Komandant KFOR-a: Tenzije na severu dokazuju potrebu za iskrenim dijalogom Kosova i Srbije
Komandant KFOR-a, general-major Enriko Barduani, izjavio je danas da, iako je bezbednosna situacija na Kosovu uglavnom mirna, ona i dalje ostaje krhka zbog nerešenih političkih pitanja.

Barduani je naglasio posvećenost NATO-a očuvanju bezbednosti i stabilnosti u zemlji, ističući da je dijalog uz posredovanje Evropske unije jedini put ka održivom miru.
"Uprkos velikim poboljšanjima koje smo videli tokom poslednje dve decenije, situacija ostaje osetljiva zbog nerešenih političkih problema. Tenzije iz 2023. godine dovele su do povećanja prisustva KFOR-a sa više od 1.000 dodatnih vojnika – jednog od najvećih pojačanja u ovoj deceniji", rekao je Barduani u intervjuu za RTV Dukađini.
Govoreći o poseti visoke predstavnice EU, Kaje Kalas, severu Kosova, Barduani je rekao da, iako je situacija mirna, postoji rizik od iznenadnih izbijanja nasilja.
Pomenuo je napad na pripadnike KFOR-a u Zvečanu u maju 2023. godine i incident na kanalu Ibar–Lepenac u novembru 2024. godine kao dokaze krhkosti situacije, dodajući da KFOR preduzima preventivne mere radi očuvanja mira i saradnje sa svim lokalnim zajednicama.
"Spremni smo i prisutni sa punim kapacitetima da ispunimo naš mandat dat od strane UN-a. Međutim, stabilnost u regionu ne zavisi samo od KFOR-a – ona zavisi od političke volje za dijalog i saradnju", izjavio je on.
Na pitanje o mogućnosti smanjenja američkog prisustva u regionu, Barduani je uverio da ostaje snažna posvećenost SAD-a NATO-u i KFOR-u, spomenuvši dugoročni doprinos Vašingtona misiji.
Govorio je i o stavu Srbije i nedostatku istraga povodom napada na pripadnike KFOR-a tokom 2023. godine.
"Nasilje u Zvečanu i Banjskoj bilo je neprihvatljivo. NATO je zatražio da odgovorni budu izvedeni pred lice pravde, ali, nažalost, nismo videli dovoljan napredak u tom pravcu."
U vezi sa izveštajima da je 70 odsto srpske vojske raspoređeno blizu granice sa Kosovom, on je rekao da su Oružane snage Srbije obavezne da obaveste KFOR o svakoj aktivnosti u blizini administrativne linije, i do danas nije bilo kršenja procedura.
Na pitanje o terorističkom napadu koji je predvodio Milan Radoičić u Banjskoj i njegovim mogućim ciljevima, Barduani nije dao detalje o istragama, naglašavajući da su one u nadležnosti organa reda na Kosovu.
Što se tiče učešća Kosovskih bezbednosnih snaga u operacijama, on je potvrdio da KBS može ući na sever samo uz prethodnu saglasnost komandanta KFOR-a – obavezu koju NATO smatra ključnom za očuvanje stabilnosti.
"Naša saradnja sa policijom i KBS-om je dobra. KBS je učestvovao u zajedničkim vežbama u okviru svog originalnog mandata i pokazao visok nivo profesionalizma", rekao je on.
Komentarišući političku blokadu na Kosovu i kašnjenje u formiranju vlade, Barduani je naglasio da, iako NATO ne interveniše u unutrašnje političke procese, politička situacija utiče na bezbednosno okruženje.
"Ohrabrujemo sve strane da napreduju na način koji odražava interese svih zajednica koje žive na Kosovu. Jedino rešenje za dugoročan mir ostaje dijalog", zaključio je Barduani.
Izvor: Beta