Vujović za "Svet i mi" iz Tbilisija: Ogromne su nepravilnosti na izborima, moguća značajna radikalizacija Zapada prema Gruziji
Šef Evropske mreže organizacija za monitoring izbora Zlatko Vujović rekao je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji, da je obim nepravilnosti na izborima u Gruziji toliko veliki da je ugrozio integritet izbornog procesa, te nijedna od međunarodnih misija nije dala pozitivno mišljenje. U uključenju iz Tbilisija, on je naveo i da su tamošnju izbornu kampanju obeležila zastrašivanja, prebijanja opozicionih funkcionera, brutalni napadi na nevladine organizacije i međunarodne posmatrače... Ocenio je i da je u Gruziji prisutna duboka politička polarizacija.
Vujović je naveo da međunarodne misije sada čekaju da vide kako će da se rasplete, odnosno odvije proces prigovora i žalbi, koje su podnete izbornoj administraciji, ali se određeni broj slučajeva vodi i pred gruzijskim sudovima.
"Zavisno od toga će biti konačna ocena izbornog procesa. Međutim, sve ono što mogli da čujemo od strane zapadnih zemalja i međunarodnih organizacija jeste da će - ukoliko Gruzija ne uspe da se izvuče iz ovog procesa sa legitimno formiranom vladom - verovatno doći do jedne značajne radikalizacije odnosa zapadnih saveznika prema Gruziji. Deo sankcija je već uveden pre izbora određenim visokim funkcionerima vlasti, veruje se da bi se nešto slično počelo dešavati i nakon proglašenja zvaničnih rezultata izbora ukoliko oni ne dobiju pozitivne ocene međunarodnih posmatrača", naveo je on.
Zastrašivanje birača i snimanje glasanja
Ne veruje da će se nešto značajno promeniti novim prebrojavanjem glasova na delu biračkih mesta.
"Obim nepravilnosti je bio ogroman. Kad govorimo o predizbornom periodu govorimo o zastrašivanju, prebijanju opozicionih funkcionera, zatim vođenju jedne brutalne kampanje protiv nevladinih organizacija i međunarodnih posmatrača, te njihovo zastrašivanje, ogroman je broj kriminalnih grupa koje su presretale birače i zastrašivali ih ispred biračkih mesta. Onda ste imali veoma radikalna tumačenja zakonskih propisa koji su zabranjivali da, recimo, kandidat jedne političke partije može biti kandidat na drugoj listi ukoliko nije podneo ostavku u toj partiji. Zašto je to bilo važno? Iz razloga što su predizborne koalicije bile zabranjene", naveo je Vujović.
Dodao je da je sporno bilo i veoma svojevoljno tumačenje i primena propisa kojim su se nevladine organizacije proglasile izbornim akterima.
"Pa se, recimo, neka nevladina organizacija, kao Transparency International, proglašavala kao da ona vodi predizbornu kampanju i počele su kontrole kao da ih smatraju da su jedna od predizbornih lista, iako se nisu ni kandidovali, nego su predstavnici Antikorupcijskog biroa sami zaključili da su, eto, oni izborni akter. Sve je to imalo za cilj da jedan značajan broj birača bude zastrašen. A da ne govorimo o tome da su predstavnici vladajuće partije instalirali kamere na biračkom mestu i snimale birače kako glasaju, što je dodatno doprinelo zastrašivanju. Sami glasački listići su bili prozirni na prvih nekoliko mesta, pa kada bi ih glasači predavali članovi biračkog odbora su mogli da znaju ko je koga zaokružio, jer se koristio jak marker, koji je ostavljao trag i probijao s druge strane listića. Znači, imali ste jedno sistemsko delovanje vladajuće koalicije na onemogućavanju ravnopravnih uslova za sve aktere i slobodno iskazivanje volje birača", rekao je Vujović.
On ističe da institucije u Gruziji rade u korist vladajuće koalicije - pre svega Antikorupcijski biro i medijski regulator, a slična je situacija, kaže, i sa sudovima.
Vlast pod uticajem Moskve, opozicija prozapadna
Vujović je istakao da je gruzijsko društvo dosta homogeno, i nacionalno i vrednosno, veoma prozapadno, proevropsko i antirusko.
"S druge strane, imate duboku političku polarizaciju. Vladajuća partije dominantno opstaje na bazi klijentelističkih odnosa i straha koji je nametnula tokom predizborne kampanje o tome kakva sudbina čeka Gruziju ukoliko dođe do promene vlasti. Gruzija je iskusila ratno iskustvo sa Rusijom 2008. i bolne su rane tog sukoba. Na kraju krajeva, jedan značajan deo gruzijske teritorije je pod kontrolom ruskih snaga, Abhazija i Južna Osetija. Tako da je to dosta jak argument", rekao je on.
Prema njegovim rečima, vladajuća koalicija je pod snažnim uticajem zvanične Moskve, dok je, s druge strane, opozicija pokušala da nametne evropske vrednosti i to da je ovo borba između evropske Gruzije i proruske Gruzije.
"I ta dva narativa su se sukobila. Društvo je podeljeno, stiče se utisak da su oponenti vlasti veoma snažni. Postoje neka rešenja koja su došta komplikovana u ustavnom sistemu Gruzije, recimo da bi novi parlament stupio na snagu, odnosno počeo da funkcioniše, potrebno je da dve trećine novoizabranih poslanika se saglasi s tim. A vladajuća koalicija nema dve trećine, tako da je moguća situacija da se ne može konstituisati novi parlament, da postojeći i dalje funkcioniše, ali onda on ne može izabrati legitimnu vladu i onda bismo imali jedan začarani krug. Imali ste izbore, nemate parlament proistekao iz izborne volje, niti vladu i svega toga. To bi značilo dalje produbljivanje krize i udaljavanje Gruzije od evropskog puta", zaključio je Zlatko Vujović.
Izvor: Insajder