Uoči konklave počelo i klađenje - ko će biti novi papa (VIDEO)
Prožeta vekovnom tradicijom, tajnovita i, kako kažu kardinali-birači, vođena Svetim Duhom - konklava za izbor naslednika pape Franje počinje sledeće nedelje. Pripreme su uveliko u toku.

U ranim jutarnjim satima započeti su prvi koraci za izbor poglavara Rimokatoličke crkve - vatrogasci su na krovu Sikstinske kapele postavili dimnjak koji će u danima Konklave označiti naslednika pape Franje. Naime, posle svaka dva kruga glasanja kardinala sledi ključni trenutak tog događaja - spaljivanje glasačkih listića u posebnoj peći kako bi se spoljnom svetu naznačio ishod. Ako papa ne bude izabran, iz dimnjaka će izlaziti dim crne boje, a ako postoji pobednik zapaljeni listići daće beli dim.
U međuvremenu, u Vatikan su stigli kardinali da bi, uoči Konklave, razgovarali o budućnosti Rimokatoličke crkve, problemima koje je otvorio papa Franja, ali i o finansijskom položaju Vatikana. Vernike brine vest da Crkva - prvi put posle 46 godina - nije naručila bele mantije za novog poglavara, a italijanski mediji pišu da je mogući razlog za to poštovanje nasleđa skromnosti koje im je ostavio papa Franja. Međutim, iako poružbine nema, jedan krojač je samoinicijativno sašio mantije za novog poglavara.
„Radim ovo sam, kako bih mogao da poklonim ove mantije sledećem papi. Ne znamo ko će on biti, pa zbog toga pravimo tri veličine tako da odgovaraju svima - bilo da je nizak ili visok, mršav ili krupan”, kaže Raniero Manćineli, krojač crkvene odeće
I dok se čeka izbor pape, sve više ljudi širom sveta kladi se na to ko će naslediti papa Franju. Naime, po uzoru na onlajn igre poput fantazi fudbala nastala je igra koja se zove Fantapapa. Igrica počinje tako što se izabere 11 kardinala – kao za fudbalski tim – za koje se veruje da imaju najveće šanse da postanu 267. papa.
“Saznala sam za ovu igricu na internetu. Mislim da bih je igrala jer je u svakom slučaju simpatična, a i prilika da se među mladima pokrene ovakva tema. I dalje sam neodlučna koga bih izabrala za kapitena tima. Mislim da će to biti Amerikanac Kjupik, jer ima simpatično lice i čula sam mnogo lepih stvari o njemu“, veruje studentkinja Kjara Radonja.
Njen kolega Federiko La Roka ima drugi izbor kada je u pitanju budući papa:
“Izabrao sam da mi filipinski kardinal Luis Antonio bude kapiten, jer deluje kao fin čovek i zabavna osoba“.
Istorijat konklave
Najduža konklava u istoriji izbora vrhovnog poglavara Rimokatoličke crkve održana je u 13. veku i trajala je gotovo tri godine, odnosno 1.006 dana. Tada je izabran naslednik pape Klementa IV, Grgur X, a tajno glasanje za izbor pape trajalo je od novembra 1268. godine do septembra 1271. godine u gradu Viterbo u centralnoj Italiji.
Grgur X je 1274. godine doneo dekret na osnovu kojeg su kardinali dobijali samo jedan obrok dnevno ukoliko bi se konklava produžila na više od tri dana, a samo hleb, vodu i vino ukoliko bude duža od osam dana. To ograničenje je kasnije uklonjeno.
Najkraća konklava ikada održana je 1503. godine, kada je papa Julije II izabran za svega nekoliko sati.
Najmlađi papa u istoriji bio je Jovan XII, koji je imao samo 18 godina kada je izabran 955. godine.
Najstarije pape u istoriji bili su papa Celestin III (izabran 1191. godine) i Celestin V (izabran 1294. godine), koji su imali gotovo 85 godina kada su izabrani. Benedikt XVI imao je 78 godina kada je izabran 2005. godine.
Prva konklava održana u Sikstinskoj kapeli bila je 1492. godine, a od 1878. godine je ta kapela, poznata po Mikelanđelovim freskama, postala mesto održavanja svih konklava.
Konklave su održane van Rima i Vatikana 15 puta, uključujući u Viterbou, Peruđi, Arecu i Veneciji u Italiji i Lionu u Francuskoj.
Tokom vekova, pape su pojačavale pravila koja okružuju konklavu, naglašavajući važnost tajnosti glasanja. Tako je, između ostalog, papa Grgur X uveo pravilo o izolaciji prilikom konklava kako bi se sprečilo političko mešanje.
Konklava za izbor novog vrhovnog poglavara Rimokatoličke crkve počeće 7. maja, nakon smrti pape Franje u 89. godini života 21. aprila. Prethodne dve konklave, 2005. i 2013. godine, trajale su samo po dva dana.
Izvor: Insajder/ Agencije
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.