Zakon koji je potpisao predsednik Rusije Vladimir Putin ozvaničio otplatu dugova Srbije u rubljama (VIDEO)

Srbija od juče, i zvanično, otplaćuje dugovanja Rusiji u rubljama. Zakon o takvoj otplati duga potpisao je ruski predsednik, čime je ozvaničena odluka dve zemlje da se krediti Rusiji otplaćuju u njenoj nacionalnoj valuti.

Ruske rublje, ilustracija, foto: Vardan Papikyan/Unsplash

Inače, dugove u rubljama, umesto u dolarima i evrima, počeli smo da otplaćujemo još u septembru, a četiri protokola koja to definišu potpisana su u novembru prošle godine. Da li novonastala situacija može da dovede do novog insistiranja Evropske unije da Srbija uvede ekonomske sankcije Rusiji i odbije otplatu duga u rubljama?

Dugove Rusiji i njenim bankama jedino je moguće vraćati u rubljama. To je posledica odluke ruske Centralne banke da na Moskovskoj berzi obustavi trgovinu u valutama onih zemalja koje su Rusiji uvele sankcije zbog agresije na Ukrajinu. Sankcije zapadnih zemalja prethodno su zabranile Rusiji novčani promet u dolarima i evrima na svetskoj berzi. 


Ekonomisti smatraju da bi donošenje zakona koji definiše novi način otplate duga u rubljama mogao da dovede do novih pritisaka na Srbiju da Rusiji uvede sankcije, ali ne treba očekivati da ti pritisci budu preterano jaki.

"Pritisi su takve kakvi su. Mislim da su, oni da su ozbiljniji, mi bi se povinovali tome. Pošto ti pritisci nisu pretirani, iako se naravno u medijima ta priča vrti konstantno, da su pritisi ozbiljniji, mi bi se povinovali time pritisima, ali pritisi su smešni“, ocenjuje u izjavi za Insajder ekonomista Vladimir Đukanović. 

Tehnički, za nekoliko nedelja više neće biti moguće uplatiti ni dolar, ni evro na područje Rusije. Stabilan platni promet u rubljama sa Rusijom već imaju jake ekonomske države i mnogoljudne zemlje, Kina i Indija. Sve to bi moglo da dovede do podele svetskog finansijskog tržišta na dva pola, procenjuju ekonomisti.

"Svet se finansijski deli na dva dela, znači, na taj globalni jug i na ovaj postojeći zapad. I to je tako, to je neminovna podela, platni sistemi već postoje“, kaže Đukanović.

Podela svetskog finanijskog tržišta i odluka Rusije da platni promet bude  isključivo u rubljama mogle bi da nanesu štetu Rusiji, kroz obustavu trgovine sa delom sveta, ali i kroz kašnjenja u naplati dugovanja. Ipak, štetu bi mogle da imaju i države koje, zbog sankcija Rusiji, nemaju platni promet sa tom zemljom. 

Odbijanje otplate Rusiji u rubljama moglo bi negativno da utiče i na globalni finansijski sistem, koji funkcioniše po modelu poverenja. Dug Srbije Rusiji za izvozne kredite je oko 102 miliona dolara i 1,9 miliona evra. Rusiji vraćamo i finansijski kredit od 38 miliona dolara, kao i dugovanja Jugoslavije od oko tri miliona dolara.

Izvor: Insajder