Treća kompanija Ziđina u Srbiji: Novi rudnik kod Zaječara? (VIDEO)
Kineska kompanija Ziđin širi istražne radnje i van okoline Majdanpeka i Bora. Nove bušotine pojavile su se u blizini Zaječara gde će se, kada istražne radnje budu gotove, takođe kopati zlato, bakar i srebro. Zaječarci od toga strahuju već nekoliko godina, jer ne žele da izgube prirodna bogatstva kojima je bogat taj poljoprivredni kraj. Dodatno su zabrinuti jer je za potrebe tih istražnih radnji Ziđin otvorio treću kompaniju u Srbiji.

Kada je 2021. godine kineska kompanija Ziđin dobila prve dozvole za istražne radnje, ubrzo su se pojavile i prve sonde. Građani Zaječara i aktivisti od tada se plaše širenja rudnika ka njihovom gradu.
„Uz pomoć zahteva od javnog značaja saznali smo da je Zaječar bukvalno prekriven istražnim dozvolama i uz pomoć satelitskih snimaka i rada sa stručnjacima mapirali smo 30 istražnih bušotina od kojih je 11 aktivno danas i one se nalaze na teritoriji Nikoličeva, Gamzigrada, Zvezdana, Grliškog jezera, a najnovija uključuje potez do samog Parka prirode Stare planine. Dakle, oni su sa svih strana“, kaže Anica Dojčinović iz Udruženja za očuvanje prirode na istoku Srbije „Eko Istok“.
U selima oko Zaječara počeo je i otkup zemljišta od meštana. Stanovnici Zvezdana čekaju rezultate istražnih radnji; sigurni su da će njihovo selo progutati rudnik.
“Otkupljuju deo zemljišta, po kojim cenama, pravo da vam kažem ne znam. Ali čuo sam od nekih ljudi da su dosta zadovoljni koji prodaju”, kaže jedan meštanin.
"Oni su skoro kilometar odavde, vrlo brzo će. Oni imaju te instrumente, satelitski snimaju, tačno se zna na kojoj je dubini, kolika je zapremina, da li se isplati. Mi dobijamo neku siću, da nam zamažu malo oči, ali nemoćni smo”, dodaju meštani.
“Meni je apsolutno svejedno, ja samo plaćam porez. E sad, ako bi oni to kupili ja bih imao neku korist od toga, a ovako nemam ništa. Duplo golo”, kažu.
Potencijalnim rudaranjem ugrožen je Crni Timok, a time i pijaća voda za Zaječar i okolinu, kažu stručnjaci. Taj kraj je bogat i podzemnim vodama, što će takođe biti ugroženo u slučaju rudarenja. Već su pogodili jednu žilu tople vode u selu Nikoličevo.
"Ta topla, zdrava banjska voda koja je vekovima tu bila, sad je više nema. Ako se pojavi na površini, ako ne ode u neke podzemne pukotine i pećine, pojaviće se na površini kao zagađena voda sa svim hidroluženjima koje ima kroz tu bušotinu i mineralne resurse u podzemlju“, kaže Snežana Šerbula, profesorka Tehničkog fakulteta u Boru.
Zaječarci se takođe plaše da ono što uzgajaju ne bude puno otrovnih sastojaka, kao što je to slučaj u Boru gde su kontaminirane i biljke i poljoprivredni proizvodi.
„Ima i arsena, ima i kadmijuma, ima bakra, cinka, sumpora u svakom slučaju jer ovo je sulfidna ruda", napominje.
U Udruženju za očuvanje prirode na istoku Srbije ne veruju da će se sve završiti na istražnim radnjama.
"Jedna bušotina košta više stotina hiljada evra i sada, ako mi znamo da ih na teritoriji Grada ima 30, jasno je da nijedna inostrana firma neće da uloži toliki novac samo u istraživanje. Sa druge strane, naša država daje ekskluzivno pravo eksploatacije kompanijama koje vrše istraživanja, tako da je ovde više nego očigledno da je ovo strateška priprema terena, a ne samo istraživanje“, navodi Anica Dojčinović.
"Ekologija je samo jedan problem, a drugi problem su upravo ekonomski aspekti", smatra inženjer rudarstva Dejan Lazar.
"Šta će nama još jedan novi rudnik i da li on doprinosi društvenoj zajednici iz prostog razloga što ionako pola Zaječara radi već u Boru, agresivna je eksploatacija u ovoj državi, i imajući u vidu da se i u Bor dovode strani radnici, ima ih dosta, nejasno je da li bi taj rudnik koji bi bio otvoren uopšte upošljavao naše radnike, možda u nekom malom broju, ali veći broj zaposlenih bi bili stranci, tako da apsolutno ne postoji nikakav državni interes“, kaže inženjer Lazar.
Iz kineske kompanije Malka Golaja koja je osnovana krajem decembra nisu želeli pred kamere Insajder TV.
To je treća po redu kineska kompanija u Srbiji. Prva je Ziđin koper, nekadašnji RTB Bor koji je u većinskom vlasništvu kompanije – 63 odsto, dok 37 odsto pripada državi, a druga je Ziđin Majning koja je 100 odsto u vlasništvu kompanije.
Novinarka Jelena Đukić Pejić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.