Valentina Ilić za Marker: Prosvetni radnici znaju da mogu da snose konsekvence zbog obustave rada (VIDEO)

Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić rekla je u emisiji "Marker“ na Insajder televiziji da premijer Miloš Vučević na današnjem sastanku sa prosvetnim sindikatima nije tražio da odustanu od sutrašnje obustave rada, ističući da je i jedna i druga strana ostala na istim pozicijama. Navela je i da su prosvetni radnici svesni da mogu snositi posledice zbog sutrašnjeg štrajka.

Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Foto: Insajder

Ilić je kazala da Vlada od prvog sastanka ostaje pri tome da nastavno osoblje od 1. januara 2025.godine, dobije povećanje plata od 12 odsto, a nenastavno osam odsto.

"Dakle, od prvog sastanka nam je rečeno da će biti nejednako povećanje plata u prosveti. Kad smo mi pitali u čemu je problem, zašto se to tako radi i zašto se tako rešavaju sistemski problemi, oni prosto nisu imali nikakav odgovor. I danas kad smo pitali zašto toliko insistirate da nenastavnom osoblju dajete manje nego nastavnom osoblju - nisu nam dali nikakav odgovor. Iako se od početka plediralo da su to pregovori - pregovora nije bilo. Prosto nam je dato rešenje Vlade i na nama je da li ćemo prihvatiti ili nećemo prihvatiti", rekla je Ilić.

Realizovati potpisano s Vladom 2023.

Kako kaže, potrebno je da se krene u realizaciju protokola koji su prošle godine četiri reprezentativna sindikata potpisala sa Vladom Srbije. Tim dokumentom se Vlada obavezala da će januara 2025. početna plata nastavnika biti izjednačena sa republičkim prosekom u Srbiji.

"Oni su sada rekli – eto, dobijate najveće povećanje od svih u javnim službama, dakle 50 odsto veće povećanje u odnosu na sve ostale, to je 12 odsto. A 12 odsto povećanja u prosveti je nekih 10.000 dinara, a recimo osam odsto u ostalim javnim službama je 20.000 dinara. I mi smo prošle godine imali povećanje 57 odsto, ali ni tada nismo uspeli da dođemo do nekog republičkog proseka. Ono što je još ključno jeste da smo tražili izmenu uredbe o koeficijentima, da 12 odsto povećanja plata ne sme biti zato što je ove godine minimalna cena rada povećana za 13,7 odsto i onda ćemo opet imati kompresiju plata od prvog do četvrtog stepena... I, naravno, tražili smo po hitnom postupku izmene Krivičnog zakonika", navela je sagovornica "Markera".

Prema njenim rečima, to kako će sutra izgledati obustava rada u školama - da li će ona biti potpuna ili će časovi biti po 30 minuta – zavisi od kolektiva.

"Zakon o štrajku ne prepoznaje u Srbiji obustavu rada, naročito u prosveti, zato što smo mi delatnost od javnog značaja i prosto ne možemo da obustavimo rad da ne bi ugrozili živote drugih itd. Nije po zakonu, mada mi imamo mišljenje Međunarodne organizacije rada iz 2011. godine, koja je dala totalno suprotno mišljenje", dodala je ona.

Direktor ne sme da evidentira nastavnike koji štrajkuju

Ministarstvo prosvete je, podsetimo, nakon prve obustave rada uputilo direktorima škola dopis u kome traži da evidentiraju nastavnike koji ne rade. Valentina Ilić navodi da direktori škola ne smeju tražiti spiskove članova sindikata koji se uključuju u štrajk.

"Može tražiti samo spisak onih zaposlenih koji ne žele da štrajkuju da bi se, po zakonu osnova sistema, organizovala nastava. Znači, direktor mora da organizuje nastavu u školi. A nikakvi spiskovi ne smeju da se prave na konto onih ljudi koji će sutra izaći na protest. Sindikati su u celu ovu akciju krenuli još polovinom avgusta, i to isključivo na inicijativu članstva koje je reklo – hajde konačno da svi stanemo zajedno i ako treba da obustavimo rad na jedan dan. Tako da svi koji sutra obustavljaju rad znaju da mogu da snose određene konsekvence", kaže Ilić.

Nezadovoljstvo i u predškolskim ustanovama  

Ona kaže da će se im se u sutrašnjem štrajku priključiti i predškolske ustanove. Objašnjava, međutim, da su te ustanove vrlo specifične, jer se finansiraju iz lokalne samouprave.

"Mada, ta specifičnost i ne bi bila tolika da lokalne samouprave sredstva, koja se daju za plate zaposlenima u predškolskim ustanovama, ne preusmeravaju na neku drugu stranu. Predškolske ustanove su tek 2016. godine dobile poseban kolektivni ugovor. Što se tiče cene rada i uredbe njihovih koenficijenata, oni su identični sa osnovnim školama", kaže Ilić.

Dodaje da su predškolske ustanove i lokalne samouprave, kao njihovi osnivači, trebali tokom prethodnih godina da daju predlog minimalnog rada koji bi se obavljao u toku štrajka, ali se to do danas nije desilo.

"To znači da zaposleni u predškolskim ustanovama praktično nemaju ni određen minimum procesa rada. Međutim, zaposleni u predškolskim ustanovama su takođe došli do toga da će svi obustaviti rad, u jako velikom procentu, mada se vrši pritisak na njih. Obustaviće rad sutra zato što ne žele tu podelu od osam i 12 odsto, kod njih su nosioci delatnosti i sa sedmim, i sa šestim, i sa četvrtim stepenom stručne spreme, tako da su oni vrlo nezadovoljni i oni će se sutra priključiti", zaključila je Valentina Ilić.

Izvor: Insajder