Zdenko Tomanović za Insajder intervju: Predložene izmene zakona napad na slobodu govora (VIDEO)
"Nema rasprave, ako ćete kritike predloženog nacrta zakona odmah diskvalifikovati najrazličitijim uvredama tvrdeći da su kritike zlonamerne ili da predstavljaju obmanjivanje građana. Vi imate na sajtu ministarstva pravde sa jedne strane poziv za javnu raspravu, a na tom istom sajtu imate saopštenje u kom se kaže da su kritike predloženih izmena zlonamerne, da obmanjuju građane, da je to politikanstvo. Vi pozivate na javnu raspravu u zemlji u kojoj nema rasprave i u kojoj se sve što je suprotno službenom narativu izloženo raznim uvredama i diskvalifikacijama”, izjavio je u Insajder intervjuu advokat Zdenko Tomanović, komentarišući javnu raspravu o predloženim izmenama Krivičnog zakona i Zakona o krivičnom postupku.
Tomanović je ocenio da predložene izmene nisu dobre. Govoreći o predlogu izmena po kojima bi bilo uvedeno novo krivično delo, koje kriminalizuje objavljivanja materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela Tomanović je ocenio da je to napad na slobodu govora.
”Toliko je širok spektar tih materijala iz kojih se može tumačiti da neko savetuje izvršenje krivičnog dela. To su knjige, video zapisi, društvene mreže, internet, razni forumi, novinarska istraživanja. Sve to može da bude zloupotrebljeno sa tumačenjem da odatle idu saveti za izvršenje krivičnih dela. Ko će da tumači da li je neki kreativan sadržaj bio savet za izvršenje krivičnog dela a koji nije? To je poruka koja glasi - do sada smo bili tolerantni kada su u pitanju slobode govora. E sada idemo na radikalnije mere a to znači krivične progone. Oni će sutra primenog ovog krivičnog dela, ako bude usvojeno, hapsiti zbog natpisa na majici NEĆETE KOPATI. Kako? Reći će da je taj natpis poziv na blokade a oni blokade vide kao krivično delo, kao poziv na nasilje. Slično je I sa društvenim mrežama”. kazao je u Insajder Intervjuu advokat Zdenko Tomanović.
Komentarišući izjavu profesora i sudije Ustavnog suda Vladana Petrova, datu povodom protesta zbog projekta Jadar, da ne zna odakle ljudima vremena da neprestano protestuju i ko finasira te proteste, Tomanović je rekao da je pravo na nenasilni protest osnovno ljudsko, građansko i demokratsko pravo na iskazivanje nezadovoljstva i da je to pravo priznao ceo svet, kao i da je ulica javno mesto. On je izjavio da je važno da sudije govore javno jer utiču na oblikovanje ukupne pravne kulture ali da očekuje da iz tih reči izlazi nezavisnost u odnosu na vlast, nepristrasnost, objektivnost, samostalnost a ne da sudije diskvalifikuju i opoziciju i građane.
Govoreći o tome šta se događa u slučaju Jovanjica i zašto u tom procesu još nije saslušan inspektor Slobodan Milenković, čiji je advokat, Tomanović je rekao da nije saslušan jer još nije od suda dobio poziv za saslušanje
“Onog momenta kada bude dobio poziv za saslušanje on će se odazvati pozivu suda I dace u skladu sa svojom zakonskom obavezom a i u skladu sa svojom obavezom prema građanima Srbije, punu istinu o Jovanjici zbog koje su on i njegove kolege iz četvrtog odeljenja označeni kao nosioci državnog udara I kao kriminalci”.
Govoreći o fenomenu “deepfake (težak falsifikat)”, odnosno zloupotrebi veštačke inteligencije u slučaju njegovog klijenta Emira Kusturice, kada je vlasnik TV Pink Željko Mitrović uz pomoć AI, simulirao glas Emira Kusturice i stavio mu u usta tekst koji nije izgovorio, Tomanović je rekao da je kao advokat tražio da reaguju tužilaštvo za visoko tehnološki kriminal, sud i REM:
“Videli smo jedan montirani, lažni i uvredljivi snimak zloupotrebom tehnologije Iiubeđuju građane da to govori Emir Kusturica. Ali sve ima svoj koren. Koren u slučaju Emira Kusturice je litijum. Onog momenta kada se Emir Kusturica odredio da je protiv kopanja litijuma i pri tome nije stao ni na stranu vlasti, ni na stranu opozicije, već na stranu naroda i rekao da je to pravo na život i pravo na egzistenciju naroda, tog momenta je dobio na televiziji sa nacionalnom frekvencijom krađu identiteta, krađu glasa, krađu ličnosti i krađu istine. Umetnik ne može da spreči zlo, ali može da ga razotkrije, delegitimizuje i dehumanizuje. Po mom uverenju strašno je važno da umetnici, izaslanici kulture bude nadu da ima smisla da ne budete zarobljeni u pogledima koje vam nameće vladajuća struktura”. Kazao je za Insajder advokat Zdenko Tomanović.
Novinar i urednik Insajder intervjua Jugoslav Ćosić