U susret beogradskim, ali i novim lokalnim izborima: Ima li opozicija plan za celu Srbiju? (VIDEO)

Dok se čeka datum izbora u Beogradu, lokalne izbore u još 64 grada i opštine – za koje je opozicija takođe tvrdila da je bilo izbornih neregularnosti - gotovo niko ne pominje. Utihnuo je i zahtev za poništavanjem parlamentarnih izbora. Zašto je fokus opozicije na Beogradu i ima li opozicija plan za celu Srbiju?

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Zajedno sa vanrednim parlamentarnim izborima, 17. decembra održani su i pokrajinski i lokalni izbori u 65 gradova i opština. Od zatvaranja birališta, pažnja opozicije usmerena je na glavni grad, iako se i u pojedinim mestima, poput Ljiga i Novog Pazara, protestovalo zbog, kako se tvrdilo, prekrajanja izborne volje.

"Primer Ljiga, ja sam i bio tamo i za vreme kampanje i posle onoga što se desilo. To je drastični primer prekrajanja izborne volje i mislim da mi ne smemo izgubiti taj fokus i ne smemo se prosto odreći onoga što jeste činjenica, a to je da su izbori pokradeni u celoj Srbiji. Kako će se to rešiti, sada je igrom slučaja i igrom pažnje i međunarodne i domaće javnosti Beograd u centru pažnje. Međutim, mi ne smemo tek tako pustiti priču da je ostatak Srbije manje bitan i da su se dešavale manje nepravilnosti, nepravilnosti su možda tamo bile i veće“, izjavio je za Marker predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac.


Predsednik Demokratske stranke, koja je članica Koalicije "Srbija protiv nasilja“, veruje da će izbori u Beogradu, na kojima će se videti u koliko će širokom frontu izaći opozicija, biti okidač za reviziju i lokalnih i parlamentarnih decembarskih izbora. Analitičari, međutim, smatraju da to pokazuje da opozicija nema dugoročnu strategiju.

"Mislim da bi značajno bilo da možda imaju neku malo dužu strategiju od jednog izbornog ciklusa ili od nekih budućih, prvih sledećih izbora, jer mi se čini da se sva opoziciona strategija u poslednje vreme u stvari svodi na to da vidimo šta ćemo na sledećim izborima, a pre i posle toga jednostavno nema nekog plana i to građani vide i to građanima ne pokazuje ni kompetentnost, ne uliva im ni neku nadu i onda samim tim, rekao bih, glasaju po nekom automatizmu za opoziciju zato što se protive režimu, a ne zato što zaista podržavaju te stranke“, smatra Dejan Bursać iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.

I dok se čeka odluka Ustavnog suda o zahtevu opozicije za poništavanjem izbora na republičkom nivou, i u Beogradu, opozicija čeka i datum predstojećih izbora u glavnom gradu. Kažu, od toga zavisi da li će na njih izaći. Jedan od mogućih datuma, 28. april – za njih je neprihvatljiv, jer tvrde da je to kratak rok za poboljšanje izbornih uslova i primenu preporuka ODIHR-a, ali i zato što veliki broj građana neće biti u glavnom gradu zbog uskršnjih i prvomajskih praznika.

 Izvor: Insajder