Tri meseca od blokade FDU-a: Suđenje za napad na studente počinje 26. marta, ali ne svima koji su učestvovali u incidentu
Ni tri meseca od proglašenja blokade Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, zahtevi nisu ispunjeni, poručuju studenti. Blokada FDU-a usledila je posle verbalnih i fizičkih napada na studente koji su 22. novembra prošle godine kod Fakulteta odavali poštu stradalima na novosadskoj Železničkoj stanici.

Usledila je lavina dešavanja: petnaestominutne ćutnje uz blokade saobraćajnica proširile su se celom Srbijom, a kulminirale masovnim i višečasovnim blokadama na Slaviji i Autokomandi u Beogradu, na mostovima u Novom Sadu i „Sretanjem na Sretenje“ u Kragujevcu.
Studenti, ali i njihovi profesori su koračajući, trčeći i vozeći bicikle prešli Srbiju uzduž i popreko, tražeći ispunjenje zahteva. Među zahtevima je i identifikovanje i procesuiranje onih koji su napali studente, ali i njihovo razrešenje sa javnih funkcija.
Kako institucije nisu podnele krivične prijave za napade na studente FDU-a, to je uradio dekan Fakulteta Miloš Pavlović, 2. decembra. Studenti su odmah sami identifikovali neke napadače kao funkcionere Srpske napredne stranke. Više od dva meseca kasnije, 6. februara, Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je Višem sudu optužni predlog protiv tri osobe. Odmah su sa FDU-a upozorili na to da se na snimcima od 22. novembra može videti da je reč o grupi od desetak ljudi, a da je identifikovano njih pet, pa je zatraženo hitno proširenje istrage.
„Zahtevamo hitno proširenje istrage na sve učesnike ovog organizovanog napada i jasno utvrđivanje odgovornosti svih pojedinaca koji su primenili nasilje nad studentima, nastavnicima i novinarima. Polupravda nije pravda“, navedeno je ranije u saopštenju.

Optužnim predlogom Višeg javnog tužilaštva obuhvaćeni su Milija Koldžić, Milena Aleksić i Ivan Stanišić, dok su protiv Dušana Kostića i Aleksandra Jokića, kako je Tužilaštvo ranije saopštilo, odbačene krivične prijave.
Aleksandar Jokić je, inače, viđen u pratnji predsednika Aleksandra Vučića prošle nedelje, tokom posete Požarevcu.
„Aleksandar Jokić je jedan od identifikovanih učesnika organizovanog napada na naše kolege. Pravde, u ovom slučaju, još uvek nema. Primećen je u ceremonijalnoj poseti Braničevskom okrugu. Ne samo da nema pravde, već se i napadači nagrađuju. Nama ovaj podsetnik nije potreban – mi nećemo zaboraviti“, poručili su studenti.
U Višem javnom tužilaštvu kažu za Insajder da su protiv Aleksandra Jokića i Dušana Kostića, nakon što su izuzeti iz krivičnog gonjenja, podneti predlozi za pokretanje prekršajnih postupaka.
S druge strane, kako nam je rečeno u Višem sudu, suđenje Miliji Koldžiću, Mileni Aleksić i Ivanu Stanišiću počeće 26. marta, glavnim pretresom koji je zakazan za 9 časova u Palati pravde.
Prvobitni zahtevi studenata FDU-a da budu identifikovani i procesuirani napadači kasnije su postali jedan od četiri zahteva svih studenata u blokadi. Kako se ređaju incidenti, tako spisak koji studenti stavljaju pred institucije postaje duži.
Među studentskim zahtevima bilo je i pokretanje disciplinskog postupka protiv Aleksandra Jokića, koji je u tom trenutku bio koordinator distributivnog područja Elektrodistribucije Beograd. On je, međutim, u međuvremenu podneo ostavku na tu funkciju.
Studenti su zahtevali i da Milija Koldžić bude razrešen sa funkcije člana Opštinskog veća. Prvobitno je Skupština opštine Novi Beograd to odbila – za razrešenje Koldžića glasala su 22 odbornika, dok je protiv bilo 26. Potom je, kako su preneli pojedini mediji, Koldžić sam podneo ostavku, 13. decembra 2024. godine.
Ostavke poput ovih bile su predstavnicima vlasti argumenti da su svi zahtevi studenata ispunjeni. Te tvrdnje studenti kategorički odbijaju i ističu da zahtevi moraju da budu ispunjeni u potpunosti, a ne delimično.

Podsetimo, četiri zahteva studenata u blokadi su:
- Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu;
- Identifikovanje i procesuiranje napadača na studente i građane u incidentima od početka blokada, kao i razrešenje onih koji su na javnim funkcijama;
- Odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima, kao i obustava već pokrenutih krivičnih postupaka;
- Povećanje budžeta za visoko obrazovanje u iznosu od 20 odsto.
Studenti poručuju – zahtevi nisu ispunjeni – i najavljuju novi veliki skup za 1. mart, u Nišu.
Novinarka Insajdera Dijana Babić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.