Vukašin Milićević za Marker: Kačavenda nije jedini primer, da zvaničnici optuženi za seksualno zlostavljanje, primaju crkvena i državna odlikovanja (VIDEO)

Vasilije Kačavenda, svojevremeno optuživan u javnosti za pedofiliju i seksualno nasilje nad decom, odlikovan je Ordenom novomučenika šumaričkih. Arhiepiskop kragujevački i mitropolit šumadijski Jovan kaže da je Kačevenda odlikovan jer je započeo izgradnju Hrama šumaričkih mučenika. Ovde postoje pravni i moralni aspekti zbog kojih bi ovako nešto itekako moglo da se problematizuje, za Marker razgovor kaže teolog Vukašin Milićević.

Teolog Vukašin Milićević, foto: Insajder

Sagovornik Insajdera podseća da je Vasilije Kačevenda službovao u  šumadijskoj eparhiji. 

„Ako se ne varam, to je pre nego što je Vladika Jovan izabran. I verovatno je da su ti razlozi koji su navedeni za dodelu ovog orden. U njegovo vreme je pokrenuta inicijativa za izgradnju te crkve. To naravno sve nema veze sa onim što bi valjda trebalo da bude smisao takvih činova. Generalno, štete priče sa crkvenim odlikovanjima, jer odlikovanja  poslednjih decenija su diskreditovana“, navodi sagovornik Insajdera. 

Prema rečima ovog teologa, odlikovanja sada ne služe da bi promovisale nekakve vrednosti, već da bi se sprečila bilo kakva smislena priča o pravim moralnim vrednostima. 

"Kačavenda nije jedini takav primer. Ima više primera da su zvaničnici crkve optuženi za seksualno zlostavljanje, primili crkvena i državna odlikovanja“, navodi Milićević. 

 Na pitanje, ako crkva i država treba da budu uzori u negovanju temeljnih moralnih vrednosti, kako se onda poruka šalje javnosti, Vukašin Milićević odgovara:

„Simptomatično je to da nijedan od ovih slučajeva, a pomenuti su i dokazi, koji su čak neki od njih u vidu snimaka plasirani u javnost, nikada nije pokrenuta nikakva istraga, nije bilo nikakvih pravnih posledica“ priča Milićević.

On dodaje da su se tom temom samo bavili istraživački novinari i niko više. 

„Jasno je da ovde govorimo o problemu koji nije samo crkveni, već je društveni problem, jer crkva je ovde veoma moćan društveni činilac. A videli smo da isti mehanizmi koji važe za crkvene velikodostojnike, koji su optuženi za ovako strašne stvari, da se isti mehanizmi primenjuju u slučaju državnih službenika. Umesto da se postupi u skladu sa zakonom, mi imamo bukvalno jedno bahato promovisanje ljudi koji su optuženi za veoma ozbiljna krivična dela, ne samo moralne prestupe, već i prestupe kod zakona“, dodaje sagovornik Markera. 

On se osvrnuo i na slučaj vladike Pahomija, koji je oslobođen optužbi zbog zastarelosti i nedostatka dokaza. Uticaj crkve je veliki i na  građanske sudove. 

"Meni se čini da mi ovde govorimo o jednoj zapravo eliti koja vlada ovim društvom i koja ne želi ni na koji način da bude jedinstvena. Crkveni velikodostojnici ni na koji način ne želi da njen autoritet, koji zapravo počiva na sili, bude doveden u pitanje. Naravno, ako bi svako problematizovanje njihovog morala, dovelo bi u pitanje takav autoritet. Da živimo u nekom svetu gde stvari funkcionišu onako kako treba da funkcionišu, pa ne bi crkvi bili potrebni ni nikakvi državni sudovi da se bave takvim stvarima. U crkvi bi trebalo da važe nekakva uzvišenija pravila, mnogo načela i mnogo uzvišeniji kriterijumi kod onih koji odgovaraju nekakvom zadatku“, navodi sagovornik Insajdera. 

Prema njegovim rečima, bilo bi prirodno da čovek koji je samo optužen za takvo nešto, da se sam povuče dok se ne utvrdi istina. 

Izvor: Insajder