Komemoracija u Potočarima: Trideset godina od genocida u Srebrenici

U Memorijalnom centru u Potočarima u toku je komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, javlja BHRT.

Srebrenica. Foto: Srđan Ilić

Nakon komemoracije uslediće molitva i ukop sedam žrtava genocida u Srebrenici, najtežeg zločina počinjenog u Evropi od Drugog svetskog rata, u kojem su snage Vojske Republike Srpske u nekoliko dana ubile 8.372 muškaraca i dečaka bošnjačke nacionalnosti.

Predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici 2025. godine Hamdija Fejzić govorio je na otvaranju komemoracije u Potočarima.

"Tačno pre 30 godina civilizacija je pala na ispitu čovečnosti. Stojimo danas ovde među nišanima naših najmilijih, stojimo na svetoj zemlji, natopljenoj krvlju nevinih ljudi. U tišini koja odzvanja jače od bilo kakvog govora. Stojimo sa bolom, ali i s ponosom. Jer istinu niko nije uspe zakopati. Trideset godina živimo sa istinom o genocidu. Trideset godina slušamo laži, poricanja i poniženja. Ali nismo zaboravili. Nismo pokleknuli i nećemo to uraditi", rekao je Fejzić otvarajući komemorativnu sednicu u Fabrici akumulatora u Memorijalnom centru Potočari.

Istakao je da su tu ubijeni dečaci od 12, 13 i 14 godina i više od 600 maloletnih žrtava, od ukupno više od 8.000 imena.

"Ubijeni su samo iz jednog razloga, bili su Bošnjaci. Nije to samo genocid, to je generacijski zločin. Pokušaj je to da nestanemo, ali nestali nismo. Danas, 30 godina posle, u Srebrenici rastu njihova deca, njihovi unuci", rekao je Fejzić.

U Memorijalni centar Potočari pristižu građani iz celog sveta kako bi na dostojanstven način odali počast nevino ubijenim žrtvama genocida.

Članice Udruženja pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” u Memorijalnom centru Potočari podelile su bele marame majkama, sestrama i gošćama, koje su došle da odaju poštu ili klanjaju molitvu žrtvama genocida u Srebrenici.

Danas će biti ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava ubijenih u julu 1995. godine.

U Potočarima će biti ukopani Senajid (Husein) Avdić, rođen 1976. godine; Hariz (Ramiz) Mujić, rođen 1976. godine; Fata (Huso) Bektić, rođena 1928. godine; Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961. godine; Sejdalija (Alija) Alić, rođen 1961. godine; Rifet (Mustafa) Gabeljić, rođen 1964. godine; Amir (Ibrahim) Mujčić, rođen 1964. godine.

Pronađeni su u proteklim godinama u različitim masovnim i sekundarnim grobnicama na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići i Kameničko brdo. Većina pronađenih tijela su nekompletna, što znači da će porodice, zbog okolnosti i okolinskog stanja posmrtnih ostataka, moći položiti u zemlju i po jednu ili dvije kosti svojih najmilijih.

U Memorijalnom centru Potočari do sad je ukopana 6.751 žrtva genocida.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donela je Odluku kojom se 11. juli 2025. godine, Dan sećanja na genocid u Srebrenici, proglašava Danom žalosti u Federaciji BiH.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine doneo presudu prema kojoj je Vojska Republike Srpske u julu 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, počinila genocid. 

Izvor: FoNet

Tagovi: