Transparentnost Srbija podnela prijavu zbog pristupanja Dejana Vuka Stankovića Pokretu za narod i državu

Organizacija Transparentnost Srbija podnela je prijavu Agenciji za sprečavanje korupcije, navodeći da su ministri Vlade Srbije Boris Bratina i Dejan Vuk Stanković prekršili više odredbi Zakona o sprečavanju korupcije.

FOTO: Ministarstvo informisanja i telekomunikacija

Prijava se fokusira na sastanak dva ministra tokom kojeg je Bratina, član inicijativnog odbora Pokreta za narod i državu i ministar informisanja, dao Stankoviću, koji odnedavno vodi Ministarstvo prosvete, da potpiše pristupnicu istom pokretu.

Kako je Insajder pisao, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija je saopštilo da su se 22. maja sastali Bratina i Stanković kako bi razmotrili unapređenje saradnje između dva resora i konstatovali da je obezbeđivanje kontinuiteta akademske godine od suštinskog značaja za stabilnost obrazovnog sistema.

Istovremeno, ministarstvo je saopštilo i da je tom prilikom Stanković pristupio Pokretu za narod i državu, rekavši da je to "prirodan korak za svakoga ko veruje u snagu znanja, jedinstva i napretka Srbije".

Navodi se i da je Bratina rekao da Pokret za narod i državu ne deli i ne ruši, već sabira i gradi.

"Okupljajući pojedince i organizacije koji veruju u stabilnu, jaku i suverenu Srbiju, on postaje simbol narodnog jedinstva i odlučnosti da se zajedno borimo za bolju budućnost naše države, štiteći nacionalne interese i unapređujući život svakog građanina", rekao je Bratina.

U prijavi, Transparentost konstatuje da dva ministra nemaju zakonske prepreke da, kao građani, budu osnivači, članovi, ili da podržavaju udruženja ili neformalne oblike organizovanja. Ono što je sporno, dodaje se, je da to čine korišćenjem javne funkcije i javnih resursa.

U konkretnom slučaju, napominju, javni resursi korišćeni su sprovođenjem aktivnosti koja se tiču udruženja u prostorijama Ministarstva informisanja. Dodatno, ova aktivnost je promovisana od strane ministarstva, a i sama aktivnost je sprovedena u okviru vršenja službene dužnosti.

Iz Transparenosti su istakli tri člana Zakona o sprečavanju korupcije za koje postoji sumnja da su navedenim sastankom prekršena.

Ovaj zakon u članu 40. zabranjuje javnom funkcioneru da javni interes podredi privatnom. U istom članu se propisuje da javni funkcioner ne sme biti zavisan od lica koja bi mogla da utiču na njegovu nepristrasnost, niti da koristi javnu funkciju zarad sticanja bilo kakve koristi ili pogodnosti za sebe ili povezano lice.

U članu 41. je definisan sukob interesa kao situacija u kojoj javni funkcioner ima privatni interes koji utiče, može da utiče ili izgleda kao da utiče na obavljanje javne funkcije.

Na kraju, član 50 zakona propisuje zabranu javnim funkcionerima da koriste javne resurse za promociju političkog subjekta.

Transparentost je u svom dopisu Agenciji izrazila verovanje da je ona već pokrenula postupak po službenoj dužnosti imajući u vidu da su preplaćeni na bazu novinske agencije TANJUG, koja je takođe prenela vest "u kojoj je povreda Zakona o sprečavanju korupcije detaljno opisana“.

Novinar: Vuk Jeremić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.