Tužiteljka Savović za Insajder o premeštanju: Namera glavnog tužioca da me šikanira i da se sveti, ali se on u stvari sveti građanima (VIDEO)

Tužiteljka Bojana Savović je izjavila za Insajder da je premeštena iz Odeljenja za korupciju u Odeljenje za maloletnike, ocenivši da je namera Glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva da je time "šikanira i da joj se sveti, ali se on u stvari sveti građanima."

Bojana Savović. Foto: Insajder

Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu je saopštilo da je prilikom stupanja na funkciju 27 novoizabranih javnih tužilaca na svečanoj sednici Kolegijuma 4. juna 2024. godine, javnim tužiocima saopštena odluka o izmeni Godišnjeg rasporeda poslova u VJT. 

"Samo je rečeno da ja prelazim u maloletničko odeljenje. Niko nije dobio nikakve objašnjenje, pre toga smo dobili prvi put anketu da svi popunimo gde ko želi da radi. Ja sam na toj anketi jasno zaokružila da želim da radim u Odeljenju za borbu protiv korupcije", rekla je Savović za Insajder.

Izmena Godišnjeg rasporeda podrazumeva raspoređivanje novoizabranih javnih tužilaca po odeljenjima, kao i premeštaj javnih tužilaca u druga odeljenja prema potrebama organizacije rada i efikasnog godnjenja učinilaca krivičnih dela, navedeno je u saopštenju VJT.

Istaknuto je da je Odluku o izmeni godišnjeg rasporeda, u skladu sa Zakonom o javnom tužilaštvu, doneo Glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović, a da javni tužioci koji nisu zadovoljni izmenom rasporeda, imaju pravo da na ovu odluku ulože prigovor. 

"Moja pretpostavka je da je on negde procenio da ću mu ja i koleginica Milena Božović, koju je prebacio u Drugostepeno odeljenje, opet je izbacio iz Odeljenja za opšti kriminal, u tim odeljenjima najmanje smetati. Prosto ne dežuramo više, nemamo dodir sa velikim predmetima, nemamo dodir sa narkodilerima, ubistvima, ništa što bi verovatno njemu bilo zanimljivo", ukazuje ona.


Savović objašnjava da se u Odeljenju za maloletnički kriminal veliki broj prijava odnosi na krivično neodgovorna lica, za one koji jesu krivično odgovorni to su uglavnom neki vaspitni nalozi, pojačan nadzor organa starateljstva ili roditelja. 

"Tu nisu velike zaprećene kazne i tu nema interesa ni advokata, ni okrivljenih da zaključuju neke sporazume, nema interes uopšte da na bilo koji način tu sa nekim pregovaraju, dogovaraju. To je više neka vaspitna uloga i preventivna nego represivna", dodaje ona.

Tužiteljka ističe da se često menjanje rasporeda najbolje može videti na svakom predmetu. 

"Vi bilo koju koricu predmeta da okrenete, ima po četiri, pet tužilaca koji su se promenili na radu u tom predmetu. I to je jako veliko gubljenje vremena da vi dobijete nov referat. Vi sad raščistite svojih 50 ili 100 predmeta i odete na nekih novih 50 predmeta. Treba vam vreme da se sa svim tim upoznate, da pročitate. Dok neko drugi treba vreme da se upozna sa vašim referatom", kaže ona.

Dodaje da se opet nikada nećete upoznati dovoljno dobro kao onaj ko je direktno razgovarao sa okrivljenim, žrtvom, oštećenim... 

"Vi ste gledali njihovi izrazi lica. Vi znate šta se tu govorilo, dogovaralo.  Dakle, ideja tužilačke istrage je da onaj ko sprovodi istragu, ko sve to gleda i vidi, ko rukovodi istragom, da on kasnije odgovara za optužnicu i za presudu. Ako ja nasledim predmet gde je nešto propušteno, loše urađeno, ne mogu da snosim posledice onda za neku lošu odluku, ako zbog toga bude oslobađajuća presuda ili bilo što drugo", kaže Savović.

Prema njenim rečima, time što se stalno menjaju obrađivači, niko ne snosi odgovornost za uspeh ili neuspeh i to je za građane najgore. 

Tužiteljka Savović kaže da u slučajevima kao što su teška ubistva imamo preživele članove te porodice koji su često i nemoćni i u žalosti i imaju veliko nepoverenje prema pravosudnom sistemu. 

"Mi smo tu da se sa tim ljudima povežemo, da im pomognemo, da ih uputimo na sve vidove pomoći i nevladine, i državne, da im prepričamo tok postupka, šta će ih očekivati. Ako se na nekom suđenju ugleda obdukcioni zapisnik, slike njihove bliske osobe koja je izmasakrirana, da ne treba da dolaze ako ne žele, da smo mi ti koji zastupaju njihove interese. Dakle, to je jedan odnos poverenja koji ja imam sa žrtvama mojih krivičnih dela i uvek sa njima se čujem, vidim", rekla je Savović.

Dodaje da se stoga stvara jako nepoverenje prema tim žrtvama kada dolazi neka nova osoba s kojom oni nisu imali takav bliski odnos. 

"Neke osobe nisu za to ni senzibilisane, ni ne žele na taj način da ostvare kontakt sa porodicama oštećenih. I to je pre svega posledica loša po građane jer će imati tužioce koji ne znaju predmet, koji nisu u njemu od početka. Taj odnos nepoverenja, prisnosti koji je potreban za takva dela, to izostaje. I to je ono što je tragično", zaključila je Savović.

Izvor: Insajder