je Tarner na konferenciji za novinare.
Četvorodnevna sednica trebalo bi da razmatra jačanje mira na Balkanu, ali i obezbeđivanje pravednog i trajnog mira u Ukrajini i izgradnju jačeg NATO-a, naglasio je on.
Tarner je takođe naglasio važnost suverene, demokratske i slobodne Ukrajine nakon rata.
"To mora da bude rezultat i to mora da bude postignuto kroz udruživanje Evrope, NATO-a i SAD i obezbeđivanje jake Ukrajine", dodao je Tarner.
Predsednik Parlamentarne skupštine NATO-a Markos Perestrelo izložio je tri ključna prioriteta za sednicu, na kojoj će biti usvojene preporuke za politiku samita lidera NATO-a sledećeg meseca u Holandiji: izvući pouke iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, ojačati i rebalansirati NATO i potvrditi nepokolebljivu podršku Ukrajini.
"Dejtonski mirovni sporazum i danas ostaje suštinski temelj stabilnosti u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu", rekao je on.
Uz zvanični program sednice Skupštine, Univerzitet u Dejtonu organizuje i javni forum "Dejtonski dijalog - razgovori o miru i bezbednosti na Balkanu".
Predstavnik Srbije u Dejtonu je ministar spoljnih poslova Marko Đurić, koji se juče sastao sa zamenikom državnog sekretara SAD Kristoferom Landauom i nakon razgovora istakao da je impresioniran predstavljenom strateškom vizijom američkog predsednika Donalda Trampa.
Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović, takođe boravi u Dejtonu, kao i članovi Predsedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović.
NATO parlamentarna skupština, transatlantski forum koji okuplja oko 300 parlamentaraca iz 32 članice NATO-a, prvi put je održan u SAD, 2003. godine, preneo je AP.
Ovaj skup dolazi u trenutku kada se obeležava 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je 1995. godine postignut u Vazduhoplovnoj bazi Rajt-Paterson u Dejtonu, a formalno potpisan u Parizu.
Organizatori ističu ovaj događaj kao "proslavu mira i snage diplomatije", uz poruku da globalni konflikti mogu da budu rešeni putem pregovora i pregovaračkog procesa.
U centru Dejtona, na mestu održavanja događaja, postavljen je NATO Vilidž sa zastavama svih članica saveza, a u okviru kulturnih aktivnosti planirane su brojne izložbe i besplatna predavanja otvorena za javnost.
Među ključnim događanjima je i "Koncert za mir", koji će okupiti muzičare iz simfonijskih orkestara Dejtona i Sarajeva, koji će nastupiti 29. maja.
Izvor: Tanjug