Vladimir Orlić na čelu BIA – Novi direktor, stara praksa (VIDEO)

Novi direktor, stara praksa imenovanja političara na čelo Bezbednosno-informativne agencije, službe zadužene za bezbednost zemlje. Političare Bratislava Gašića, pa Aleksandra Vulina, na čelu Bije - današnjom odlukom Vlade - nasledio je Vladimir Orlić, visokopozicionirani član vladajuće stranke, čime vlast još jednom šalje poruku da su suštinske reforme službe - gde bi, za početak, tajnu policiju vodila nestranačka ličnost - i dalje daleko. Državna bezbednost jeste promenila ime u BIA pre 22 godine, ali tajna služba nikada nije reformisana - uprkos obećanjima svake vlasti.

Vladimir Orlić. Foto: Srđan Ilić

Uz osnivanje Specijalnog tužilaštva i Suda za borbu protiv organizovanog kriminala, 2002. usvojen je i Zakon o bezbednosnoj agenciji. Državna bezbednost tada postaje BIA, a zakonom se uvodi i civilna kontrola tajne policije. I još jedna, bitna stavka: 

"Pripadnici Agencije ne mogu biti članovi političkih stranaka," navodi se u Zakonu.

Zakon je menjan u nekoliko navrata, ali je taj član ostao - i jedini se tiče povezanosti pripadnika BIA sa politikom. 

Taj član morao bi da važi i za direktora Agencije koji, imenovanjem, postaje njen pripadnik. Poslednja dva direktora, Bratislav Gašić i Aleksandar Vulin, po imenovanju, zamrzli su stranačke funkcije u vladajućoj koaliciji. 


Sada će, nastavljajući praksu prethodnika, to verovatno učiniti i funkcioner SNS-a Vladimir Orlić. Tako će biti ispunjena forma - ali ne i suština, po kojoj bi na čelu Agencije trebalo da se nalaze najiskusniji i najbolji profesionalci. Za direktora Bije ne važi ni osnovni uslov za prijem u bezbednosne institucije, a to je bezbednosna provera. 

"Pripadnik Bije mora da prođe bezbednosnu proveru koja je jako rigorozna, dok za direktora Bije to ne važi, dakle može da bude imenovano bilo koje lice," kaže Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Da je služba mač u rukama partije na vlasti – zna se još od OZNE. Najmračniji period bio je za vreme Slobodana Miloševića kada je na čelu tajne policije, koja se tada nazivala Državna bezbednost bio Radomir Marković. 

To je bilo prvi put da se na čelu Državne bezbednosti nađe neko ko je došao iz Javne bezbednosti, odnosno MUP-a; i aktuelni v.d. direktora BIA Tomislav Radovanović u Biju je došao iz policije. 

Međutim, glavni problem je, ipak, to što se na čelo Bezbednosno-informativne agencije, već duže, postavljaju ljudi bez ikakve stručne spreme i iskustva u poslovima tajne bezbednosti, a čija je glavna kvalifikacija - politička podobnost.

Izvor: Insajder