Trikoš za "Svet i mi" o izborima u SAD: Atentati na Trampa ne utiču na ishod glasanja, podrška poznatih ima uticaja na birače (VIDEO)
Stručnjak u oblasti komunikacija Đorđe Trikoš ocenio je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da je u američkoj izbornoj trci, koja je u samom finišu, kandidatkinja demokrata Kamala Haris bila spremnija, kao i da na ishod izbora neće uticati dva atentata na republikanca Donalda Trampa, iako su analitičari prognozirali drugačije. Smatra i da podrška poznatih ličnosti ima velikog uticaja na američke birače.
"Usudio bih se da kažem da je Haris bila spremnija iz prostog razloga što je imala samo 100 dana za kampanju. S obzirom na to da je u trci sa bivšim predsednikom, koji bi po nekim pravilima ipak trebalo da ima prednost, budući da ga veći broj Amerikanaca dobro zna i da on ima već dovoljno iskustva u vođenju kampanje za predsednika SAD, rekao bih da je ona u tom smislu bila upešnija", rekao je Trikoš.
Kako kaže, dva atentata na kandidata republikanaca nisu uticala na skok podrške Trampu.
"Veliki broj ljudi i analitičara je predviđao da će to imati veoma značajan uticaj na ishod izbora. Mislim da je to imalo zanemarljiv uticaj", kaže.
Komentarišući to što je kod oba kandidata uočljivo da pokušavaju da uvere birače da su kao i "običanž svet" - Tramp je jedan dan radio u "Meku", dok je Haris u razgovorima sa pripadnicima etničkih manjina menjala naglasak da bude sličan njihovom – Trikoš navodi da se oni vode logikom preciznog targetiranja.
"Dakle, oni pokušavaju da dođu do što većeg broja glasova u onim kategorijama koje prepoznaju kao kritične u datom trenutku i u datoj državi. S tim što bih ja rekao da je za ove tzv. kolebljive države mnogo kritičnija bela srednja klasa, nego manjinske grupe", objašnjava.
Kada je reč o podršci poznatih ličnosti Haris i Trampu, kaže da to i te kako ima uticaj kod birača.
"Imaće ozbiljan uticaj. Rekao bih da je velika disproporcija u podršci javnih ličnosti Kamali Haris i Donaldu Trampu. Demokrate uživaju mnogo veću podršku. Pogledajte koje su javne ličnosti podržale Haris, a koje Trampa... Kod njega je Ilon Mask zapravo jedino suštinski značajno ime, 50 cent je već davna prošlost, kao i Eminem, koji je u Mičigenu podržao Kamalu Haris. Ipak, kada pogledate sve javne ličnosti koje su stale uz Kamalu, uključujući Bijonse i Tejlor Svift, pa i sve muzičare i glumce, to je daleko veća podrška. Mislim da će u ovoj završnici to da ima jednu dozu dodatnog podsticaja za birače da glasaju za Kamalu", ocenjuje Trikoš.
Upitan o kampanji na društvenim mrežama, navodi da Tramp pokušava da dođe do mlađih muškaraca, pre nego žena.
"I to je nešto što meni deluje kao jedna strategija u kojoj on zapravo pokušava da maksimizuje ono što je njegova baza. U toj kategoriji birača već ima jednu vrstu prednosti i, zapravo, pokušava da izvrši maksimalnu mobilizaciju. S druge strane, Kamala će pre da se vodi nekim možda konvencionalnijim taktikama i strategijama targetiranja pa će, recimo, u ovim kritičnim državama, kao što je Pensilvanija, mnogo veći akcenat da stavi na belu srednju klasu, i to pre svega na žene, kojima je pitanje abortusa mnogo važno. Pored tog pitanja, drugo pitanje koje će njoj biti kritično - zbog podrške koju Tramp ima glede ekonomije - biće dolazak do te srednje klase u ovim zemljama, i to sa jednom vrstom dodatnog uveravanja ka toj ciljnoj grupi da će ekonomija biti u najboljem stanju", kaže Trikoš.
Prema njegovim rečima, jedini i glavni razlog zbog kojeg bi Kamala Haris mogla da izgubi izbore jeste taj da neodlučni birači - najčešće su to birači bele srednje klase, žene - presude da im je bitnije kako vide ekonomiju u naredne četiri godine u odnosu na to koliko im je Tramp odbojan kandidat. Kako kaže, ta dva faktora će biti ključna za odlučivanje o tome ko će pobediti na izborima.
"Dakle, za nju će biti izuzetno važno da uveri tu grupu birača da će, ukoliko ona bude predsednik, zapravo držati ekonomiju u najboljem stanju i da će, štaviše, ta grupacija birača proći bolje ekonomski nego sa Trampom", zaključio je Đorđe Trikoš.
Izvor: Insajder