Zaječarska saga: Zašto MUP odbija da da informaciju o prebivalištu birača? (VIDEO)

Prošlo je nešto više od mesec dana od lokalnih izbora u Zaječaru i Kosjeriću, a navodi o neregularnostima i pokušaji opozicije da to i dokažu - ne prestaju. Zaječarska “Promena u koju verujemo” tražila je od MUP-a podatke o prebivalištu 31 birača, zbog navoda da su glasali na osnovu boravišta, što nije u skladu sa Zakonom. Takav zahtev je odbijen.

Protest ispred Skupštine Zaječara 10. juna, foto: Insajder/Stefan Miljuš

Vrelo je i dalje političko leto u Zaječaru. Opozicija je na osnovu svojih saznanja da su pojedini građani glasali na osnovu boravišta, što Zakon o lokalnim izborima ne dozvoljava, uputila zahtev MUP-u za informaciju o tome da li oni imaju prebivalište na teritoriji Grada Zaječara. Međutim, ostali su uskraćeni. Policijska uprava Zaječar je donela rešenje da se zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja odbije kao neosnovan, uz ključno obrazloženje  da bi to bilo u suprotnosti sa zaštitom podataka o ličnosti i privatnosti.  Kako se navodi u rešenju, koje je objavio Glas Zaječara, ono je doneto po ovlašćenju ministra unutrašnjih poslova. 


Dragana Rašić iz zaječarske opozicije kaže da je to informacija lokalnog karaktera, te ne vidi zašto bi ministar o tome donosio odluku.

“Mi nismo tražili nikakve posebne njihove podatke, osim same činjenice da li imaju prebivalište ili imaju samo boravište, to je jedino što nas je interesovalo. Međutim, u ovom trenutku je potpuno jasna situacija da je ministar unutrašnjih poslova Dačić, a po nalogu Srpske napredne stranke i verovatno Aleksandra Vučića, u poziciji da nas uskrati za takvu vrstu informacije i prikrije ono što je očigledno, a to je krađa i manipulacija na izborima, a u ovom konkretnom slučaju jeste i netačan birački spisak”, kaže za Insajder Dragana Rašić sa liste “Promena u koju verujemo”.

Obrazloženje Policijske uprave obiluje detaljima i pozivanjima na blizu deset članova zakona. To je jedno neobično i izuzetno deskriptivno rešenje, smatra nekadašnji Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, te da je odgovor mogao da bude pozitivan ili negativan, odnosno da su lica prijavljena ili da nisu.

“Tu se postavlja pitanje da li je to uopšte zadiranje u privatnost ili ako jeste u kojoj meri je uopšte invazivno. Ja mislim da nije, a sa druge strane još je interesantnije da MUP ne prepoznaje nikakav interes javnosti koji bi bio opravdan i koji bi bio pretežan u odnosu na pravo na zaštitu privatnosti. Da li stvarno ne postoji? Meni se čini da postoji”, kaže za Insajder nekadašnji Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.

Zakon o lokalnim izborima propisuje da pravo da bira i bude biran ima samo onaj ko ima prebivalište na teritoriji lokalne jedinice na kojoj se izbori održavaju. Stoga je, pojašnjava Šabić nesporan interes javnosti da zna za svaki slučaj kršenja zakona.

Novinarka Teodora Vasiljević

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.