Vučić u Parizu: Savezništvo s Francuskom kao oslonac u nemirnom vremenu
Uz najviše državne počasti, predsednik Francuske Emanuel Makron dočekao je juče u Parizu predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Posle radnog ručka, Makron je izrazio uverenje da Srbija može ponovo da pronađe put dijaloga, dok je Vučić rekao da svet ulazi u „nemirno doba koje će trajati“, naglasivši da je dobro što ima „velikog saveznika“ kakva je Francuska u Evropi. O tome šta za odnose dve zemlje, ali i šire znače učestali susreti predsednika u poslednje vreme, Insajder je razgovarao sa Marinom Kostić-Šulejić sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu.

Vučić je u poseti Francuskoj boravio tri dana pred Narodni sabor planiran za subotu, 12. april u Beogradu. Osim o saradnji Srbije i Francuske, dvojica predsednika razgovarala su i o evropskim integracijama, odnosima Srbije i Kosova, a Makron je potvrdio i učešće Francuske na Ekspo 2027. godine.
„Učestali susreti su proizvod težnje Vučića i Srbije da ima u Evropi nekog prijatelja i veliku silu kao saveznika. Tako da je Francuska postala novo uporište spoljne politike Srbije u odnosu na Evropu“, navela je za Insajder Marina Kostić-Šulejić sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
Sa druge strane, Kostić-Šulejić za Insajder ocenjuje da i Francuskoj odgovara da drži Srbiju uz sebe kako bi „uticala i na srpsku politiku“, ali i zbog ekonomskih interesa koje, kaže, ne treba zanemariti, budući da je „Srbija izuzetno postala zavisna od Francuske“ zbog infrastrukturnih projekata, vojne saradnje, te saradnje u oblasti energetike.
Kako kaže, Makron je Vučiću sugerisao dve stvari, među kojima je i da je potrebno imati demokratsku i evropsku Srbiju.
„Da se nastave reforme i svakako novi mandatar za sastav Vlade je ono što je bio i razlog same posete i prijema Vučića u Parizu“, navela je Kostić-Šulejić za Insajder.
Za Vučića najteža tema situacija u Republici Srpskoj, Makron podseća na jedinstvo BiH
Jedna od tema bila je situacija i u Bosni i Hercegovini. Makron je naveo da je podsetio na nepokolebljivu podršku jedinstvu te zemlje, kao i na osudu svakog postupka koji ima za cilj da to jedinstvo dovede u pitanje.
Sa druge strane, predsednik Srbije je izjavio da ne može da prihvati da je jedino rešenje hapšenje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, te da to vidi ne kao rešenje, već pravljenje problema.
“Ono što je dijalog i ono što je reformski proces i normalizacija je nešto što se očekuje od Srbije i od Vučića i u pogledu unutrašnjeg dijaloga i u pogledu Bosne i Hercegovine i u pogledu dijaloga sa prištinskim vlastima”, zaključila je Kostić-Šulejić iz Instituta za međunarodno pravo i privredu za Insajder.
Novinarka Bojana Stojanović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.