Zatvoreni nebezbedni prolazi na Terazijama i Železničkoj stanici Vukov spomenik: Ko bi trebalo da ih sanira? (VIDEO)

Nakon tragične nesreće u Novom Sadu, gradske vlasti Beograda najavile su intenzivnije inspekcije javnih objekata i prostora u vlasništvu Grada, kako bi se proverila njihova bezbednost. U isto vreme - naglašava se i problem nejasnog vlasništva nad određenim prostorima, što dodatno komplikuje sanaciju i osiguravanje bezbednosti jer se ne zna ko bi nebezbedne prolaze trebalo da sanira. Postavlja se pitanje da li su nadležne službe svesne opasnosti i da li će se ovog puta reagovati na vreme?

Železnička stanica Vukov spomenik, foto: Ivan Aleksic/Unsplash

Nesreća u Novom Sadu - kada se urušila nadstrešnica Železničke stanice i usmrtila 14 ljudi, podsetila je gradske vlasti Beograda da obiđu sve javne prostore i objekte u vlasništvu Grada i provere njihovu bezbednost. Prvo je zatvoren deo prolaza kod Terazija – Bezistan,  a potom i ulaz u podzemnu stanicu Vukov spomenik. Na ovim prolazima postavljene su trake koje ukazuju na opasnost, ali - situacija ostaje zabrinjavajuća jer su te trake pokidane, metalne barikade sklonjene, a kroz prolaz svakodnevno cirkuliše veliki broj građana. 

Pitali smo građane Beograda da li se osećaju bezbedno i da li ima mesta panici.

„Vrlo je opasno prolaziti tuda, vrlo. Ja sam građevinac, stari, znam kakva je stvar. Odjednom to može da padne i da se uruši i onda pitamo ko je kriv. Da vam kažem, nama uvek posle svake tragedije dođe pamet u glavu. I onda posle ispitujemo ko je kriv. Ovo od kada ja živim u Beogradu -  50 godina, ovo nije urađeno 50 godina onako kako treba. Građevinska inspekcija - ona je prva i osnovna služba koja treba da to vidi. Ako neko od građana kaže ili pošalje neku poruku - da odmah reaguju. Ali obzirom da ljudi koji rade u takvim službama, oni samo čuvaju fotelje i ne vide. A možda je sto puta prošao ovuda da vidi to, ali on ne reaguje. E, to je naša greška.“ kaže za Insajder jedan stanovnik Beograda, dok drugi dodaje da ne bi paničio:

„Ne bih paničio ni u kakvom smislu, ali svakako i ja sam danas posle dugo vremena prošao Bezistanom i gledao u plafon usled situacije koja nam se desila. Tako da nisam siguran šta da mislim, svakako treba da se renovira, to je vidljivo svakome. Nadležne službe treba da rade svoje posle i da izađu i da rade to pre nego što se mi njima obraćamo. Dakle, mi treba se obratimo  nadležnoj službi, ako slučajno vidimo da je nešto sad ovde neka rupa, da je nešto palo, da se nešto izlomilo, pa da kažemo, e, ljudi, sad se ovo desilo pa da ćete da nam to popravite. A ovo stoji ovako 20 godina, pa kao, mislim da su nadležne službe vrlo svesne šta se ovde trenutno dešava.“ reči su Beograđanina.

Pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu je naterala ljude na dodatni oprez.

„Mislim da bi to trebalo da se sanira sve, jer može da ugrozi život nekome kao što je mala nepažnja i u Novom Sadu. Ali čini se kao da sve vreme saniraju nešto drugo, a da na plafon ne obraćaju pažnju. Znači više pažnje obraćaju na put, nešto što je dole, a nešto što je iznad nas, što može više da ugrozi našu bezbednost, oni ne obraćaju pažnju baš na to.“

Ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da se ne zna kome pripada prolaz kod Terazija – Bezistan. Nije u nadležnosti Grada Beograda, jer kako za Insajder kaže gradski urbanista Marko Stojčić, nisu rešena imovinsko-pravna pitanja, pa se tako ne zna ko bi trebalo da ga sanira. Zbog pretnji da se odvojeni deo plafona može urušiti, prolaz je obeležen crvenim trakama. 

Ni u podzemnom prolazu kod železničke stanice Vukov spomenik – nije bolja situacija. Plafoni i  ceo prolaz su u vidno devastiranom stanju – zapušteni su, pokretne stepenice ne rade, plafon je pun rupa, smeće na svakom koraku, a na samo jednom od ulaza – postavljene su trake koje upozoravaju na opasnost.  

Novinar Nevena Cvijović