Tender za novu zgradu autobuske stanice na iznos od 48 miliona evra (VIDEO)
Nedosanjani san o spuštanju Beograda na dve reke, star pola veka, u proteklih sedam godina pretvorio se u urbanističku stvarnost, u kojoj se beogradsko priobalje prilagođava potrebama izgradnje elitnog naselja Beograd na vodi.
Nadomak Save, u centru grada, umesto železničke i autobuske stanice, spomenik Stefanu Nemanji i višespratnice. U neposrednoj blizini administrativnog sedišta države, a preko reke, u novobeogradskom Bloku 42 nova autobuska stanica, otvorena sa pet godina zakašnjenja, nedovršena i značajno skuplja od prvobitnog plana. Bolja saobraćajna povezanost te stanice sa drugim delovima grada - problem je čije rešenje nadležni treba da pruže u hodu.
Prema nedavno objavljenom tenderu, Direkcija za građevinsko zemljište Beograda traži ponuđača koji bi za 48 miliona evra izgradio staničnu zgradu. To su troškovi tek za drugu od tri faze izgradnje. Za sada, putnicima su na raspolaganju privremeni objekat, peroni, plato, delovi kupola i nedovršene konstrukcije. Sve to je do sada plaćeno mnogo više od planiranog.
Siniša Mali, u vreme potpisivanja ugovora o izgradnji gradonačelnik Beograda, najavio je da bi nas stanica mogla koštati 25 miliona evra. Grad je dao zemlju, a Beogradska autobuska stanica je trebalo da finansira radove. Posle uloženih 20 miliona evra - dugogodišnji zastoj, pa kredit od 7,8 miliona evra kojeg je BAS-u obezbedio Fond za razvoj. Pošto BAS ne uspeva da finansira završetak radova, država ove i sledeće godine pomaže sa po deset miliona evra.
„To nije gotovo zato što stanična zgrada nije gotova i ono što sam ja mogla da vidim u prethodnom rebalansu budžeta da neće biti gotova do 2026. godine i da do tada postoje planirani izdaci grada za autobusku stanicu, tako da će građani zapravo tu autobusku stanicu verovatno platiti tri puta više od onoga što smo prvobitno očekivali“, kaže za Insajder odbornica Zeleno-levog fronta, Natalija Stojmenović.
Preseljenje stanice je odlagano iz godine u godinu i tako punih pet godina.
“Dve godine od danas, Beograd će imati novu autobusku stanicu koja će biti novi simbol Grada Beograda i koja će biti projekat na koji ćemo biti ponosni”, izjavio je u julu 2017. godine Siniša Mali, tada gradonačelnik Beograda.
“Nalazimo se na peronima nove autobuske stanice i do kraja sledeće godine, odavde će polaziti sav autobuski saobraćaj u Beogradu”, poručio je Goran Vesić u decembru 2020. godine, u to vreme zamenik gradonačelnika.
Kasnilo se, ali je preseljenje ubrzano u jesen ove godine, što je stvorilo preduslove da se stari deo grada spusti na obalu Save, ili barem jedan njegov deo.
„Mislim da je suština vlasti Srpske napredne stranke i Socialističke partije Srbije upravo izgradnja jednog privatnog grada, što Beograd na vodi najbolje pokazuje“, poručuje Stojmenović.
Železnička stanica preseljena na Prokop pre šest godina, a autobuska pre mesec dana na Novi Beograd. Preko puta nje još jedna železnička stanica, a na njih pristižu putnici iz drugih gradova, ali i iz inostranstva. Veze ka drugim delovima grada, preko reke su Most na Adi, Gazela, Brankov i Savski most koji će uskoro biti srušen.
Boljoj povezanosti pomogli bi davno planirani metro, širenje pojedinih prometnih ulica, probijanje tunela od hipodroma do Autokomande i završetak unutrašnjeg i spoljašnjeg magistralnog prstena definisani Generalnim urbanističkim planom iz 2003. Dok to ne bude izgrađeno, plan je da gradske vlasti uvedu servisne stanice za autobuse na više lokacija u gradu, ali i češće polaske vozila gradskog prevoza i nove linije, uz nadu da se i ti kratkoročni planovi neće odložiti na neko duže vreme.
Novinarka Radoslavka Žigić