Vršnjačko nasilje u porastu: Školski sistem bez rešenja (VIDEO)

Gotovo svaka mlada osoba u Srbiji doživela je neku vrstu nasilja, najčešće – među vršnjacima. Iako je problem nasilja uvek bio prisutan, situacija je sve alarmantnija. I dok država poziva na zajedničku borbu za nultu toleranciju na nasilje, struka tvrdi da sluha za tu borbu u praksi, ipak, nema.

Foto: Insajder

Da je situacija sa vršnjačkim nasiljem alarmantna dokazuje se skoro svakog dana. Jedan od poslednjih primera - trojica učenika sedmog razreda Osnovne škole "Knez Sima Marković“ u Barajevu zlostavljala su učenike petog razreda. Tom slučaju prethodil je slučaj u Pančevu, gde su tri učenice Tehničke škole pretukle petnaestogodišnjakinju ispred Škole. I dok alarmi zvone sve glasnije, pokazuje se i da su nove mere protiv nasilja - pravilnici i protokoli usvojeni posle prošlogodišnjih majskih tragedija - samo mrtvo slovo na papiru. 

 "Gledamo u raznim oblicima te nasilničke modele ponašanja i nerado im svedočimo i u najvišim domovima kao što je Skupština, kao što su institucije.  Tako da se stiče snažan utisak i naravno da taj utisak nekako zapljuskuje i naše đake,  da se u društvu u svakom mogućem smislu isplati biti nasilnik,  a da oni koji su fin, pristojan, vaspitan i nenasilan svet su u svakom mogućem smislu na gubitku“, ocenjuje za Insajder profesorka srpskog jezika Vesna Vojvodić Mitrović iz Granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost“.


Osim očiglednog porasta nasilja među vršnjacima, sve je više i drastičnih primera. Zabrinjava i to što, sve češće, snimci vršnjačkog nasilja kruže društvenim mrežama, jer se time još više traumira žrtva. Kao jedan od vidova borbe protiv nasilja, Vlada je raspisala konkurs za projekte i za njega izdvaja 55 miliona dinara.

“Nadamo se da ćemo zajedničkim snagama postići nultu toleranciju na nasilje u našem društvu i našoj zajednici”, izjavila je ministarka bez portfelja Tatjana Macura na društvenoj mreži Instragram.

Da zajedničkim snagama dođu do nulte tolerancije na nasilje pokušavaju stručnjaci okupljeni oko Majske platforme. Još početkom juna apelovali su na nadležne da počnu da primenjuju preventivne mere. Odgovor, međutim, i dalje nisu dobili. 

 "Postoje silne mogućnosti da se borimo protiv nasilja, a da to za početak ne mora ništa ni da košta.  Mene duboko zabrinjava kada se na jednoj strani govori o tome kako će se velikim novčanim sredstvima  krenuti u neku borbu, a na drugoj strani upravo oni koji nam o tome govore, oni su promoteri jezika nasilja, oni su često upravo ti nekažnjeni nasilnici  i to prema svim građanima i predstavnicima medija i predstavnicima u prosveti“, ocenjuje Vojvodić Mitrović za Insajder.  

Nezainteresovanost ili nesposobnost nadležnih da reše nagomilane probleme, izostanak odgovornosti, ali i solidarnosti i empatije – samo su neki od delova mozaika koji čine da srpsko društvo bude društvo nasilja.

Izvor: Insajder