Tridesetoro mališana otrovano u tri slučaja u dva grada: U Ćupriji sumnjivi sladoled i sokovi, u Novom Sadu - voda na bazenu
U tri odvojena slučaja, u dva grada – Ćupriji i Novom Sadu, preko trideset mališana se otrovalo. Srećom, niko od njih nema težu kliničku sliku. Na dodatnom lečenju i ispitivanju zadržano je njih devetnaest.
"Epidemiološka služba Zavoda za javno zdravlje u Ćupriji utvrđuje čime se otrovalo preko 30 mališana, u dva odvojena događaja u Ćupriji. Njih 24 smo zadržali, a neke smo u međuvremenu pustili. Niko nije životno ugrožen, trenutno imamo još 14 mališana koji su na lečenju. Danas je dvoje dece pušteno kući" , potvrdio je za Insajder zamenik direktora ćuprijske bolnice dr Ivan Milojević.
Sagovornik Insajdera kaže da su svi imali iste kliničke slike - povraćanje, dijareju, a neka deca su i mala povišenu temperature.
“Iz razgovora sa decom, razumeo sam da su konzumirali neke hladne sokove i sladoled. I oni koji su simptome dobili prošlog vikenda, na vašaru u Ćupriji, i oni koji su se otrovali u utorak u jedom od okolnih sela, imaju iste simptome trovanja”, navodi Milojević.
Prema njegovim rečima, reč je o deci između tri i 18 godina. On očekuje da će narednih dana svi biti pušteni svojim kućama.
Epidemiološka služba Zavoda za javno zdravlje u Ćupriji prikupila je uzorke i u toku su analize kako bi se utvrdilo čime su se deca tačno otrovala na vašaru u Ćupriji.
Trovanje na bazenu
Dečja bolnica u Novom Sadu, u četvrtak kasno uveče zadržala je šestoro mališana, koji su se uveče javili sa simptomima trovanja. U međuvremenu, jedan mališan je pušten kući. Oni su u toku jučerašnjeg dana bili u jednom akva parku u okolini Novog Sada.
Lokalni mediji su javili da je reč o trovanju hlorom, a još uvek se čekaju nalazi ispitivanja.
Deca imaju slične simptome - izraženu iritaciju očiju i mučninu, dok je kod jednog deteta bio prisutan i kašalj. Oni su zadržani u Dečijoj bolnici.
Na pitanja Insajdera:
1. Šta podrazumevate pod "nastalom situacijom", tj. kako je došlo do trovanja dece, ukoliko takva saznanja imate? i 2. Koju vrstu hlora Petrolend koristi za dezinfekciju bazena, s obzirom na to da neki mediji prenose da je u pitanju "lakoisparivi" hlor, koji ubrzo po primeni završava u aerosolu, iz Petrolenda odgovaraju:
"Obaveštavamo javnost, da sve što nudimo je u skladu sa zakonskim propisima koji su važeći u Republici Srbiji, čak radimo i više od toga što zakon propisuje a sve u cilju da se posetioci osećaju komforno. Zvaničnu izjavu ćemo proslediti kada sve nadležne institucije izvrše svu potrebnu kontrolu i detaljnu analizu svega što je moglo da doprinese diskomfortu kod nekih klijenata. Jako nam je žao zbog nastale situacije i verujemo da će naši gosti kod nas imati lepo leto i odneti samo lepe doživljaje".
Izvor: Insajder